Καθολική η συμμετοχή των εργαζομένων της Δ.Ο.Υ. Καρδίτσας στη στάση εργασίας (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Καθολική η συμμετοχή των εργαζομένων της Δ.Ο.Υ. Καρδίτσας στη στάση εργασίας (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/008caedc312d57e6a2c0a8e36b66e507_L.jpg?t=20240606_101817)
Καθολική ήταν η συμμετοχή των υπαλλήλων της Δ.Ο.Υ. Καρδίτσας στην Πανελλαδική στάση εργασίας που πραγματοποιείται σήμερα (6/6) από τις 11.30 π.μ. έως τη λήξη του ωραρίου.
Η κινητοποίηση γίνεται στον απόηχο της υπόθεσης διαφθοράς στη ΔΟΥ Χαλκίδας και τις άμεσες οργανωτικές αλλαγές στη λειτουργία της αλλά και εν μέσω ευρύτερων οργανωτικών αλλαγών που προκαλούν ανησυχία στον κλάδο για υποχρεωτικές μετακινήσεις και καταργήσεις οργανικών θέσεων.
Η Αντιπρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων Δ.Ο.Υ. Καρδίτσας κ. Μαρ. Σταφυλά εξέφρασε την ικανοποίησή της για την καθολική συμμέτοχη των συναδέλφων της στην κινητοποίηση και τόνισε: «Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Καταδικάζουμε απόλυτα τα όποια φαινόμενα διαφθοράς και απαιτούμε ως κλάδος την παραδειγματική τιμωρία των ενόχων. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Θέλουμε την ηγεσία του Υπουργείου και τον κόσμο να σταθεί στο πλευρό μας γιατί όλοι μας είμαστε υπάλληλοι και ζούμε από τον μισθό μας και δεν επιτρέπουμε τον υποβιβασμό των ΔΟΥ όπως τώρα της Χαλκίδας ως τιμωρία. Καμία μετάθεση, καμία οργανική θέση συναδέλφου να μην χαθεί» επισήμανε χαρακτηριστικά, ενώ όπως ανέφεραν ο Γραμματέας του Συλλόγου κ. Σπ. Αναγνωστόπουλος και Ταμίας κ. Γεωργ. Τσιούμα προωθούνται κάποιες οργανωτικές αλλαγές στην λειτουργία των Δ.Ο.Υ. που υπάρχει η ανησυχία στους εργαζόμενους ότι θα επεκταθούν και ενδεχομένως να οδηγήσουν και σε μετακινήσεις, ενώ τόσο η ΔΟΥ Καρδίτσας όσο και οι περισσότερες είναι υποστελεχωμένες και απαιτούνται να γίνουν νέες προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ
Οι αλλαγές στη Δ.Ο.Υ. Χαλκίδας
Υπενθυμίζεται ότι με απόφαση του Διοικητή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων, Γιώργου Πιτσιλή, η ΑΑΔΕ προχωρά σε σταδιακή μεταφορά αρμοδιοτήτων από τη Δ.Ο.Υ. Χαλκίδας στις αντίστοιχες κεντρικοποιημένες φορολογικές υπηρεσίες της Αττικής, με ταυτόχρονη διατήρηση των υπηρεσιών εξυπηρέτησης για πολίτες και επιχειρήσεις.
Ειδικότερα, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα, μεταφέρονται από:
1 12/6/2024, οι αρμοδιότητες των τμημάτων φορολογικών ελέγχων, στο 3ο Ελεγκτικό Κέντρο (ΕΛΚΕ) Αττικής
2 16/9/2024 οι αρμοδιότητες βεβαίωσης εσόδων και είσπραξης, στο Κέντρο Βεβαίωσης και Είσπραξης (ΚΕΒΕΙΣ) Αττικής. Ειδικότερα, συστήνεται Αυτοτελές Γραφείο Εσόδων, Δικαστικού και Νομικής Υποστήριξης, απευθείας υπαγόμενο στον Προϊστάμενο του ΚΕΒΕΙΣ Αττικής, με έδρα στη Χαλκίδα.
3.21/10/2024, οι αρμοδιότητες φορολογίας κεφαλαίου, στο Κέντρο Φορολογίας Κεφαλαίου (ΚΕΦΟΚ) Αττικής.
Οι υπάλληλοι των Τμημάτων, των οποίων οι αρμοδιότητες μεταφέρονται, θα εξακολουθούν να εργάζονται στο χώρο της ΔΟΥ Χαλκίδας, εντασσόμενοι οργανωτικά στο δυναμικό των αντίστοιχων ειδικών κέντρων της Αττικής.
Μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς των ως άνω αρμοδιοτήτων, στη ΔΟΥ Χαλκίδας θα συνεχίσουν να λειτουργούν τα Τμήματα:
• Συμμόρφωσης και Σχέσεων με τους Φορολογουμένους, πλην των αρμοδιοτήτων φορολογίας κεφαλαίου, και
• Διοικητικής και Μηχανογραφικής Υποστήριξης (αρμόδιο για το Φορολογικό Μητρώο)
Επιπλέον εξακολουθούν να υπάγονται σε αυτήν τα Γραφεία Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (ΓΕΦ) Ιστιαίας-Αιδηψού (Ιστιαία) και Μαντουδίου – Λίμνης – Αγίας Άννας (Λίμνη).
Το νέο μοντέλο που προωθεί η ΑΑΔΕ
Βασικά στοιχεία του νέου μοντέλου που προωθεί η ΑΑΔΕ σύμφωνα με πρόσφατες ανακοινώσεις της αποτελούν:
Η σύσταση κεντρικοποιημένων υπηρεσιών στην Αττική και τη Θεσσαλονίκη (Κέντρα Βεβαίωσης και Είσπραξης, Κέντρα Φορολογίας Κεφαλαίου, Κέντρα Φορολογικών Διαδικασιών και Εξυπηρέτησης), στις οποίες μεταφέρεται το σύνολο των λειτουργιών που σήμερα εκτελούν οι Δ.Ο.Υ..
Η μετεξέλιξη των σημερινών Δ.Ο.Υ. Αττικής και Θεσσαλονίκης σε υπηρεσίες νέου τύπου, χωρίς ειδική τοπική αρμοδιότητα, που θα λειτουργούν ως Υπηρεσίες Φορολογικής Εξυπηρέτησης εστιάζοντας στην υποδοχή, ενημέρωση και άμεση εξυπηρέτηση των φορολογουμένων, τους οποίους θα καθοδηγούν στη χρήση των ψηφιακών εφαρμογών και θα διευκολύνουν στην ορθή εκπλήρωση των φορολογικών τους υποχρεώσεων.
Το αν αυτό το μοντέλο θα επεκταθεί και στην υπόλοιπη χώρα είναι κάτι που προβληματίζει του εργαζόμενους των Δ.Ο.Υ. όπως προέκυψε και από την σημερινή κινητοποίηση στη Δ.Ο.Υ. Καρδίτσας
Κωστής Κριτσιάνης