Τρίτη παράταση για την αποκατάσταση ζημιών στο οδικό δίκτυο Δ.Ε. Σοφάδων και Άρνης από τον "Ιανό" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Τρίτη παράταση για την αποκατάσταση ζημιών στο οδικό δίκτυο Δ.Ε. Σοφάδων και Άρνης από τον "Ιανό"](/media/k2/items/cache/4c029df6810b8a2db779f612438b444b_L.jpg?t=20230928_192158)
Με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Σοφάδων χορηγήθηκε η τρίτη στη σειρά παράταση για την περαίωση του έργου «Αποκατάσταση ζημιών στο οδικό δίκτυο που προκλήθηκαν από την θεομηνία (ΙΑΝΟΣ) Δ.Ε. Σοφάδων και Δ.Ε. Άρνης».
Το έργο είναι αρχικού προϋπολογισμού 580.000 ευρώ και συμβατικού 464.000 ευρώ. Η δε σύμβαση υπογράφτηκε στις 5 Απριλίου 2022 και είχε διάρκεια 10 μηνών ήτοι μέχρι τον Φεβρουάριο του 2023.
Η πρώτη παράταση που δόθηκε ήταν μέχρι τον Ιούλιο του 2023 και με τη δεύτερη η προθεσμία ολοκλήρωσης μεταφέρθηκε για τις 5 Οκτωβρίου 2023.
Με την τρίτη παράταση που εγκρίθηκε ομόφωνα το έργο προβλέπεται να ολοκληρωθεί στις 5 Δεκεμβρίου 2023.
Με το εν λόγω έργο προβλέπεται να γίνουν εργασίες αποκατάστασης οδών στη Δ.Ε. Σοφάδων και Δ.Ε. Άρνης που παρουσιάζουν φθορές και έχουν υποστεί καθίζηση. Μέχρι σήμερα έχει κατασκευαστεί το 90% του αντικειμένου της μελέτης.
Οι αιτιολογίες για την χορήγηση της παράτασης ήταν τα προβλήματα που προκλήθηκαν από την κακοκαιρία “Daniel” και η κάλυψη των τυπικών διαδικασιών του έργου (Α.Π.Ε., Π.Π.Α.Ε., Δοκιμές, επιμετρήσεις κ.λ.π).
Π.Κ.