Πραγματοποιήθηκε στη λίμνη Πλαστήρα η Πανελλήνια εκδήλωση για τη Θαλασσαιμία και τη Δρεπανοκυτταρική νόσο (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Πραγματοποιήθηκε στη λίμνη Πλαστήρα η Πανελλήνια εκδήλωση για τη Θαλασσαιμία και τη Δρεπανοκυτταρική νόσο (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/51845e58247715a9ecf9475bd3a55b45_L.jpg?t=20230508_052937)
Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, σε συνεργασία με την Παγκόσμια Οργάνωση Θαλασσαιμίας, καθιέρωσαν το 1994, την 8η Μαΐου ως Παγκόσμια Ημέρα Θαλασσαιμίας.
Ο εορτασμός έχει σκοπό την αφύπνιση και ενθάρρυνση των επιστημόνων σε όλο τον κόσμο για την καλύτερη αντιμετώπιση της ασθένειας, καθώς και την ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης σχετικά με τα προβλήματα των θαλασσαιμικών και την προσπάθεια που απαιτείται για την ασφάλεια και την επάρκεια αίματος.
Στο πλαίσιο αυτό και με αφορμή αυτόν τον εορτασμό, η Ελληνική Ομοσπονδία Θαλασσαιμίας (Ε.Ο.ΘΑ), κάθε χρόνο, διοργανώνει Πανελλήνια ενημερωτική εκδήλωση συνεργαζόμενη κάθε φορά με έναν Σύλλογο από τα μέλη της.
Φέτος συνεργάστηκε με τον Σύλλογό μας και η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην Καρδίτσα, στην Λίμνη Πλαστήρα από την Παρασκευή 5 έως και την Κυριακή 7 του Μάη.
Έγινε με την στήριξη της Περιφέρεις Θεσσαλίας – Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, την οποία και ευχαριστούμε για τη πολύτιμη συνεισφορά της στην συνδιοργάνωση της Εκδήλωσης.
Θα θέλαμε, επίσης, θερμά να ευχαριστήσουμε τους Επιστήμονες που παραβρέθηκαν σε μια τόσο εξαιρετικά σημαντική Εκδήλωση για τον χώρο των πασχόντων από Θαλασσαιμία, μας στήριξαν και μας στηρίζουν πάντα.
Με τιμή για το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Πασχόντων Θαλασσαιμίας Καρδίτσας
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ