Λατινοαμερικάνικο «χρώμα» στο κέντρο της Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Λατινοαμερικάνικο «χρώμα» στο κέντρο της Καρδίτσας (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/2be356e0602709b95bab2068c441273a_L.jpg)
Έντονο λατινοαμερικάνικο «χρώμα» γέμισε η κεντρική πλατεία της Καρδίτσας το μεσημέρι της Πέμπτης 6 Ιουνίου.
Αντιπροσωπεία των παραδοσιακών χορευτικών συγκροτημάτων από την Κολομβία και το Μεξικό συνοδευόμενα από τον Πρόεδρο του Λαογραφικού Ομίλου «Μενελαΐς» που διοργανώνει τα «Μενελαΐδια 2024» όπου συμμετέχουν έκαναν μια μικρή επίδειξη των μουσικοχορευτικών τους ικανοτήτων. Οι ήχοι των μουσικών οργάνων, τα τραγούδια, οι χοροί και τα παραδοσιακά τους κοστούμια με τα έντονα χρώματα προσέλκυσαν τους συμπολίτες που χειροκρότησαν τους χορευτές.
Αύριο το πρωί προγραμματίζεται επίσκεψη – ξενάγηση των χορευτικών συγκροτημάτων που συμμετέχουν στα Μενελαίδια στο Αρχαιολογικό Μουσείο Καρδίτσας, ενώ στις 7 το απόγευμα θα πραγματοποιήσουν παρέλαση τους κεντρικούς δρόμους της πόλης ενώ στις 20.30 στην πλατεία Πλαστήρα θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση: «Η ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΤΟ 2001» Έργο του αείμνηστου Αντώνη Νικολάου. Αφιέρωμα στους ξενιτεμένους συμπατριώτες. Απόσπασμα μονολόγου από την ηθοποιό της Θεατρικής Σκηνής Καρδίτσας κα Πόπη Πλαστήρα.
Στις 23.30 οργανώνεται Ελληνική παραδοσιακή βραδιά, ενώ οι εκδηλώσεις θα κορυφωθούν το Σάββατο στις 20.30 στην Πλατεία Πλαστήρα με την εμφάνιση Ελληνικών και διεθνών παραδοσιακών χορευτικών συγκροτημάτων.
Θα προηγηθεί το πρωί ξενάγηση στην Λίμνη Νικολάου Πλαστήρα, ενώ αργά το βράδυ οργανώνεται ελληνική παραδοσιακή βραδιά.
Κωστής Κριτσιάνης