Κινητοποίηση υγειονομικών στο χώρο στέγασης του Κέντρου Υγείας Παλαμά (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Κινητοποίηση υγειονομικών στο χώρο στέγασης του Κέντρου Υγείας Παλαμά (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/6a14a448481f858916471f8a5641f0a9_L.jpg?t=20231130_141648)
Μήνυμα προς την κυβέρνηση και την 5η ΥΠΕ να κάνουν άμεσα ό,τι είναι δυνατό για να επαναλειτουργήσει το Κέντρο Υγείας Παλαμά και τα Περιφερειακά Ιατρεία στο φυσικό τους χώρο έστειλαν υγειονομικοί, φορείς και πολίτες της περιοχής που συμμετείχαν στην σημερινή παράσταση διαμαρτυρίας στο χώρο όπου στεγάζεται προσωρινά η υγειονομική μονάδα που καλύπτει τις ανάγκες του Δήμου Παλαμά.
Η κινητοποίηση εντάσσεται στο πλαίσιο των διήμερων κινητοποιήσεων των υγειονομικών που διεκδικούν λύσεις στα προβλήματα του εθνικού συστήματος υγείας και τη διατήρηση του δημόσιου χαρακτήρα του αλλά έθεσε επιτακτικά το ζήτημα την επαναφοράς στην κανονικότητα της λειτουργίας του Κέντρου Παλαμά.
Η Πρόεδρος του Σωματείο Εργαζομένων Κέντρων Υγείας Ν. Καρδίτσας κ. Π. Μπούτα χαιρετίζοντας τη συγκέντρωση ανέδειξε την ανάγκη να δοθούν άμεσα λύσεις στα προβλήματα της δομής ενώ έθεσε και το διεκδικητικό πλαίσιο των διήμερων κινητοποιήσεων των υγειονομικών
Η γραμματέας του Σωματείου κ. Σεβαστή Μωραΐτη έκανε λόγο για ευθύνες της κυβέρνησης της 5ης ΥΠΕ, της Περιφέρειας και του Δήμου Παλαμά στην κατάσταση που έχει περιέλθει το Κέντρο Υγείας Παλαμά εδώ και 2 ½ μήνες αλλά και τις τεράστιες ελλείψεις σε προσωπικό. Επισήμανε δε ότι δεν υπάρχει καμία μέριμνα ούτε και ενημέρωση για την λειτουργία των περιφερειακών ιατρείων.
Κωστής Κριτσιάνης