Κατά της κατάργησης σχολικών μονάδων Μεσενικόλα το Δημ. Συμβούλιο Λίμνης Πλαστήρα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Κατά της κατάργησης σχολικών μονάδων Μεσενικόλα το Δημ. Συμβούλιο Λίμνης Πλαστήρα](/media/k2/items/cache/1e50af994d9984fbf51cc37d7057a39d_L.jpg)
Αρνητικά γνωμοδότησε το Δημοτικό Συμβούλιο Λίμνης Πλαστήρα επί της πρότασης της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για κατάργηση του Δημοτικού σχολείου και του Νηπιαγωγείου Μεσενικόλα.
Ο πρόεδρος του Σώματος κ. Στεργιόπουλος τόνισε στην εισήγησή του πως στον Μεσενικόλα έχουν έρθει νέες οικογένειες και φιλοδοξία του Δήμου είναι να μπορέσει τα επόμενα χρόνια να λειτουργήσει το σχολείο. Έτσι θα αντιπροταθεί αναστολή της κατάργησης για ορισμένα χρόνια.
Από την πλευρά της η κ. Ποδηματά έκανε λόγο για προβληματισμό οικογενειών από την ανυπαρξία σχολείων, ενώ εκφράστηκε και προβληματισμός γιατί προτείνεται κατάργηση στα τρία χρόνια χωρίς λειτουργία και όχι σε 5 όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.
Π.Κ.