Προκηρύσσεται το έργο αναβάθμισης των ψηφιακών υπηρεσιών του ΕΒΕ Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Προκηρύσσεται το έργο αναβάθμισης των ψηφιακών υπηρεσιών του ΕΒΕ Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/b15630d2b90fea1e9a04d29811d066ce_L.jpg?t=20240718_181100)
Εντός των επόμενων ημερών αναμένεται να δημοσιευθεί η προκήρυξη του έργου «Δημιουργία και λειτουργία υποδομής παροχής υψηλού επιπέδου Δημόσιων ψηφιακών υπηρεσιών από το Επιμελητήριο Καρδίτσας προς πολίτες και επιχειρήσεις» συνολικού προυπολογισμού 249.860 ευρώ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, το οποίο έχει ενταχθεί και χρηματοδοτείται από πόρους του προγράμματος «Θεσσαλία 2021-27»
Το ΔΣ του ΕΒΕ Καρδίτσας κατά την αποψινή του (18.7) συνεδρίαση ενέκρινε την προκήρυξη του διαγωνισμού έπειτα και από την θετική γνωμοδότηση της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης του προγράμματος επί του σχεδίου του τεύχους διακήρυξης που εστάλη στις 4 Ιουλίου στο Επιμελητήριο.
Αντικείμενο του έργου είναι η αναβάθμιση της ψηφιακής υποδομής του Επιμελητηρίου Καρδίτσας σε λογισμικό και υλικό, η υποδοχή και εξυπηρέτηση αιτημάτων των επιχειρήσεων (one stop shop), και η παροχή εξειδικευμένης επιχειρηματικής πληροφόρησης και συμβουλών.
Σκοπός της Δράσης - στην οποία εντάχθηκαν αντίστοιχες πράξεις και των άλλων Επιμελητηρίων της Θεσσαλίας - είναι ο ψηφιακός μετασχηματισμός και η βελτιστοποίηση της ποιότητας των υπηρεσιών που προσφέρει το Επιμελητήριο στις επιχειρήσεις, με αμφίδρομη επικοινωνία ενός δικτύου υπηρεσιών υποστήριξης και πληροφόρησης των επιχειρήσεων.
Το Επιμελητήριο θα παρέχει το μηχανισμό διαχείρισης και δημοσιοποίησης επιχειρηματικής πληροφορίας, δίνοντας στα μέλη του τη δυνατότητα χρήσης απομακρυσμένων υπηρεσιών, άμεση και αμφίδρομη επικοινωνία.
Κωστής Κριτσιάνης