Τιμητική εκδήλωση για τον Δημήτρη Σιούφα και αποκαλυπτήρια της προτομής του στην Καρδίτσα (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Τιμητική εκδήλωση για τον Δημήτρη Σιούφα και αποκαλυπτήρια της προτομής του στην Καρδίτσα (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/2514ee9383b537c0bb8d7aafb3bd28a4_L.jpg?t=20240512_120501)
Εκδήλωση για τα αποκαλυπτήρια της προτομής του Δημήτρη Σιούφα, του Καρδιτσιώτη (γεννημένος στον Ελληνόπυργο) πολιτικού (1944-2019) που διετέλεσε Πρόεδρος της Βουλής, Υπουργός σε διάφορα υπουργεία και βουλευτής Καρδίτσας και Επικρατείας βάζοντας τη σφραγίδα του στην πολιτική ζωή του τόπου πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή 12 Μαΐου, το μεσημέρι, στην πλατεία (πρώην Ακαδημίας) που από το 2021 φέρει το όνομα του.
Τα αποκαλυπτήρια της προτομής που φιλοτέχνησε ο γλύπτης Κων. Νταής και αποτελεί δωρέα προς το Δήμο Καρδίτσα της οικογένειας του Δημήτρη Σιούφα,- τα μέλη της οποίας παραβρέθηκαν στην εκδήλωση- έκανε ο Υπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών και αντιπρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Κων. Χατζηδάκης, ο βουλευτής και Κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Ν.Δ. κ. Κων. Τσιάρας, ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος και ο γιός του αείμνηστου πολιτικού Γιώργος Σιούφας.
Στεφάνια κατέθεσαν ο κ Χατζηδάκης, ο κ. Τσιάρας ο κ. Τσιάκος και τα εγγόνια του Δημήτρη Σιούφα ενώ επιμνημόσυνη δέηση τέλεσε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ. Τιμόθεος.
Τα αποκαλυπτήρια της προτομής που φιλοτέχνησε ο γλύπτης Παν. Νταής και αποτελεί δωρέα προς το Δήμο Καρδίτσα της οικογένειας του Δημήτρη Σιούφα,- τα μέλη της οποίας παραβρέθηκαν στην εκδήλωση- έκανε ο Υπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών και αντιπρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Κων. Χατζηδάκης, ο βουλευτής και Κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ κ. Κων. Τσιάρας, ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος και ο γιός του αείμνηστου πολιτικού Γιώργος Σιούφας.
Στεφάνια κατέθεσαν ο κ Χατζηδάκης, ο κ. Τσιάρας ο κ. Τσιάκος και τα εγγόνια του Δημήτρη Σιούφα ενώ επιμνημόσυνη δέηση τέλεσε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ. Τιμόθεος.
Για τον πολιτικό και άνθρωπο Δημήτρη Σιούφα και τα προσωπικά τους βιώματα από την συνεργασία και τη συνύπαρξη μαζί τους μίλησαν ο Δήμαρχος Καρδίτσας, ο κ. Χατζηδάκης, ο κ. Τσιάρας και ο Γιώργος Σιούφας εξαίροντας την αγάπη που έτρεφε για την Καρδίτσα και τους ανθρώπους της, το πάθος του για την πολιτική στην οποία αφιέρωσε μεγάλο μέρος της ζωής τους αλλά και την μετριοπάθεια και την συναίνεση με την οποία πολιτεύτηκε, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να χαίρει ευρύτατης αποδοχής από τον πολιτικό κόσμο της χώρας.
Οι χαιρετισμοί
Ειδικότερα ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκος στο χαιρετισμό του τόνισε ότι είχε την τύχη να είναι φίλος με το Δημήτρη Σιούφα και να ακούει τις συμβουλές του «Η πολιτική προϋποθέτει διαρκή αγώνα προσφοράς και θα χάσεις πολλές ώρες από την προσωπική σου ζωή. Η πολιτική δεν είναι αντίδωρο, είναι συνεχής αγώνας προσφοράς. Αυτά τα λόγια μου έχουν μείνει από έναν άνθρωπο που τίμησε με την παρουσία του όχι μόνο την Καρδίτσα αλλά και όλη τη χώρα» τόνισε ο Δήμαρχος τονίζοντας ότι το αποτύπωμά του είναι ισχυρό στην πόλη και την περιοχή μας υπενθυμίζοντας ότι «το αναπτυξιακό πρόγραμμα ΕΑΠΝΑ, το δίκτυο φυσικού αερίου το έργο του Σμοκόβου και πολλά ακόμα έργα φέρουν τη σφραγίδα του».
Ο κ. Χαζηδάκης αναφέρθηκε στην πολιτική πορεία του Δημήτρη Σιούφα και στο ισχυρό αποτύπωμά του σε όποια θέσει ευθύνης ανέλαβε, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην παρουσία του στο Υπουργείο Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων με τον νόμο του για το ασφαλιστικό σύστημα, το Υπ. Ανάπτυξης με την συμβολή του στην αναβάθμιση της χώρας στον τομέα της ενέργειας και τα δίκτυα του φυσικού αερίου και στην Προεδρία της Βουλής όπου κέρδισε την εμπιστοσύνη και τον σεβασμό των βουλευτών όλων των κομμάτων. «Ήταν πάντα πολιτικός της συναίνεσης, της μετριοπάθειας και των συνθέσεων» τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Χατζηδάκης και συνεχάρη όσους είχαν την πρωτοβουλία να τον τιμήσουν με την μετονομασία της πλατείας και την τοποθέτηση της προτομής του.
Ο κ. Τσιάρας τόνισε ότι ο Δημήτρης Σιούφας ήταν ένας ευπατρίδης πολιτικός για την Καρδίτσα όμως ήταν ένας πολιτικός που συνέδεσε την προσπάθειά του με πολλά σημαντικά επιτεύγματα από την αντιπολίτευση και μετά « Η Καρδίτσα βρέθηκε πολλαπλά ωφελημένη ιδιαίτερα τη δεκαετία του 2000-2010 όταν με την ένταξη στην υψηλή ζώνη κινήτρων, το ΕΑΠΝΑ ή το πρόγραμμα Πίνδος που κατάφερε να εντάξει την Καρδίτσα δώσαν πνοή στον τόπο μας» τόνισε μεταξύ άλλων μεταφέροντας και προσωπικές του εμπειρίες από την συνύπαρξή τους στην πολιτική
Τέλος, ο γιός του, Γιώργος Σιούφας τόνισε ότι ο πατέρας του αφιέρωσε τη ζωή του στην Καρδίτσα και τη χώρα και ότι αν ήταν παρών θα έλεγε στους συμπατριώτες του να νιάζονται πάντα για τον τόπο και τις παραδόσεις του και να εργάζονται και να συνεργάζονται για την πρόοδο του τόπου, την άνοδο και την κοινωνική συνοχή. Για την πολιτική, όπως είπε θα τόνιζε τις αξίες της , τη δημιουργική συζήτηση και τη διαφωνία, στοιχεία ουσιώδη στη Δημοκρατία. Για το μέλλον θα έλεγε να μη φοβηθούμε, αλλά με ευφυία να το προβλέψουμε έγκαιρα και να πορευτούμε προς την κατεύθυνση της προόδου ενώ για την Ελλάδα θα πρότεινε, όπως είπε, να διαδαχθούμε από τους θριάμβους και τις καταστροφές και να συμπορευθούμε με φίλους και συμμάχους σε ένα κόσμο δυναμικά αναπτυσσόμενο με πολλές ευκαιρίες αλλά και ταυτόχρονα είναι και πολλαπλά ανασφαλής με πολλούς κινδύνους.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν μεταξύ άλλων, ο Υφυπουργός Υποδομών κ. Ταχιάος, οι βουλευτές Καρδίτσας Γ. Κωτσός και Ασ. Σκόνδρα, ο βουλευτής Λάρισας κ. Μαξ. Χαρακόπουλος, καθώς και η σύζυγος και τα παιδιά του Καρδιτσιώτη πολιτικού.
Παρόντες επίσης ο Υποδιοικητής της 5ης ΥΠΕ κ. Στ. Παπαγεωργίου, ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου κ. Κων. Ζυγογιάννης πολλά μέλη της Δημοτικής Αρχής, Περιφερειακοί και Δημοτικοί Σύμβουλοι, τοπικά και περιφερειακά στελέχη της Ν.Δ. και πλήθος κόσμου.
Κωστής Κριτσιάνης