Συνεχίζουν τον αγώνα για προσλήψεις και αυξήσεις μισθών οι υγειονομικοί της Καρδίτσας (+Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Συνεχίζουν τον αγώνα για προσλήψεις και αυξήσεις μισθών οι υγειονομικοί της Καρδίτσας (+Βίντεο)](/media/k2/items/cache/12979eaae28589d18e22f80432d77452_L.jpg?t=20231102_122943)
Μαζικές προσλήψεις μόνιμου προσωπικού όλων των κλάδων και ειδικοτήτων στο Νοσοκομείο, στα Κέντρα Υγείας, στις ΤΟ.Μ.Υ., στο ΕΚΑΒ και στον ΕΟΔΥ με μονιμοποίηση όλων των συμβασιούχων και επαναφορά όσων απολύθηκαν για να ιδιωτικοποιηθούν οι υπηρεσίες καθαριότητας και φύλαξης, καθώς και αύξηση μισθών διεκδικούν οι υγειονομικοί της Καρδίτσας.
Η Ένωση Ιατρών Νοσοκομείου και Κέντρων Υγείας Νομού Καρδίτσας και το Σωματείο Εργαζομένων Κέντρων Υγείας Νομού Καρδίτσας συμμετείχαν σήμερα στην 24ωρη απεργιακή κινητοποίηση που προκήρυξε η ΠΟΕΔΗΝ και στο πλαίσιο της κινητοποίησης οι Διοικήσεις των δύο φορέων καθώς και εκπρόσωπο του συντονιστικού αγώνα των καθαριστριών που απασχολούνταν με συμβάσεις στο Νοσοκομείο Καρδίτσας.
Όπως ανέφερε ο Πρόεδρος της ΕΙΝΚΥΝ κ. Εκτ. Γάζος ο αγώνας υγειονομικών ασθενών και λαού περνά σε νέα φάση και θα ενταθεί καθώς διαπιστώνεται ότι οι εξαγγελίες της κυβέρνησης για την Πρωτοβάθμιας Φροντίδα Υγείας και τα υποτιθέμενα κίνητρα σε γιατρούς αποτελούν όπως είπε πρόκληση για τους υγειονομικούς και κίνδυνος για τη δημόσια υγείας
Η συνέχεια των κινητοποιήσεων θα δοθεί όπως προανήγγειλε ο κ. Γάζος με 48ωρη πανελλαδική απεργία στις 29 και 30 Νοεμβρίου, με κινητοποιήσεις στα Νοσοκομεία και τα Κέντρα Υγείας στις 29 Νοεμβρίου και πανελλαδική συγκέντρωση στην Αθήνα στις 30 Νοεμβρίου « Η ευθύνη του Οικογενειακού γιατρού θα πέσει σε ανειδίκευτους γιατρούς με ημερομηνία λήξης το πολύ ένα χρόνο όπως οι αγροτικοί γιατροί. Σημειώνουμε ότι στην περιοχή του Παλαμά δεν θα αυξηθεί ούτε ένας προσωπικός γιατρός γιατί δεν υπάρχουν κενές θέσεις αγροτικών.
Η κατηγοριοποίηση των γιατρών προχωράει με τον μισθολογικό διαχωρισμό τους . Δίνονται προκλητικά προνόμια για γιατρούς που θα έρθουν από το εξωτερικό ενώ η κυβέρνηση δείχνει ότι δεν έχει καμία εκτίμηση για εμάς που συμβάλαμε στην πανδημία στο δημόσιο σύστημα υγείας, που δώσαμε ό,τι μπορούσαμε.» τόνισε ο κ. Γάζος επισημαίνοντας ότι προωθείται η ιδιωτικοοικονομική λειτουργία των δημόσιων μονάδων υγείας και χαρακτήρισε «φούμαρα» τις κυβερνητικές εξαγγελίες για 6500 προσλήψεις
«Διεκδικούμε διπλασιασμό του προσωπικού σε σχέση με τα απαρχαιωμένα οργανογράμματα με προκηρύξεις , μονιμοποίηση συμβασιούχων και επαναφαρά στη δουλειά τους όσων απολύθηκαν για να μπουν εργολάβοι στις μονάδες υγείας. Για την Καρδίτσα αυτό σημαίνει προσλήψεις ή μονιμοποιήσεις περισσότερων από 200 γιατρών κα άλλων τόσων νοσηλευτών και λοιπού προσωπικού.
Επίσης διεκδικούμε διπλασιασμό των μισθών όλων των υγεινομικών. Συνεχίζουμε τον αγώνα για άμεση και πλήρη αποκατάσταση του Κέντρου Υγείας Παλαμά
Η Πρόεδρος το Σωματείο Εργαζομένων Κέντρων Υγείας Νομού Καρδίτσας
Η Πρόεδρος του Σωματείου Εργαζομένων Κέντρων Υγείας Νομού Καρδίτσας στην τοποθέτησή της τόνισε ότι από την κυβέρνηση επιχειρείται η ιδιωτικοποίηση του δημόσιου συστήματος υγείας εκμεταλλευόμενη την περίδο της πανδημίας
Το ίδιο συμβαίνει όπως είπε και με την πλημμύρα στο Κ.Υ. Παλαμά «Αξιοποιούν και ενισχύουν την υποστελέχωση του Κέντρο Υγείας και τις μετακινήσεις του προσωπικού. Δύο μήνες μετά η 5η ΥΠΕ ανακοίνωσε πως υπογράφει σύμβαση για την αντικατάσταση των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων του Κ.Υ. Παλαμά . Πολύ φοβόμαστε ότι αν δεν πιέζαμε όλο το προηγούμενο διάστημα δεν θα συνέβαινε ούτε αυτό» τόνισε η κ. Μπούτα εκφράζοντας τις επιφυλάξεις της αν το Κ. Υ. Παλαμά θα είναι σύντομα λειτουργικό και επισήμανε την ανάγκη να υπάρξουν άμεσα παρεμβάσεις στην προσωρινή εγκατάσταση και στην στελέχωσή της με μόνιμο προσωπικό και μονιμοποίηση συμβασιούχων καθώς και επιστροφή των υγειονομικών που μετακινήθηκαν στο Νοσοκομείο.
Κωστής Κριστιάνης