Εκκρεμεί η «πρώτη αρωγή» στο 20-25% των κατοίκων των καθολικά πληγεισών Κοινοτήτων της Π.Ε. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Εκκρεμεί η «πρώτη αρωγή» στο 20-25% των κατοίκων των καθολικά πληγεισών Κοινοτήτων της Π.Ε. Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/3c6cb291f5d1923221adb7f2b65a36cf_L.jpg)
Εν αναμονή της εφάπαξ έκτακτης οικονομικής ενίσχυσης ύψους 6.600 ευρώ για την κύρια κατοικία και 3.300 ευρώ για τη δευτερεύουσα κατοικία για την αντιμετώπιση πρώτων βιοτικών αναγκών και απλών επισκευαστικών εργασιών και την αντικατάσταση οικοσκευής, παραμένει ένα ποσοστό 20-25% των κατοίκων των Κοινοτήτων της Π.Ε. Καρδίτσας που χαρακτηρίστηκαν καθολικά πληγείσες.
Αυτό προκύπτει από το ρεπορτάζ του KarditsaLive.Net σε επικοινωνία που είχαμε Προέδρους ενός αντιπροσωπευτικού δείγματος των Κοινοτήτων της Π.Ε. Καρδίτσας που σύμφωνα με το Πυροσβεστικό Σώμα και τις αποφάσεις που εκδόθηκαν από τα συναρμόδια Υπουργεία ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία
Ειδικότερα σε επικοινωνία μας με τους Προέδρους των Κοινοτήτων Μαραθέας κ. Β. Παπαευαγγέλου, Αγίας Τριάδας κ.Σαβ. Γιολδάση και Καλογριανών κ. Μιχ. Σιαματά και Κοσκινά κ. Γ. Αγγελούση του Δήμου Παλαμά σχετικά με τις καταβολές που έγιναν στους κατοίκους των παραπάνω Κοινοτήτων οι εκτιμήσεις τους, με βάση και τα όσα γνωρίζουν από τις καθημερινές συζητήσεις με τους συγχωριανούς τους, συγκλίνουν στο ότι ένα ποσοστό 75-80% από τους κατοίκους είδαν χρήματα στους λογαριασμούς τους από την πρώτη αρωγή ενώ μικρότερο είναι το ποσοστό των αγροτών που έχουν λάβει τα 2.000 € μέσω του ταμείου αρωγής
Μάλλον καλύτερη είναι η εικόνα όσον αφορά την καταβολή της «πρώτης αρωγής» στις Κοινότητες Μεταμόρφωσης και Βλοχού όπου σύμφωνα με εκτιμήσεις των Προέδρων κ. Πετρ. Κοντογιάννη και Ιωαν. Κούκα αντίστοιχα συγκλίνουν ότι το 85-90% ίσως και παραπάνω των κατοίκων έχουν λάβει τα χρήματα ενώ μικρότερο είναι το ποσοστό των αγροτών που έλαβαν τα 2.000 ευρώ.
Ανάλογη με τις Κοινότητες του Δήμου Παλαμά φαίνεται πως είναι η κατάσταση και σε Κοινότητες άλλων δήμων που χαρακτηρίστηκαν καθολικά πληγείσες.
Σε επικοινωνία μας με τον Πρόεδρο της Κοινότητας Αγίου Θεοδώρου Καρδίτσας κ. Κων. Νταρακλίτση μας επιβεβαίωσε ότι από τις επαφές με τους συγχωριανούς του, περίπου το 70% έλαβαν την εφάπαξ έκτακτη οικονομική ενίσχυση και παραμένει σε εκκρεμότητα η καταβολή στο 30% περίπου.
Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με τις τελευταίες σχετικές ανακοινώσεις στην Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας έχουν διατεθεί μέχρι τώρα 55,6 εκατ. ευρώ προς 14.255 συμπολίτες μας, από τα οποία 40,5 εκατ. ευρώ σε 8.393 φυσικά πρόσωπα για την αντιμετώπιση πρώτων βιοτικών αναγκών και απλών επισκευαστικών εργασιών ή/και την αντικατάσταση οικοσκευής, 3,5 εκατ. ευρώ σε 606 ιδιοκτήτες ακινήτων ως πρώτη αρωγή έναντι στεγαστικής συνδρομής και 11,6 εκατ. ευρώ σε 5.256 επιχειρήσεις, αγρότες και κτηνοτρόφους, εκ των οποίων 8,6 εκατ. ευρώ σε 4.300 αγρότες και 0,8 εκατ. ευρώ σε 219 κτηνοτρόφους, ως πρώτη αρωγή έναντι της επιχορήγησης.
Κωστής Κριτσιάνης