Ανατίθεται το έργο «Διαμόρφωση και περιβαλλοντική Ανάδειξη κοινόχρηστων χώρων στις γειτονιές της Καρδίτσας» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ανατίθεται το έργο «Διαμόρφωση και περιβαλλοντική Ανάδειξη κοινόχρηστων χώρων στις γειτονιές της Καρδίτσας»](/media/k2/items/cache/770b69a07ecaf4e91ce30ba64bc79300_L.jpg?t=20240709_105644)
Tην κατακύρωση του διαγωνισμού για το έργο με τίτλο: «Διαμόρφωση και περιβαλλοντική Ανάδειξη κοινόχρηστων χώρων στις γειτονιές της Καρδίτσας» προϋπολογισμού: 1.204.032,26 ευρώ πλέον ΦΠΑ στον οικονομικό φορέα με την επωνυμία "ΕΡΓΟ ΠΟΛΗΣ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ Ι.Κ.Ε."με μέση έκπτωση 24,22% αποφάσισε ομόφωνα η Δημοτική Επιτροπή εγκρίνοντας το σχετικό πρακτικό της Επιτροπής διαγωνισμού και κάνοντας δεκτή την εισήγησή της.
Στο διαγωνισμό είχαν υποβληθεί αρχικά 8 προσφορές από ισάριθμους οικονομικούς φορείς, από τις οποίες έπειτα από τις απαραίτητες διαδικασίες ελέγχου που έκανε η Επιτροπή του Διαγωνισμού απορρίφθηκε η μια.
Υπενθυμίζεται ότι το έργο περιλαμβάνει παρεμβάσεις σε 22 κοινόχρηστους χώρους με στόχο την ανάδειξη των γειτονιών και τη βελτίωση της λειτουργικότητας και της αισθητικής στο σύνολο των δημοσίων χώρων.
Οι χώροι παρέμβασης που έχουν επιλεχτεί είναι :
-Η πλατεία στα Καροπλεσίτικα με έκταση 1.610 τ.μ.
-Η πλατεία στη Σκυλοσόφου με έκταση 1.660 τ.μ.
-Η πλατεία στα εργατικά του Αγίου Φανουρίου με έκταση 2.450 τ.μ.
-Μικρές παρεμβάσεις σε κοινόχρηστους χώρους στο σύνολο της πόλης, με αντικατάσταση αστικού εξοπλισμού και φωτισμού.
Στόχος των παρεμβάσεων είναι ο σχεδιασμός σύγχρονων εγκαταστάσεων με υλικά φιλικά προς το περιβάλλον, η δημιουργία μικροκλίματος μέσω των φυτεύσεων, η εξοικονόμηση ενέργειας, η διευκόλυνση της πρόσβασης για άτομα μειωμένης κινητικότητας και η δημιουργία μικρών πόλων έλξης στις γειτονιές, με στόχο την οικονομική και κοινωνική εξέλιξή τους.
Κωστής Κριτσιάνης