Στις 18 Ιουλίου εξετάζεται η προσφυγή του Δήμου Καρδίτσας στο Ελεγκτικό Συνέδριο για το έργο αποκατάστασης στο «Γ. Μπουρούσης» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Στις 18 Ιουλίου εξετάζεται η προσφυγή του Δήμου Καρδίτσας στο Ελεγκτικό Συνέδριο για το έργο αποκατάστασης στο «Γ. Μπουρούσης»](/media/k2/items/cache/30c00e7faa91933797b8ad4cc16f5d1d_L.jpg)
Στις 18 Ιουλίου ορίστηκε να εξεταστεί από το Έβδομο Τμήμα του Ελεγκτικού Συνεδρίου η Προσφυγή Ανάκλησης του Δήμου Καρδίτσας κατά της Πράξης με αριθμ. 10/2024 της Υπηρεσίας Επιτρόπου του Ελεγκτικού Συνεδρίου με την οποία κατά τον έλεγχο του υποβληθέντος σχεδίου σύμβασης
μεταξύ του Δήμου και του οικονομικού φορέα που ανακηρύχθηκε ανάδοχος του έργου «Αποκατάσταση ζημιών από την θεομηνία Daniel, αντιπλημμυρική θωράκιση και βελτιώσεις στο κλειστό γυμναστήριο Καρδίτσας “Γιάννης Μπουρούσης”», συνολικού προϋπολογισμού 792.000 ευρώ έκρινε ότι υπάρχει κώλυμα για την υπογραφή της.
Η Δημοτική Επιτροπή κατά τη σημερινή της (9/7) συνεδρίαση ενέκρινε κατά πλειοψηφία μειοψηφούντων των κ.κ. Εκτ. Γάζου και Κων. Ξυλομένου την προσφυγή που υποβλήθηκε κατ’ εντολή του Δημάρχου στις 2/7 από την δικηγόρο του Δήμου κ. Χρ. Βούζα εναντίον της παραπάνω Πράξης και της έδωσε εντολή και πληρεξουσιότητα να παραστεί στην συνεδρίαση για την υποστήριξη της προσφυγής.
Στην προσφυγή ο Δήμος υποστηρίζει ότι η προσφυγή στη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση για την ανάθεση της σύμβασης του έργου “Αποκατάσταση ζημιών από τη θεομηνία Daniel, αντιπλημμυρική θωράκιση και βελτιώσεις στο κλειστό γυμναστήριο Καρδίτσας "Γιάννης Μπουρούσης"” ήταν απολύτως νόμιμη.
Ειδικότερα σύμφωνα με τα οριζόμενα στα άρθρα 32 παρ. 2γ & 32Α του Ν. 4412/2016 η προσφυγή στην παραπάνω διαδικασία προϋποθέτει την ύπαρξη κατεπείγουσας ανάγκης που δεν συμβιβάζεται με τις προθεσμίες που επιτάσσουν άλλες διαδικασίες, - ην ύπαρξη απρόβλεπτης περίστασης, την ύπαρξη αιτιώδους συνδέσμου μεταξύ της απρόβλεπτης περίστασης και της κατεπείγουσας ανάγκης που ανακύπτει, οι περιστάσεις που επικαλούνται οι αναθέτουσες αρχές για την αιτιολόγηση της κατεπείγουσας ανάγκης δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να απορρέουν από δική τους ευθύνη, και τέλος, την ανάθεση της εν λόγω σύμβασης στο μέτρο που είναι απολύτως απαραίτητο, προυποθέσεις που όπως αναλύει στην προσφυγή του ο Δήμος πληρούνται σωρρευτικά στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Επιπροσθέτως ο Δήμος επικαλείται και συγγνωστή πλάνη, ότι δηλαδή καθ’ όλη τη διαδικασία «βρισκόταν σε καλή πίστη» σχηματίζοντας την, -πεπλανημένη ενδεχόμενα-, πεποίθηση ότι ενεργούσε σύμφωνα με το νόμο και δεν προκύπτει από καμία ενέργειά του πρόθεση καταστρατήγησης των διατάξεων.
Γι΄ αυτό και επικαλούμενος ότι συντρέχουν λόγοι άμεσης αναγκαιότητας, σταθμίζοντας και το δημόσιο συμφέρον, για την υπογραφή του υποβληθέντος προς έλεγχο σχεδίου σύμβασης ο Δήμος Καρδίτσας στην προσφυγή του ζητά να ανακληθεί εξ ολοκλήρου η υπ’ αριθ. 10/2024 Πράξη της Υπηρεσίας Επιτρόπου Ελεγκτικού Συνεδρίου Ν. Καρδίτσας και να επιτραπεί η υπογραφή του υποβληθέντος προς έλεγχο σχεδίου σύμβασης μεταξύ του Δήμου Καρδίτσας και της αναδόχου «Κ/Ξ ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΛΑΜΠΡΟΣ- ΠΡΙΤΣΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ», για την εκτέλεση του έργου «Αποκατάσταση ζημιών από τη θεομηνία Daniel, αντιπλημμυρική θωράκιση και βελτιώσεις στο Κλειστό Γυμναστήριο Καρδίτσας ‘’Γιάννης Μπουρούσης», ποσού 638.709,68 ευρώ, πλέον Φ.Π.Α 24% ποσού 153.290,32 ευρώ, ήτοι συνολικού ποσού με ΦΠΑ 792.000 ευρώ
Κωστής Κριτσιάνης