Ημερίδα του ΕΒΕ για τη δράση «Ενίσχυση εξωστρέφειας επιχειρήσεων μέσω δράσεων προβολής και δικτύωσης»
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ημερίδα του ΕΒΕ για τη δράση «Ενίσχυση εξωστρέφειας επιχειρήσεων μέσω δράσεων προβολής και δικτύωσης»](/media/k2/items/cache/3720809a7d44dad92136d2d4a0293acf_L.jpg)
Τη διοργάνωση ημερίδας για την ενημέρωση των επιχειρήσεων μελών του Επιμελητηρίου Καρδίτσας, αναφορικά με τη δράση «Ενίσχυση εξωστρέφειας επιχειρήσεων μέσω δράσεων προβολής και δικτύωσης» του Προγράμματος «ΘΕΣΣΑΛΙΑ 2021-2027», που αφορά επιδότηση συμμετοχής τους σε εκθέσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό αποφάσισε το ΔΣ του ΕΒΕ Καρδίτσας στην συνεδρίαση που πραγματοποίησε το απόγευμα, εγκρίνοντας σχετική εισήγηση του μέλους του ΔΣ κ. Πετρ. Παπαδάκου.
Όπως ανέφερε ο εισηγητής η Δράση προκηρύχθηκε με την υπ' αρ. 3939/25-6-2024 Απόφαση του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας κ. Δημ. Κουρέτα έχει Προϋπολογισμό (δημόσια δαπάνη) 2.000.000€ και ενισχύει την συμμετοχή των υφιστάμενων πολύ μικρών και μικρών μεταποιητικών επιχειρήσεων της Περιφέρειας Θεσσαλίας σε εμπορικές εκθέσεις που διοργανώνονται στην Ελλάδα, στην ΕΕ καθώς και σε τρίτες χώρες.
Το ποσοστό ενίσχυσης ανέρχεται σε 50% και ο επιχορηγούμενος προϋπολογισμός κάθε επενδυτικού σχεδίου δύναται να ανέλθει έως και 90000€, για συμμετοχή σε τουλάχιστον δύο επαγγελματικές εκθέσεις ως εκθέτης, με μέγιστο επιχορηγούμενο προϋπολογισμό για κάθε συμμετοχή σε έκθεση 45.000€.
Οι αιτήσεις χρηματοδότησης ξεκίνησαν να υποβάλλονται ηλεκτρονικά από 2/7/2024 έως 6/9/2024 μέσω του Ολοκληρωμένο» Πληροφοριακού Συστήματος Κρατικών Ενισχύσεων (ΟΠΣΚΕ.) γι’ αυτό και κρίνεται αναγκαίο να πραγματοποιηθεί η σχετική ημερίδα για την καλύτερη ενημέρωση και ενθάρρυνση των τοπικών επιχειρήσεων να αξιοποιήσουν την δράση.
Ο Πρόεδρος του ΕΒΕ κ. Κων. Ζυγογιάννης χαρακτήρισε σημαντικό το πρόγραμμα και μια καλή ευκαιρία για τις τοπικές επιχειρήσεις να αποκτήσουν με επιδότηση μια εκθεσιακή υποδομή και να καλύψουν δαπάνες συμμετοχής τους σε εκθέσεις που θα τις βοηθήσει να προβληθούν αλλά και να αποκομίσουν σημαντικές εμπειρίες.
Με δεδομένο οτι τα χρονικά περιθώρια είναι περιορισμένα και καθώς βρισκόμαστε στην “καρδιά” του καλοκαιριού η διοργάνωση της ημερίδας προσδιορίστηκε για το διάστημα από 20-23 Αυγούστου με την προϋπόθεση οτι το συγκεκριμένο διάστημα θα μπορεί να συμμετάσχει η Προϊσταμένη της ΕΥΔ του προγράμματος “Θεσσαλία 2021-27” κ. Πολ. Γραββάνη και κάποιο στέλεχος της Αναπτυξιακής Εταιρείας Διαχείρισης Ευρωπαικών Προγραμμάτων (ΑΕΔΕΠ) Θεσσαλίας και Στ. Ελλάδας
Κωστής Κριτσιάνης