Παρατάθηκε η θητεία των αγροτικών γιατρών στo Κ.Υ. Σοφάδων και στο Π.Ι. Γεφυρίων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Παρατάθηκε η θητεία των αγροτικών γιατρών στo Κ.Υ. Σοφάδων και στο Π.Ι. Γεφυρίων](/media/k2/items/cache/e8445433f6825a6cac97f33cb8471cb3_L.jpg)
Δεν πρόκειται να παραμείνουν ακάλυπτες οι 2 θέσεις αγροτικών γιατρών στο Κέντρο Υγείας Σοφάδων και η 1 θέση στο Περιφερειακό Ιατρείο Γεφυρίων, καθώς οι γιατροί που υπηρετούν εκεί και των οποίων η θητεία έληγε κατά τη διάρκεια του επόμενου μήνα θα παραμείνουν στη θέση τους.
Τη σχετική απόφαση για την παράταση της θητείας τους υπέγραψε ο Διοικητής της 5ης ΥΠΕ κ. Φωτ. Σερέτης, αφού είχαν προηγηθεί σχετικές αιτήσεις των ιατρών προς το Κέντρο Υγείας Σοφάδων στο οποίο υπάγονται και αντίστοιχα σχετικό έγγραφο του Κέντρου Υγείας προς την 5η ΥΠΕ με την οποία την ενημέρωνε για τις αιτήσεις των τριών ιατρών.
Ειδικότερα με την απόφαση του Διοικητή της 5ης ΥΠΕ παρατείνονται:
-η θητεία της της ιατρού Τσίνα Ελπίδας, στο Π.Ι. Γεφυρίων του Κ.Υ. Σοφάδων από 15-01-2024,
- η θητείας της ιατρού Ιωαννίδου Τίνας, στο Κ.Υ. Σοφάδων από 01-01-2024.
- η θητεία της ιατρού Ιακωβίδου Μαρίας Χρυσούλας, στο Κ.Υ. Σοφάδων από 18- 01-2024.
Η παράταση της θητείας των αναφερόμενων ιατρών, λήγει με την ανάληψη υπηρεσίας από τους ιατρούς που θα επιλεγούν για τις συγκεκριμένες θέσεις, βάσει της κείμενης νομοθεσίας και δεν μπορεί να υπερβεί τους 12 μήνες.
Το Κέντρο Υγείας Σοφάδων, στο οποίο κοινοποιήθηκε η απόφαση με βάση τη σχετική διαδικασία που ακολουθείται σε ανάλογες περιπτώσεις υποχρεούνται σε περίπτωση μη αποδοχής της παράτασης των ανωτέρω ιατρών, να ενημερώσει την 5η ΥΠΕ προκειμένου να το γνωστοποιήσει 10 ημερών στην αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Υγείας.
Κωστής Κριτσιάνης