Παραχώρηση του πρώην δημαρχείου Νεβρόπολης (Καλύβια Πεζούλας) για τη στέγαση του Πολυδύναμου Ιατρείου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Παραχώρηση του πρώην δημαρχείου Νεβρόπολης (Καλύβια Πεζούλας) για τη στέγαση του Πολυδύναμου Ιατρείου](/media/k2/items/cache/45159eb2b4b0d621deb04e0ed64f5c68_L.jpg?t=20220831_065401)
Το υπό ίδρυση πολυδύναμο ιατρείο στο Δήμο Λίμνης Πλαστήρα θα στεγαστεί στον πρώτο όροφο του κτιρίου που στέγαζε το δημαρχείο του πρώην Δήμου Νεβρόπολης, στα Καλύβια Πεζούλας.
Αυτό ενέκρινε το Δημοτικό συμβούλιο στην συνεδρίαση της Τρίτης 30 Αυγούστου, αποφασίζοντας την αλλαγή χρήσης και την παραχώρηση στην 5η ΥΠΕ, που είναι η αρμόδια για τις δομές πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας.
Η απόφαση που πάρθηκε ήταν ομόφωνη, αν και υπήρξε διατύπωση αντιρρήσεων από τον πρόεδρο του τοπικού συμβουλίου Πεζούλας κ. Λιαππή, όχι για την παραχώρηση αλλά για την διαρρύθμιση, αφού στον ένα από τους δύο ορόφους θα συνεχίσουν να στεγάζονται υπηρεσίες του Δήμου.
Για να γίνει πιο κατανοητό, και σύμφωνα με τα όσα ειπώθηκαν από τον δήμαρχο κ. Παναγιώτη Νάνο, σήμερα στο κτίριο στεγάζεται, σε ένα γραφείο στο ισόγειο, το γραφείο κτηματογράφησης και στον πάνω όροφο υπάρχει γραφείο εξυπηρέτησης πολίτων που εκτελεί και χρέη ληξιαρχείου, με τα σχετικά αρχεία, στελεχωμένο από υπάλληλο του Δήμου.
Η εταιρεία που διαχειρίζεται το γραφείο κτηματογράφησης έχει ενημερωθεί ότι θα πρέπει να έχει εκκενώσει τον χώρο που της παραχωρήθηκε σε διάστημα τριών μηνών και στον κάτω όροφο θα μεταφερθούν οι προαναφερόμενες υπηρεσίες του Δήμου. Ο χώρος κρίνεται επαρκής καθώς πέραν του γραφείου, στο ισόγειο βρίσκεται και η αίθουσα του δημοτικού συμβουλίου. Τονίζουμε ότι για την επάρκεια του χώρου συμφώνησαν και οι παρατάξεις της μειοψηφίας, με τον κ. Ελευθερίου να την επιβεβαιώνει και με τοποθέτησή του.
Από την πλευρά του προέδρου της τοπικής κοινότητας ζητήθηκε να παραμείνει το γραφείο εξυπηρέτησης των πολιτών εκεί που βρίσκεται σήμερα και να χρησιμοποιήσει το πολυδύναμο ιατρείο τους υπόλοιπους χώρους και στους δύο ορόφους. Μάλιστα διέκρινε κίνδυνο να χαθούν φάκελοι από την μετακίνηση.
Αυτή η πρόταση προκάλεσε την έντονη αντίδραση του δημάρχου, που, μιλώντας και ως υγειονομικός, τόνισε πως δεν μπορούν να γίνουν οι ασθενείς "μπαλάκι" και να πηγαίνουν από τον ένα όροφο στον άλλο, για να παραμείνουν στο σημείο που είναι οι φάκελοι.
Επ' αυτού μίλησε και ο κ. Ελευθερίου υπογραμμίζοντας πως αν ο ίδιος ήταν ο υπάλληλος του Δήμου που υπηρετεί εκεί, δεν θα ήθελε να είναι στον ίδιο όροφο με τα ιατρεία για υγειονομικούς και μόνο λόγους. Επίσης ο κ. Σακελλαρίου σημείωσε πως όποια κι αν είναι τα επί μέρους προβλήματα που προκύπτουν είναι πολύ σημαντικό το ιατρείο και τα οφέλη για την περιοχή και τόνισε ότι τάσσεται με την εισήγηση του δημάρχου.
Νωρίτερα ο δήμαρχος κ. Νάνος είχε αναφερθεί στις εξελίξεις με το πολυδύναμο ιατρείο λέγοντας ότι προχωρά η αρχιτεκτονική μελέτη και η σύνταξη φακέλου για ιατροτεχνολογικο εξοπλισμό. Μιλώντας για την δομή του πολυδύναμου ιατρείου, είπε πως θα αντιμετωπίζονται ουσιαστικά τα επείγοντα περιστατικά με δύο ιατρεία (παθολογικό και χειρουργικό), θα υπάρχει θάλαμος βραχείας νοσηλείας δύο κλινών, οδοντιατρική έδρα, δύο ιατρεία γενικής ιατρικής, παιδιατρικό ιατρείο με παιδίατρο, θα έχει δύο επιπλέον θέσεις αγροτικών ιατρών και νοσηλευτικό προσωπικό. Επίσης ακτινοσκοπικό μηχάνημα και αναλυτή για τις βασικές εργαστηριακές εξετάσεις.
Καταλήγοντας ο κ. Νάνος είπε ότι είναι μία δομή που προσφέρει ασφάλεια στους μόνιμους κατοίκους και τους ηλικιωμένους, συμβάλλοντας παράλληλα στην αύξηση του τουρισμού. Τέλος μνημόνευσε την συμβολή στην επίτευξη του στόχου, του υπουργού υγείας κ. Πλεύρη, του υπουργού δικαιοσύνης κ Τσιάρα και του διοικητή της 5ης ΥΠΕ κ. Σερέτη.
Κλείνοντας, να αναφέρουμε πως ο κ. Ελευθερίου δεν διαφώνησε ούτε με την εισήγηση, ούτε με την αναγκαιότητα του έργου, αλλά εξέφρασε τον προβληματισμό του για το αν, με την πολιτική που ακολουθείται στον τομέα της υγείας, το ιατρείο θα στελεχωθεί και θα λειτουργήσει. Με τον κ. Νάνο, να διαβεβαιώνει ότι η στελέχωση πρέπει να θεωρείται δεδομένη και κατ' επέκταση η λειτουργία.
Π.Κ.