Ο Δήμος Λίμνης Πλαστήρα τίμησε τους πεσόντες του στους εθνικούς αγώνες (+Φώτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ο Δήμος Λίμνης Πλαστήρα τίμησε τους πεσόντες του στους εθνικούς αγώνες (+Φώτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/573ef2c48ff9975f89f7ea7b0b4ebefe_L.jpg?t=20220814_112057)
Την οφειλόμενη τιμή στους πεσόντες από όλες τις Κοινότητες του Δήμου Λίμνης Πλαστήρα στους Εθνικούς Αγώνες απέδωσε σήμερα (Κυριακή 14 Αυγούστου) έμπρακτα ο Δήμος και οι φορείς της περιοχής μας κατά τη διάρκεια εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε στο Μορφοβούνι για τα 100 χρόνια από την Μικρασιατική Καταστροφή.
Αρχικά στην πλατεία του χωριού τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση για όλους τους πεσόντες της ευρύτερης περιοχής του Δήμου για να ακολουθήσουν τα αποκαλυπτήρια του μνημείου των πεσόντων Μορφοβουνιωτών (Βουνεσιωτών) στους εθνικούς αγώνες από τον Υπουργό Δικαιοσύνης κ. Κων. Τσιάρα, ο οποίος εκπροσώπησε την κυβέρνηση στις εκδηλώσεις.
Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων από τον κ. Κων. Τσιάρα, τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας κ. Κων. Αγοραστό, τον Δήμαρχο Λίμνης Πλαστήρα κ. Παν. Νάνο, τον Πρόεδρο της Κοινότητας Μορφοβουνίου κ. Σερ. Νάνο και τον Διοικητή του Α.Τ. Λίμνης Πλαστήρα, Αστυνόμο Β’ Γ. Ζαρχανή.
Στη συνέχεια έγινε προσκλητήριο των πεσόντων με τη συγκίνηση να κορυφώνεται στο άκουσμα της λέξης «παρών» στο όνομα του τελευταίου πεσόντα καταγόμενου από το Μορφοβούνι, του ηρωικού σμηναγού Γιώργου Μπαλταδώρου που έχασε τη ζωή του εν ώρα καθήκοντος στις 12 Απριλίου του 2018, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη τους και η τελετή στο χώρο της πλατείας ολοκληρώθηκε με τους συγκεντρωμένους να ψάλλουν τον εθνικό ύμνο.
Το δεύτερο σκέλος της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του Πολιτιστικού Κέντρου «Αντ. Σαμαράκης» Μορφοβουνίου και ήταν κυρίως αφιερωμένη στη συμπλήρωση 100 χρόνων από την Μικρασιατική Καταστροφή και τον κεντρικό πρωταγωνιστή αυτής της περιόδου, το «Μαύρο Καβαλάρη», Στρατηγό Νικόλαο Πλαστήρα γενέτειρα του οποίου ως γνωστόν είναι το Μορφοβούνι.
Χαιρετισμούς στην εκδήλωση απηύθυναν ο Δήμαρχος Λίμνης Πλαστήρα κ. Παν. Νάνος, ο Υπουργός Δικαιοσύνης κ. Κων. Τσιάρας, ο Πρωτοσύγκελος της Ι.Μ. Θ. Φ. π. Αμφιλόχιος μεταφέρντας και τον χαιρετισμό του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτη κ. Τιμόθεου, οι βουλευτές κ. κ. Γ. Κωτσός και Ασημ. Σκόνδρα, ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κων. Αγοραστός, ο Αντιδήμαρχος Καρδίτσας κ. Αρ. Σπάνιας και ο Πρόεδρος της Ένωσης Αγραφιώτικων Χωριών Καρδίτσας και Ευρυτανίας κ. Βασ. Τσαντήλας. Κοινή συνισταμένη των τοποθετήσεων των φορέων ήταν αφενός το χρέος όλων μας να αναγνωρίζουμε και να τιμούμε όσους έχασαν τη ζωή τους στους εθνικούς αγώνες, εξασφαλίζοντας στις επόμενες γενιές τα αγαθά της ελευθερίας, της ανεξαρτησίας και της ειρήνης και αφετέρου να αντλούμε διδάγματα από την ιστορία, με σημαντικότερο την ανάγκη της διαφύλαξης της ομοψυχίας και της ενότητας που βρίσκονται πίσω από κάθε λαμπρή σελίδα της ιστορία μας.
Ακολούθησε η ομιλία του συγγραφέα κ. Γ. Βασιλούλη με θέμα «Πως και γιατί φθάσαμε στη Μικρασιατική Καταστροφή» στη διάρκεια της οποίας ανέλυσε τα γεγονότα και τις αιτίες που οδήγησαν στην εθνική τραγωδία, τον καθοριστικό ρόλο του ξένου παράγοντα στην έκβαση της εκστρατείας, αλλά και τις μεγάλες ευθύνες του πολιτικού κόσμου της χώρας καταλήγοντας και σε ένα συμπέρασμα για το παρόν της χώρας που είναι ότι θα πρέπει να μην υπερτιμά τις δυνατότητές της, να μην υποτιμά τον εκάστοτε «αντίπαλο» και να στηρίζεται πάντα στις δικές της δυνάμεις.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την ομιλία του Δημάρχου κ.Παν. Νάνου με θέμα: «Ο Νικόλαος Πλαστήρας, σωτήρας της εθνικής τιμής στην Μικρασιατική Τραγωδία» στην οποία αναφέρθηκε στα γεγονότα που τεκμηριώνουν τη θέση ότι ο Νικόλαος Πλαστήρας έσωσε την τιμή του Ελληνικού Στρατού στα πεδία των μαχών στην Μικρά Ασία, κάτι που ομολόγησε και ο Κεμάλ Ατατούρκ λέγοντας χαρακτηριστικά ότι «στην Μικρά Ασία δεν ηττήθηκε ο Ελληνικός Στρατός αλλά η Ελληνική πολιτική» καθώς όπως ανέφερε ο κ. Νάνος ο Πλαστήρας με μάχες τακτικής υποχώρησης, στις οποίες δεν ηττήθηκε ποτέ, έδωσε τη δυνατότητα σε χιλιάδες πρόσφυγες και στρατιώτες να αποχωρήσουν από τα Μικρασιατικά παράλια και να σωθούν.
Κωστής Κριστιάνης