Προσωρινή πρόσβαση προς τη λίμνη Πλαστήρα από Μουζάκι για Ι.Χ. και ημιφορτηγά μέχρι να ολοκληρωθεί η αποκατάσταση στο «Μύλο» Ανθοχωρίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Προσωρινή πρόσβαση προς τη λίμνη Πλαστήρα από Μουζάκι για Ι.Χ. και ημιφορτηγά μέχρι να ολοκληρωθεί η αποκατάσταση στο «Μύλο» Ανθοχωρίου](/media/k2/items/cache/4add3b2d79e622183dd07b06a90d9737_L.jpg)
Ιδιαίτερα δαπανηρή αλλά …μονόδρομος είναι η παρέμβαση στη θέση «Μύλος» Ανθοχωρίου που είναι ενταγμένη στο πακέτο έργων που έχει ανακοινώσει το Υπουργείο Υποδομών για το Δήμο Μουζακίου 81.480.000 ευρώ.
Ο Υφυπουργός Υποδομών κ. Ν. Ταχιάος κατά την πρόσφατη επίσκεψη του στο Μουζάκι και ερωτηθείς σχετικά με την αποκατάσταση της σύνδεσης του δρόμου από το Μουζάκι προς τη λίμνη Πλαστήρα τόνισε ότι το Υπουργείο συμπεριέλαβε στα έργα που θα χρηματοδοτήσει την ανακατασκευή του παλιού δρόμου, στην ίδια χάραξη «Με τον Νόμο που γίνονται οι αναθέσεις σε διαγωνισμούς και τις περιβαλλοντικές εξαιρέσεις που έχουμε πάρει, καινούργιο έργο δεν μπορούμε να κάνουμε. Κάνουμε αναγκαστικά αποκατάσταση της παλιά χάραξης. Θα κοστίσει πολλά λεφτά. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο και αν θα έπρεπε να πάμε σε νεώτερη χάραξη- πιθανόν ναι- αλλά θα κάνουμε την παλιά γιατί δεν μας επιτρέπεται να προχωρήσουμε διαφορετικά, αλλιώς θα έπρεπε να πάμε στην δημοπράτηση ενός καινούργιο έργου. Αν η Περιφέρεια- γιατί η Περιφέρεια έχει αυτό το έργο, όχι το Υπουργείο- θέλει να το συνεχίσει μπορεί να το συνεχίσει αλλά είναι ένα άλλο έργο, στο οποίο δεν μπορούμε να επέμβουμε στο πλαίσιο του Daniel» τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Ταχιάος, χωρίς πάντως να δώσει χρονοδιάγραμμα έναρξης των εργασιών στο πολύπαθο σημείο.
Υπεθυμίζεται ότι ο «Μύλος» Ανθοχωρίου βρέθηκε στο «μάτι του κυκλώνα» τόσο στον Ιανό όσο και στον Daniel. Παρά τις εργασίες αποκατάστασης που έγιναν μετά τον Ιανό, πριν από 3 ½ περίπου χρόνο κυρίως με κιούγκια, εμφάνιζε προβλήματα με καθιζήσεις που οδήγησαν την Αστυνομική Δ/νση Καρδίτσας στις 22/11/22 να εκδώσει απόφαση απαγόρευσης κυκλοφορίας που μάλιστα ανανεώθηκε στις 9/8/23 ενώ λίγες μέρες αργότερα η επέλαση του Daniel έδωσε τη "χαριστική βολή".
Ο Δήμος Μουζακίου, όπως μας ανέφερε ο Δήμαρχος Μουζακίου κ. Φαν. Στάθης κατά τη διάρκεια της Άνοιξης προχώρησε σε κάποιες παρεμβάσεις για την παράκαμψη του σημείου μέσω άλλου αγροτικού δρόμου που διέρχεται από τον οικισμό του Ανθοχωρίου προκειμένου να είναι δυνατή η διέλευση ΙΧ ή ημιφορτηγών ώστε να μην παραμείνει εντελώς αποκομμένη η οδική σύνδεση μεταξύ Ανθοχωρίου και Κερασιάς.
Μετά το Πάσχα ο δρόμος χρησιμοποιείται κυρίως από τους κατοίκους των γύρω Κοινοτήτων, ενώ πρόσφατα έγινε και μια χαλικόστρωση που βελτίωσε την κατάστασή του, δεν είναι πάντως δρόμος που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από λεωφορεία ή μεγάλα φορτηγά, εξασφαλίζει όμως μια προσωρινού χαρακτήρα προσβασιμότητα μέχρι να προχωρήσει το μεγάλο έργο αποκατάστασης στο «Μύλο».
Κωστής Κριτσιάνης
φωτογραφία αρχείου