Π. Νάνος στο Δ.Σ.: Επιδίωξη η Νεράιδα να γίνει οικισμός της Τ.Κ. Πεζούλας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Π. Νάνος στο Δ.Σ.: Επιδίωξη η Νεράιδα να γίνει οικισμός της Τ.Κ. Πεζούλας](/media/k2/items/cache/2b516c49bdac786bbab27c10a96fb782_L.jpg?t=20230613_164145)
Η λογική και φυσιολογική εξέλιξη είναι η Νεράιδα να μετατραπεί, όταν έρθει ο προβλεπόμενος χρόνος, σε οικισμό της Τοπικής Κοινότητας Πεζούλας.
Αυτή ήταν η θέση που εξέφρασε στο Δημοτικό Συμβούλιο ο δήμαρχος Λίμνης Πλαστήρα κ. Παναγιώτης Νάνος, απαντώντας σε ερώτημα του προέδρου της Τ.Κ. Πεζούλας για το αν ισχύει η φήμη πως πρόκειται να γίνει ξεχωριστή Τοπική Κοινότητα.
Μάλιστα ο κ. Λιαππής υποστήριξε πως ο δήμαρχος σε πρόσφατη συνάντηση με τον πρώην υπουργό Δικαιοσύνης Κώστα Τσιάρα μίλησε για καινούργιο χωριό, πράγμα που ο κ. Νάνος διέψευσε επιμένοντας στην θέση που προαναφέραμε και τονίζοντας ότι όλα θα λυθούν με τα Τοπικά Πολεοδομικά.
Τον προβληματισμό τους για τις εξελίξεις που θα υπάρξουν λόγω ολιγωρίας της Δημοτικής Αρχής εξέφρασαν οι κ.κ. Τσιαντής και Σακελλαρίου, με τον πρώτο να σημειώνει πως ήταν και ο ίδιος παρών στην συνάντηση με τον κ. Τσιάρα και δεν υπήρξε ξεκάθαρη τοποθέτηση.
Τέλος, ο κ. Ελευθερίου συνέδεσε την έντονη φημολογία για το θέμα και την ανακίνησή του σε συμφέροντα που εκπροσωπεί μεγάλη εταιρεία και συνδέονται τόσο με το χιονοδρομικό όσο και με τα Τοπικά Πολεοδομικά.
Π.Κ.