Δ.Σ. Παλαμά: Εγκρίθηκαν και προωθούνται αρμοδίως οι αποφάσεις των Τ.Σ. Μεταμόρφωσης και Βλοχού (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Δ.Σ. Παλαμά: Εγκρίθηκαν και προωθούνται αρμοδίως οι αποφάσεις των Τ.Σ. Μεταμόρφωσης και Βλοχού (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/6651b1596eb93982f5abb73576a3f54a_L.jpg?t=20231205_201723)
Στην έγκριση των αποφάσεων των Τοπικών Συμβουλίων των Κοινοτήτων Μεταμόρφωσης και Βλοχού που έθεσαν το αίτημα του 90% των κατοίκων της πρώτης και του 30% των κατοίκων της δεύτερης για μετακίνηση των κατοικιών και μετεγκατάστασή τους στο χώρο των 200 στρεμμάτων που μπορεί να διαθέσει γι' αυτό το σκοπό ο Δήμος Παλαμά προχώρησε το Δημοτικό Συμβούλιο Παλαμά κατά την αποψινή του (5/12) συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε παρουσία δεκάδεων κατοίκων των δύο Κοινοτήτων.
Η απόφαση του Τοπικού Συμβουλίου Μεταμόρφωσης συνοδεύεται με τις υπεύθυνες δηλώσεις 142 κατοίκων που επιθυμούν την μετακίνησή τους και 14 που δεν επιθυμούν, όπως επίσης με τους όρους και τις προυποθέσεις που είχαν παρουσιαστεί στην λαϊκή συνέλευση των κατοίκων της Κοινότητας, έκθεση της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου που αποτυπώνει την αναγκαιότητα μεταγκατάστασης της Κοινότητας λόγω επαναλαμβανόμενων πλημμυρικών φαινομένων και σχετικό χάρτη της περιοχής.
Αντίστοιχα το Τοπικό Συμβουλίο της Κοινότητας του Βλοχού με την απόφασή του “εισηγείται προς το Δημοτικό Συμβούλιο τη μετακίνηση του 30% των κατοίκων της Κοινότητας Βλοχού, που είναι υπέρ της μετακίνησης, με την παραχώρηση έκτασης γης, επαρκούς για ανέγερση κατοικιών για το ανωτέρω ποσοστό των αιτούντων κατοίκων της Κοινότητας Βλοχού, στην έδρα του Δήμου Παλαμά.”
Ο Δήμαρχος Παλαμά κ. Γ. Σακελλαρίου στην εισήγησή του αναφέρθηκε στις δύο αποφάσεις για τις οποίες όπως είπε έχει ενημερώσει το Γραφείο του πρωθυπουργό και το αρμόδιο Υπουργείο και διευκρίνησε η μετακίνηση και οι όροι που αυτή θα γίνει είναι θέμα αποφάσεων της κεντρικής εξουσίας. “Εμείς το μόνο που θα κάνουμε είναι να μεταβιβάσουμε τη θέληση των κατοίκων που επιθυμούν να μετακινηθούν” τόνισε καλώντας το Δημοτικό Συμβούλιο να αποφασίσει σχετικά, ενημερώνοντάς το και για την ύπαρξη εξωδίκου 2 κατοίκων της Μεταμόρφωσης που εγείρουν ζητήματα νομιμότητας των διαδικασιών που ακολουθήθηκαν για τη λήψη των αποφάσεων και ζητώντας να μην προχωρήσει το Δημοτικό Συμβούλιο στη λήψη απόφασης, καθώς και επιστολής άλλων 2 που εκφράζουν προβληματισμούς.
Ο λόγος δόθηκε στη συνέχεια στον Πρόεδρο της Κοινότητας Μεταμόρφωσης κ. Πετρ. Κοντογιάννη και τον εκπρόσωπο των κατοίκων του Βλοχού που επιθυμούν την μετακίνησή τους κ. Αθ. Μπέη οι οποίοι ενημέρωσαν το Δημοτικό Συμβούλιο για το αίτημά των συγχωριανών τους ζητώντας τη θετική απόφαση των μελών του. Παρεμβάσεις έγιναν και από 2 κατοίκους της Μεταμόρφωσης που δεν επιθυμούν την μετακίνησή τους εκφράζοντας επιφυλάξεις για την νομιμότητα της συγκέντρωσης των αιτήσεων αλλά και ζητώντας σεβασμό και της απόφασης της μειοψηφίας που δεν επιθυμεί την μετακίνηση επισημαίνοντας και τον κίνδυνο των απαλλοτριώσεων.
Η παράταξη της μείζονος μειοψηφίας δια του επικεφαλής της κ. Χρ. Βαιόπουλου τάχθηκε ομόφωνα υπέρ των αποφάσεων των Τοπικών Συμβουλίων δηλώνοντας οτι σέβεται απόλυτα την απόφαση όσων δεν επιθυμούν να μετακινηθούν, ενώ θετικός ήταν και ο επικεφαλής της ελάσσονος μειοψηφίας κ. Αρ. Πολυγένης με μόνη επιφύλαξη να λάβει γνώση και των όρων και προυποθέσων που θέτουν οι κάτοικοι του Βλοχού που δεν είχαν συμπεριληφθεί στη σχετική εισήγηση, αλλά σύμφωνα με τον κ. Μπέη και κατοίκους του Βλοχού είναι οι ίδιες με αυτές που θέτει το Τοπικό Συμβούλιο Μεταμόρφωσης
Κωστής Κριτσιάνης