Ευρωεκλογές 2024: Ανοίξανε και μας περιμένουν τα 266 εκλογικά τμήματα της Π.Ε. Καρδίτσας (+Φωτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ευρωεκλογές 2024: Ανοίξανε και μας περιμένουν τα 266 εκλογικά τμήματα της Π.Ε. Καρδίτσας (+Φωτο)](/media/k2/items/cache/3409ed793b01c19aed468db857716cbd_L.jpg?t=20240609_051829)
Με ανοιχτές τις πόρτες και τις κάλπες έτοιμες να δεχθούν τις επιλογές των εγγεγραμμένων στους εκλογικούς καταλόγους των έξι Δήμων, είναι από τις 7 το πρωί της Κυριακής, 9 Ιουνίου, τα 266 εκλογικά τμήματα του ν. Καρδίτσας.
Η διαδικασία της ανάδειξης των 21 Ελλήνων ευρωβουλευτών άρχισε χωρίς να παρουσιαστούν κάποια σημαντικά προβλήματα, πέραν αυτών που έχουν να κάνουν με τα μέλη των εφορευτικών επιτροπών, καθώς υπάρχουν περιπτώσεις, όπως ενημερώθηκε το KarditsaLive.Net από την Περιφερειακή Ενότητα, με υστέρηση ανταπόκρισης.
Παρόλα αυτά το σύνολο των εκλογικών κέντρων άνοιξε στην ώρα του με την προσέλευση, σε αυτά που επισκεφθήκαμε, να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα τα πρώτα 75 λεπτά από το ξεκίνημα της ψηφοφορίας.
Οι ψηφοφόροι πριν μπουν στο παραβάν παραλαμβάνουν 30 ψηφοδέλτια συνδυασμών και έχουν την δυνατότητα αν επιλέξουν, ούτε λίγο ούτε πολύ, μεταξύ 1.168 υποψηφίων.
Θυμίζουμε ότι από τα 266 σημεία ψηφοφορίας τα 24 είναι στο Δήμο Αργιθέας, τα 92 στο Δήμο Καρδίτσας, τα 19 στο Δήμο Λίμνης Πλαστήρα, τα 45 στο Δήμο Μουζακίου, τα 37 στον Δήμο Παλαμά και τα 49 στο Δήμο Σοφάδων.
Τέλος, να αναφέρουμε πως τα Γραφεία Ταυτοτήτων και Διαβατηρίων των Αστυνομικών υπηρεσιών, της Αστυνομικής Διεύθυνσης Καρδίτσας συμπεριλαμβανομένης, άνοιξαν και θα κλείσουν μαζί με τις κάλπες για διευκόλυνση όσων έχασαν την ταυτότητα ή το διαβατήριο αν και γίνονται δεκτά και άδεια οδήγησης όπως και ασφαλιστικό βιβλιάριο.
Π.Κ.