Καρδίτσα: Ξεκίνησε η μετατόπιση του δικτύου οπτικών ινών που …ανοίγει τον περιφερειακό δακτύλιο (+Φωτο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Καρδίτσα: Ξεκίνησε η μετατόπιση του δικτύου οπτικών ινών που …ανοίγει τον περιφερειακό δακτύλιο (+Φωτο)](/media/k2/items/cache/558a0acf3bdb1dabc283887bdcf93bc1_L.jpg)
Θέμα ημερών είναι πλέον η παράδοση σε χρήση του τελευταίου τμήματος του περιφερειακού δακτυλίου της πόλης της Καρδίτσας στην πρώην οδό Ολύμπου, καθώς εγκαταστάθηκε από σήμερα (10/6) το πρωί το συνεργείο που θα εκτελέσει τις εργασίες μεταφοράς του δικτύου οπτικών ινών του ΟΤΕ σε τμήμα της οδού Καραϊσκάκη στο ύψος της διασταύρωσης με την οδό Αμαλίας.
Εκεί το υφιστάμενο δίκτυο διασταυρώνονταν με το τμήμα του αγωγού των ομβρίων υδάτων που κατασκευάστηκε στο πλαίσιο του έργου «Παράκαμψη πόλεως Καρδίτσας: Κατασκευή τμήματος από έξοδο προς Αγιοπηγή έως έξοδο προς Μητρόπολη» που αναφέρεται στο κατασκευασμένο πλέον τμήμα και δεν επέτρεπε να συνδεθεί με το δίκτυο ομβριων της ΔΕΥΑΚ που διέρχεται από το σημείο.
Οι εργασίες μεταφοράς του δικτύου οπτικών ινών αναμένεται να ολοκληρωθούν εντός της εβδομάδας που διανύουμε και σύμφωνα με την κ. Σταυρ. Καρρά, Προϊσταμένη της Δ/νσης Τεχνικών Έργων της Περιφέρειας Θεσσαλίας που είναι η υπηρεσία που έχει τη ευθύνη υλοποίησης του έργου υπάρχει ετοιμότητα για να εκτελεστούν άμεσα οι υπολειπόμενες εργασίες για την σύνδεση του αγωγού με το δίκτυο της ΔΕΥΑΚ οι οποίες αναμένεται να διαρκέσουν 1-2 ημέρες.
Έτσι με δεδομένο ότι με την παρέμβαση αυτή ολοκληρώνονται όλες οι αναγκαίες εργασίες για την ομαλή απορροή των όμβριων υδάτων από το κατασκευασθέν τμήμα προς το δίκτυο της ΔΕΥΑΚ – που ήταν αναγκαία προϋπόθεση για να «ανοίξει» ο δρόμος- και δεν υφίσταται άλλη εκκρεμότητα το τελευταίο τμήμα του περιφερειακού δακτυλίου αναμένεται να δοθεί άμεσα σε χρήση πριν το τέλος του μήνα -όπου παρατάθηκε η σχετική απαγόρευση κυκλοφορίας- και το μόνο που μένει να προσδιορισθεί είναι η ακριβής ημέρα και αν θα προηγηθεί ή όχι κάποια τελετή εγκαινίων.
Κωστής Κριτσιάνης