Καρδίτσα: Κοινή δράση για την ενημέρωση και την πρόληψη των εξαρτήσεων (+Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του κοινού σε θέματα εξαρτήσεων πραγματοποιούν από το πρωί και μέχρι το μεσημέρι στην Κεντρική Πλατεία η Κινητή Μονάδα Περιφέρειας Θεσσαλίας του ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ν. Καρδίτσας και την κοινωνική υπηρεσία του Δήμου Καρδίτσας, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας κατά των Ναρκωτικών.
Με σύνθημα «ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ» τα στελέχη των δύο δομών διανέμουν ενημερωτικό υλικό και συζητούν με τους πολίτες σχετικά με θέματα εξαρτήσεων και πρόληψης ενημερώνοντάς τους και για τις επιλογές θεραπείας και επανένταξης που υπάρχουν στη Θεσσαλία.
Όπως ανέφερε η στο ΚarditsaLive.Net η Επιστημονικά Υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ν. Καρδίτσας κ. Βούλα Αλογάριαστου, Ψυχοθεραπεύτρια το Κέντρο για 30 χρόνια στηρίζει τον έφηβο, το γονιό, τον μαθητή, τον εκπαιδευτικό, τον άνθρωπο την Κοινότητα. «Μόνο για την φετινή χρονιά κάναμε παρεμβάσεις που αφορούσαν 2500 συμπολίτες μας στην πλειοψηφία γονείς, εκπαιδευτικούς και μαθητές» τόνισε, αλλά υπογράμμισε ότι τώρα χρειάζεται και το Κέντρο και η πρόληψη την στήριξη όλων γιατί τα τελευταία χρόνια η δημόσια πρόληψη απαξιώνεται, ενώ μέσα από το σχέδιο νόμου που πρόκειται να κατατεθεί «για την ψυχιατρική μεταρρύθμιση», επιχειρείται να σβηστεί από τον χάρτη της χώρας ένα έργο 30 ετών, που έχει αφήσει βαθύ αποτύπωμα στην τοπική και ευρύτερα κοινωνία και την συλλογική μνήμη των ανθρώπων.
«Καλούμε στην στήριξη των Κέντρων Πρόληψης μιας και είναι οι μοναδικές τουλάχιστον σε επίπεδο Περιφέρειας που παρέχουν δωρεάν υπηρεσίες και μια συνεχή, ανελλιπή και ουσιαστική υποστήριξη στο βασικό πυλώνα της κοινωνίας μας που είναι τα παιδιά μας, είναι οι έφηβοί μας και κατ’ επέκταση το υποστηρικτικό τους πλαίσιο που είναι οι γονείς και οι μαθητές και ταυτόχρονα στελεχώνεται από ένα επιστημονικό προσωπικό που επί 30 χρόνια έχει μια δια ζώσης συνεχιζόμενη εκπαίδευσης με τεράστια τεχνογνωσία και εμπειρία στα κομμάτια των εξαρτήσεων και της ψυχοκοινωνικής υγείας»
Οι δράσεις που υλοποιήθηκαν
Ειδικότερα το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ν. Καρδίτσα το σχολικό έτος 2023- 2024 υλοποίησε:
-Νοέμβριος 2023 - Απρίλης 2024: σταθερή εβδομαδιαία παρουσία τόσο στο ΓΕΛ όσο και στο ΕΠΑΛ Παλαμά, υλοποιώντας βιωματικές δράσεις στους μαθητές όλων των τάξεων αλλά και στους εκπαιδευτικούς.
-Βιωματικά εργαστήρια σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς σχολικών μονάδων της Περιφέρειας ( Ιτέα, Προάστιο, Ματαράγκα, Σοφάδες, Λεοντάρι κλπ)
-Βιωματικά εργαστήρια σε μαθητές όλων σχεδόν των σχολικών μονάδων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της πόλης
-Ομάδες γονέων με θέματα που απασχολούν την πλειοψηφία των γονιών (διαδίκτυο, εξαρτησιογόνες ουσίες, επικοινωνία, όρια, διαχείριση συγκρούσεων κλπ)
-Επιμορφώσεις εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης σε θέματα όπως «Διαχείριση κρίσεων στη σχολική κοινότητα (πένθος, ασθένειες)»
-Σε συνεργασία με το σύμβουλο εκπαίδευσης των δημοτικών σχολείων της 1ης θέσης ΣΕ της Δ/νσης Π.Ε Καρδίτσας , πραγματοποίηση επιμόρφωσης ( βιωματικό εργαστήρι ) σε 150 περίπου εκπαιδευτικούς με θέμα « Ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών στη διαχείριση καταστάσεων βίας και εκφοβισμού στα πλαίσια του σχολείου»
-Σε συνεργασία με το ΙΕΚ – ΔΥΠΑ Καρδίτσας, βιωματικά σεμινάρια για την ψυχική υγεία στους καταρτιζόμενους ειδικότητας «Διασώστης – Πλήρωμα ασθενοφόρου»
-Σε συνεργασία με τη ΔΕΥΑ Καρδίτσας βιωματικά σεμινάρια στο προσωπικό της εταιρείας με θέμα « Παρενόχληση στην εργασία» Ν. 4808
-Έκδοση δυο τευχών του ηλεκτρονικού περιοδικού «Κοχλίας» το οποίο στέλνεται σε φορείς, επιστημονικά σωματεία, Κέντρα Πρόληψης, παλιά μέλη ομάδων.
Παράλληλα παρείχε ατομική συμβουλευτική σε:
-Συμπολίτες μας που αντιμετώπιζαν πρόβλημα εξάρτησης ( ναρκωτικά, αλκοόλ, τζογος κ.α ), σε μέλη οικογενειών εξαρτημένων ανθρώπων με στόχο την ψυχική τους ενδυνάμωση και υποστήριξη, σε άτομα που βίωσαν τραυματικές εμπειρίες, σε άτομα που αντιμετωπίζουν δυσκολίες που έχουν να κάνουν με τον γονεϊκό, ζευγαρικό ή επαγγελματικό τους ρόλο κλπ.
Η Κινητή Μονάδα του ΚΕΘΕΑ Εξοδος
Η ψυχολόγος της Κινητής Μονάδας του ΚΕΘΕΑ Έξοδος κ. Βιργ. Γκενούδη σε δηλώσεις της στο ΚarditsaLive.Net αναφέρθηκε στην σημερινή δράση και υπογράμμισε οτι η Κινητή Μονάδα βρίσκεται στην Καρδίτσα από τον Νοέμβριο του 2021 σταθερά σε εβδομαδιαία βάση, κάθε Τετάρτη 10.00-13.00 «Βλέπουμε και συνομιλούμε με ανθρώπους που έχουν πρόβλημα εξάρτησης από αλκοόλ, ναρκωτικά και τζόγο καθώς και τις οικογένειές τους, κάνουμε ενημερώσεις σε σχολεία σε γονείς και εκπαιδευτικούς, τρέχουμε προγράμματα πρόληψης, εκπαιδεύουμε εργαζόμενους του Δήμου και προσωπικό υπηρεσιών προκειμένου να κάνουμε πιο εύκολα το κομμάτι των παραπομπών και οι άνθρωποι να βρίσκουν τις υπηρεσίες που χρειάζονται. Δυστυχώς η Καρδίτσα δεν έχει άλλες υπηρεσίες απεξάρτησης γι’ αυτό και προσπαθούμε πάρα πολύ να είμαστε εδώ, να δίνουμε αυτό το στίγμα και κάθε άνθρωπος να μπορεί να απευθυνθεί κάπου»
Κωστής Κριτσιάνης