Εργολάβο για την αποκομιδή των απορριμμάτων για την τριετία 2024-2026 αναζητά ο Δήμος Λίμνης Πλαστήρα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Στη διενέργεια ηλεκτρονικού διεθνή ανοικτού διαγωνισμού άνω των ορίων για την ανάθεση σύμβασης για την υπηρεσία: «Εργασίες Αποκομιδής Απορριμμάτων Δήμου Λίμνης Πλαστήρα 2024-2026» προχωρά ο Δήμος Λίμνης Πλαστήρα.
Αντικείμενο της υπηρεσίας θα είναι η εκτέλεση των εργασιών μηχανικής αποκομιδής απορριμμάτων -πλην των απορριμμάτων ανακύκλωσης- του Δήμου Λίμνης Πλαστήρα, καθώς και η πλύση των κάδων.
Ο προϋπολογισμός των εργασιών για τα έτη 2024 και 2025 ανέρχεται σε 238.880 € πλέον του Φ.Π.Α ή συνολικά 296.211,20 € με Φ.Π.Α και με προαίρεση επέκτασης της σύμβασης για ένα επιπλέον έτος, για το έτος 2026 με προϋπολογισμό εργασιών ποσού 148.105,60 € με Φ.Π.Α . Η χρηματοδότηση της σύμβαση θα γίνει από το Τακτικά Έσοδα του Δήμου Λίμνης Πλαστήρα.
Η διαδικασία θα διενεργηθεί με χρήση της πλατφόρμας του Εθνικού Συστήματος Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων μέσω της Διαδικτυακής πύλης www.promitheus.gov.gr του ως άνω συστήματος με καταληκτική ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής των προσφορών την Τρίτη, 1η Αυγούστου και ώρα 10.00 π.μ. Ότι απαιτείται σε έντυπη μορφή, θα πρέπει να αποσταλούν και να πρωτοκολληθούν στο Δήμο μέχρι την Δευτέρα 7 Αυγούστου και ώρα 2.00 μ.μ. ενώ η ηλεκτρονική αποσφράγιση των προσφορών θα γίνει την Τρίτη 8 Αυγούστου και ώρα 10.00.
Ποιες άδειες και εξοπλισμό θα πρέπει να διαθέτουν οι ενδιαφερόμενοι
Όσον αφορά στην τεχνική και επαγγελματική ικανότητα για την παρούσα διαδικασία σύναψης σύμβασης, οι οικονομικοί φορείς απαιτείται να έχουν τουλάχιστον τα ελάχιστα επίπεδα τεχνικής και επαγγελματικής ικανότητας:
-να διαθέτουν Άδεια συλλογής και μεταφοράς στερεών μη επικίνδυνων αποβλήτων σε ισχύ σύμφωνα με την ΚΥΑ 50910/2727/22-12-03 για την Περιφέρεια Θεσσαλίας και να είναι εγγεγραμμένοι στο Ηλεκτρονικό Μητρώο Αποβλήτων του ΥΠ.ΕΝ.
-να διαθέτουν τουλάχιστον 1 οδηγό απορριμματοφόρου , 2 εργάτες.
-Ως ελάχιστος ιδιόκτητος μηχανολογικός εξοπλισμός που θα πρέπει να διαθέτει ο ανάδοχος για την εκτέλεση του έργου (επί ποινή αποκλεισμού) είναι ένα απορριμματοφόρο μηχανικής αποκομιδής έως 4,50 μ3 ή μέχρι 900 κιλά επιτρεπόμενο ωφέλιμο φορτίο για κάδους 1100 λίτρων τουλάχιστον , το οποίο θα μπορεί να κάνει συλλογή απορριμμάτων από στενούς και ανηφορικούς δρόμους και σημεία, ένα απορριμματοφόρο μηχανικής αποκομιδής, χωρητικότητας 12-18 μ3 ή μέχρι 7 τόνους επιτρεπόμενο ωφέλιμο φορτίο, το οποίο θα συλλέγει απορρίμματα από τα υπόλοιπα σημεία, μηχάνημα πλύσης των κάδων και απορριμματοφόρο 4χ4 για να κάνει τη συλλογή απορριμμάτων στα σημεία με παγετό , κατά τους χειμερινούς μήνες.
Τα οχήματα, τα μηχανήματα και τα εργαλεία , που είναι αναγκαία για την εκτέλεση της σύμβασης τα διαθέτει ο ανάδοχος, ο οποίος με ευθύνη και δαπάνες του, θα τα φυλάσσει, θα τα συντηρεί και θα τα μετακινεί στους χώρους εργασίας. Τα απορριμματοφόρα οχήματα πρέπει να είναι αντιρρυπαντικής τεχνολογίας προτύπου EURO V και άνω.
Η διάρκεια της Σύμβασης όπως προαναφέρθηκε ορίζεται σε 2 χρόνια με δικαίωμα προαίρεσης 1 ακόμη χρόνου και αρχίζει από την ημερομηνία υπογραφής του συμφωνητικού.
Κωστής Κριτσιάνης