Χρήματα από το ΥΠ.ΕΣ. στους Δήμους της Π.Ε. Καρδίτσας για την υλοποίηση δράσεων διαχείρισης των αδέσποτων ζώων συντροφιάς Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Απόφαση για την απόδοση 5 εκατομμυρίων ευρώ στους Δήμους της χώρας για υλοποίηση δράσεων διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς υπέγραψε ο Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών Θ. Λιβάνιος.
Με τη χρηματοδότηση οι δικαιούχοι δήμοι δύνανται να καλύπτουν τις αναγκαίες δαπάνες για την κτηνιατρική φροντίδα των αδέσποτων ζώων συντροφιάς, περιλαμβανομένων των στειρώσεων, των εμβολιασμών, των κάθε είδους θεραπειών, της ηλεκτρονικής σήμανσης και της καταγραφής στο Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς (ΕΜΖΣ), της εύρεσης αναδόχου και της υιοθεσίας, της μεταφοράς σε καταφύγια, αναδόχους ή κτηνιατρεία, της περισυλλογής, της ταφής και της αποτέφρωσης νεκρών ζώων, της κάλυψης του κόστους συμβάσεων με κτηνιάτρους, καθώς και με το πάσης φύσης λοιπό προσωπικό που είναι αναγκαίο για την εφαρμογή του παρόντος καθώς και κάθε άλλη δαπάνη αναγκαία για τη συμμόρφωση των Δήμων με τις υποχρεώσεις του ν. 4830/2021.
Τα χρήματα που αναλογούν στους Δήμους της Π.Ε. Καρδίτσας είναι τα ακόλουθα:
Αργιθέας 6.000 ευρώ
Καρδίτσας 25.600 ευρώ
Λίμνης Πλαστήρα 5.000 ευρώ
Μουζακίου 7.500 ευρώ
Παλαμά 9.100 ευρώ
Σοφάδων 14.600 ευρώ