Επιπλέον 50.000 ευρώ από το ΥΠ.ΕΣ. στο Δήμο Καρδίτσας για δράσεις πυροπροστασίας
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Επιπλέον 50.000 ευρώ από το ΥΠ.ΕΣ. στο Δήμο Καρδίτσας για δράσεις πυροπροστασίας](/media/k2/items/cache/15c9b027a635bca936dd9c2efc6929ff_L.jpg)
Απόφαση για την κατανομή ποσού ύψους 500.000 ευρώ από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2024 σε 11 Δήμους της Χώρας, για την κάλυψη δράσεων πυροπροστασίας υπέγραψε ο Υπουργός Εσωτερικών Θεοδ. Λιβάνιος.
Ανάμεσα στους 11 Δήμους είναι και ο Δήμος Καρδίτσας που θα λάβει ποσο 50.000 ευρώ ενώ από την υπόλοιπη Θεσσαλία περιλαμβάνονται οι Δήμοι Μετεώρων (100.00 ευρώ) και Αγιάς (40.000 ευρώ).
Σύμφωνα με την απόφαση οι Δήμοι διαθέτουν τις εν λόγω πιστώσεις κατά προτεραιότητα για την αποκομιδή όλων των υπολειμμάτων καθαρισμού της βλάστησης των οικοπέδων και των αγροτεμαχίων (είτε εντός είτε εκτός σχεδίου) που βρίσκονται εντός των διοικητικών τους ορίων, συμπεριλαμβανομένων και τυχόν δαπανών εναπόθεσης των υπολειμμάτων στους προβλεπόμενους χώρους
Στην περίπτωση ύπαρξης αδιάθετων πιστώσεων μετά την κάλυψη των ανωτέρω δαπανών, οι Δήμοι μπορούν να τις διαθέσουν αποκλειστικά για δράσεις πυροπροστασίας κατόπιν συνεννόησης με τις πυροσβεστικές και δασικές υπηρεσίες, γνωστοποιώντας άμεσα τα σχετικά έργα/ενέργειες στην αρμόδια Διεύθυνση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης, η οποία εν συνεχεία τα αποστέλλει στη Δ/νση Οικονομικής και Αναπτυξιακής Πολιτικής του Υπουργείου Εσωτερικών.