Προσκλητήριο συμμετοχής στον «5ο Λαϊκό Δρόμο 2024: Φράγμα Λίμνης Πλαστήρα - Μούχα - Καστανιά» (+Βίντεο)
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Προσκλητήριο συμμετοχής στον «5ο Λαϊκό Δρόμο 2024: Φράγμα Λίμνης Πλαστήρα - Μούχα - Καστανιά» (+Βίντεο)](/media/k2/items/cache/6ba4d19dfe7581e3f7b7f04bd0a0a87e_L.jpg?t=20240712_104316)
Κάλεσμα στους πολίτες, αθλητές και αθλούμενους, εντός και εκτός νομού να συμμετάσχουν στον «5ο Λαϊκό Δρόμο 2024 – Φράγμα Λίμνης Πλαστήρα-Μούχα Καστανιά» που θα διεξαχθεί την Κυριακή 4 Αυγούστου στις 9.30 π.μ. απηύθυναν οι διοργανωτές του που είναι ο Πολιτιστικός Σύλλογος Καστανιάς– Μούχας «Ο Άγιος Τρύφων» η Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας και ο Δήμος Καρδίτσας κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου που δόθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής 12 Ιουλίου.
Στη συνέντευξη συμμετείχαν ο Αντιπεριφερειάρχης Καρδίτσας κ. Κων. Τέλιος, η Εντεταλμένη Περιφερειακή Σύμβουλος Πρόνοιας και ΑΜΕΑ κ Αθην. Πέτσα, ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού του Δήμου Καρδίτσας κ. Παν. Ευθυμίου ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Καστανιάς– Μούχας «Ο Άγιος Τρύφων» κ. Δημ. Δεληγιώργης και το μέλος του συλλόγου και υπεύθυνη των αγώνων κ. Ντ. Εγγλέζου.
Ο αγώνας διεξάγεται σε ένα από τα ομορφότερα σημεία της περιοχής της Λίμνης Πλαστήρα και έχει τρείς διαδρομές: 10 χλμ με αφετηρία στις 10.00 π.μ. το Φράγμα της Λίμνης Πλαστήρα και τερματισμό στον Προφήτη Ηλία της Καστανιάς, 5,5 χλμ με αφετηρία στις 9.30 π.μ. τις Κατασκηνώσεις της Καστανιάς και τερματισμό στον Προφήτη Ηλία και 600 μέτρων για τα παιδιά με αφετηρία τις κατασκηνώσεις Καστανιάς. Οι δηλώσεις συμμετοχής γίνονται ηλεκτρονικά στη διεύθυνση https://event.athletopia.com/laikos-dromos-fragma-limnis-plastira-2024?step=1 μέχρι και τις 22 Ιουλίου αν και θα υπάρχει δυνατότητα και εγγραφής την ημέρα του αγώνα, ενώ η Περ. Ενότητα θα μισθώσει λεωφορείο για την μεταφορά αθλητών που θα αναχωρήσει στις 7.30 π.μ. από το Αθλητικό Πάρκο και θα επιστρέψει μετά το τέλος των αγώνων και των απονομών.
Σε όλους τους συμμετέχοντες θα δοθούν, στον τερματισμό, μετάλλια, μπλουζάκια και αναμνηστικά διπλώματα. Κύπελλα θα δοθούν στους 3 πρώτους άντρες και στις 3 πρώτες γυναίκες, οι οποίοι θα εξαιρεθούν από τις κατηγορίες. Στον πρώτο κάθε κατηγορίας θα δοθεί κύπελλο, στους άλλους δύο μετάλλιο.
Εθελοντές θα προσέχουν τα προσωπικά αντικείμενα των δρομέων στο Κοινοτικό περίπτερο που βρίσκεται στον Προφήτη Ηλία, απ’ όπου θα τα παίρνουν οι δρομείς μετά τον τερματισμό. Οι κατηγορίες στους άνδρες είναι 6: 1η έως 19 ετών, 2η 20 έως 29, 3η 30 έως 39, 4η 40 έως 49, 5η 50 έως 60, 6η 60+ και στις γυναίκες 3: 1η έως 19 ετών, 2η 20 έως 39 και 3η 39+
Όπως τόνισε ο κ. Κ. Τέλιος πρόκειται για έναν θεσμό που αποτελεί πόλο έλξης για μικρούς και μεγάλους αθλητές και αθλούμενους που έχουν την ευκαιρία να τρέξουν σε ένα μαγευτικό τοπίο ανάμεσα σε καστανιές και έλατα. «Η Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας στηρίζει πάντα τέτοιες πρωτοβουλίες και προσπάθειες που σκοπό έχουν να αναβαθμίσουν την περιοχή και ειδικά αυτή γύρω από τη λίμνη Πλαστήρα να αναδείξουν το φυσικό της κάλλος, να ζωντανέψουν χωριά περιφερειακά της λίμνης και όλα αυτά μέσα από τον υγιή αθλητισμό που προάγει την ευγενή άμιλλα και ενθαρρύνει μικρούς και μεγάλους να αθληθούν» τόνισε χαρακτηριστικά
Την έμπρακτη στήριξη του Δήμου Καρδίτσας και της Δημοτικής Αρχής στον αγώνα και σε κάθε προσπάθεια στο χώρο του αθλητισμού μετέφερε ο κ. Παν. Ευθυμίου εκφράζοντας την χαρά και την ικανοποίησή του για την καθιέρωση του θεσμού που αποτελεί όπως είπε πλέον πόλο έλξης αθλητών και αθλούμενων από όλη τη χώρα που έχουν την ευκαιρία να αθληθούν «σε ένα τοπίο απείρου κάλλους και σε μια διαδρομή που έχει βάλει τα γιορτινά της»
Ο κ. Δ. Δεληγιώργης εξέφρασε την ικανοποίηση του για την πορεία του θεσμού και ευχαρίστησε την Περιφερειακή Ενότητα και το Δήμο Καρδίτσας και προσωπικά τους κ.κ. Κων. Τέλιο και Β. Τσιάκο, καθώς και τους χορηγούς του αγώνα για την πολύτιμη στήριξη που παρέχουν
Η κ. Ντ. Εγγλέζου τόνισε τέλος ότι ο αγώνας ξεκίνησε σαν προωτοβουλία του Πολιτιστικού Συλλόγου Καστανιάς– Μούχας «Ο Άγιος Τρύφων» που στοχεύει στην ανάδειξη των χωριών και ευρύτερα της περιοχής και αναφέρθηκε στις διαδρομές και σε οργανωτικά ζητήματα του αγώνα υπογραμμίζοντας ότι χωρίς την πολύτιμη βοήθεια της Περιφέρειας και του Δήμου Καρδίτσας δεν θα μπορούσε να διεξαχθεί ευχαριστώντας παράλληλα τους χορηγούς και τους εθελοντές του αγώνα καθώς και την Athletopia που είναι ένας τεχνοβλαστός του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης που έχε βοηθήσει πολύ τους διοργανωτές στην προβολή και την οργάνωση του αγώνα.
Κωστής Κριτσιάνης