Αγωνιστικό «ραντεβού» στον κόμβο του Ε65 δίνουν την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου αγρότες - κτηνοτρόφοι της Καρδίτσας (+Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
![Αγωνιστικό «ραντεβού» στον κόμβο του Ε65 δίνουν την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου αγρότες - κτηνοτρόφοι της Καρδίτσας (+Βίντεο)](/media/k2/items/cache/bd3882b577d349b81690ee5d901bcafc_L.jpg?t=20231211_120616)
Κλιμάκωση των αγωνιστικών κινητοποιήσεών τους με έξοδο με τα τρακτέρ τους στον κόμβο του Ε65 την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου αποφάσισαν οι αγρότες της Καρδίτσας διεκδικώντας το δικαίωμά τους να παραμείνουν στον τόπο τους και να συνεχίσουν να καλλιεργούν τα χωράφια τους δικαίωμα που μετά τις καταστροφικές πλημμύρες απειλείται περισσότερο από ποτέ άλλοτε στο παρελθόν από τα προβλήματα που ανέκυψαν ή διογκώθηκαν την επόμενη του Daniel.
Η απόφαση της ΕΟΑΣΚ για συγκέντρωση των αγροτών και των κτηνοτρόφων με τα τρακτέρ τους μεθαύριο στο κόμβο της Καρδίτσας ελήφθη σε συνέχεια της Κυριακάτικης σύσκεψης της "Πανελλαδικής Επιτροπής των Μπλόκων" στη Νίκαια της Λάρισας, όπου συμμετείχαν εκπρόσωποι 11 Ομοσπονδιών και περίπου 50 Αγροτικών και Κτηνοτροφικών Συλλόγων, από διάφορους περιοχές της χώρας, όπου αποφασίστηκε η οργάνωση συντονισμένων και πολύμορφων κινητοποιήσεων που θα ξεκινήσουν από μεθαύριο με κινητοποιήσεις των Θεσσαλών αγροτών και θα κλιμακωθούν πανελλαδικά το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Ιανουαρίου.
Ο Πρόεδρος της ΕΟΑΣΚ κ. Κων. Τζέλλας σε συνέντευξη τύπου που παραχώρησε το πρωί της Δευτέρας (11/12) η Διοίκηση της Ομοσπονδίας ενόψη των κινητοποιήσεων που έχουν ξεκινήσει από την προηγούμενη Κυριακή 3 Δεκεμβρίου με την έξοδο των τρακτέρ στις πλατείες των χωριών, κάλεσε τους αγρότες της Καρδίτσας να συμμετάσχουν μαζικά στην κινητοποίηση της Τετάρτης θέτοντας παράλληλο και το διεκδικητικό πλαίσιο του νέου κύκλου κινητοποιήσεων που περιλαμβάνει τα εξής
“Η ΕΟΑΣΚ μαζί με τους Αγροτικούς Συλλόγους διεκδικεί ως ελάχιστο ποσό που πρέπει να καταβληθεί στους αγρότες π.χ. για το βαμβάκι ή το καλαμπόκι να είναι στα 300 ευρώ/στρ. Για τους κτηνοτρόφους 350 ευρώ ανά ζώο. Αντίστοιχα και στις υπόλοιπες καλλιέργειες και μελισσοσμήνη, οι αποζημιώσεις να υπολογιστούν με βάση το κόστος παραγωγής, την αναμενόμενη παραγωγή και ζημιά ανά παραγωγό, που είναι πολύ πάνω από την ασφαλιζόμενη αξία του κανονισμού του ΕΛΓΑ.
Ζητάμε αναπλήρωση χαμένου εισοδήματος σε καλλιέργειες που έπαθαν ζημιά και δεν αποζημιώνονται, όπως ο περονόσπορος στα αμπέλια. Επίσης να μην ισχύσουν οι περιορισμοί στις καλλιέργειες από την νέα ΚΑΠ, να δοθεί συνδεδεμένη στο καλαμπόκι και αναπλήρωση εισοδήματος σε αγροτοκτηνοτρόφους, ως ότου αποκατασταθεί το εισόδημα από την παραγωγή και τα ζώα. Αφορολόγητο αγροτικό πετρέλαιο και μείωση του κόστους παραγωγής. Καμία αλλαγή χρήσης γης και να μην επιτρέψουμε να γεμίσουν τα χωράφια με φωτοβολταϊκά.
Διεκδικούμε επίσης :
-Να βρεθούν χώροι κατοικίας για τους συνανθρώπους μας που πλημμύρησαν ή καταστράφηκαν τα σπίτια τους.
-Να αποζημιωθούν στο 100%, χωρίς όρους και προϋποθέσεις, για τις ζημιές σε φυτική παραγωγή, σε αγροτικό κεφάλαιο (φυτικό, ζωικό, πάγιο), καταστήματα, μηχανήματα, αποθήκες και αποθηκευμένη παραγωγή το σύνολο των πληγέντων αγροτών (κατά κύριο επάγγελμα και μη).
-Να υπάρξει άμεση καταγραφή των ζημιών και καταστροφών σε οικίες, υποδομές, καταστήματα, καλλιέργειες, ζωικό κεφάλαιο, κλπ και να παρθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα οικονομικής ανακούφισης των πληγέντων στο 100% με την άμεση χορήγηση του έκτακτου βοηθήματος σε κάθε οικογένεια και αγροτική επιχείρηση. Να δοθεί μηνιαίο επίδομα τουλάχιστον 1.500 ευρώ με προσαύξηση 300 ευρώ για κάθε παιδί, μέχρις ότου αποκατασταθούν οι ζημιές σε όλους τους πληγέντες.
-Να δοθούν οι συνδεδεμένες ενισχύσεις χωρίς καμιά προϋπόθεση, όριο ή πλαφόν στην παράδοση της παραγωγής, και στους κτηνοτρόφους, με μόνο κριτήριο τη δήλωση ΟΣΔΕ
-Ειδικά για τους κτηνοτρόφους και μελισσοκόμους, να γίνουν δεκτές όλες οι δηλώσεις των πληγέντων για τις απώλειες σε ζώα και μελισσοσμήνη. Να εξασφαλιστεί με ευθύνη του κράτους ο εφοδιασμός των πληγέντων κτηνοτρόφων με ζωοτροφές και άλλα αναγκαία μέσα για να επιβιώσουν τα κοπάδια. Να επιτρέπεται σταθερό αρμεκτήριο σε πρόχειρα καταλύματα με τσιμέντο και να τους δίνεται άδεια.
-Να απαλλαγούν οι πληγέντες από δημοτικά τέλη, ενοίκια, ΕΝΦΙΑ, ΦΠΑ, ΟΑΕΕ - ΟΓΑ, ΤΟΕΒ, ΓΟΕΒ, να υπάρξει πάγωμα των χρεών σε κράτος – τράπεζες εκκαθαριστές χωρίς προσαυξήσεις. Αναστολή λογαριασμών οικιακής επαγγελματικής χρήσης σε ενέργεια, νερό, τηλεπικοινωνίες για ένα εξάμηνο. Να επιδοτηθεί η κάλυψη της θέρμανσης σε όλους τους πληγέντες. Να σταματήσουν άμεσα οι όποιες διαδικασίες κατασχέσεων και πλειστηριασμών. Να παγώσουν όλα τα χρέη χωρίς προσαυξήσεις για όσο διάστημα αδυνατούν οι πληγέντες να τα πληρώσουν. Να γίνει διαγραφή τόκων και γενναίο κούρεμα κεφαλαίου στα τραπεζικά δάνεια.
-Να εξασφαλιστεί η πρόσβαση σε όλες τις γεωργικές εκτάσεις και να επιδιορθωθούν άμεσα τα αναχώματα και το αρδευτικό δίκτυο του Ταυρωπού και των άλλων TOEB.
-Να γίνει με κρατική ευθύνη (χωρίς ΣΔΙΤ), μελέτη και υλοποίηση ολοκληρωμένου σχεδίου έργων υποδομής που θα λύνουν οριστικά το πρόβλημα σε όλες τις επίμαχες περιοχές που εκδηλώνονται πλημμύρες και τα απαραίτητα έργα αντιπλημμυρικής προστασίας και θωράκισης.
-Μείωση του κόστους παραγωγής. Αφορολόγητο πετρέλαιο, πλαφόν στην τιμή του αγροτικού ρεύματος στα 7 λεπτά/Kwh και κατάργηση του Χρηματιστηρίου Ενέργειας, επιδότηση και κατάργηση του ΦΠΑ στα μέσα και εφόδια.
-Κατώτερες εγγυημένες τιμές που να καλύπτουν το κόστος παραγωγής και να αφήνουν βιώσιμο εισόδημα για να καλύψουμε τις βιοποριστικές ανάγκες
Από την ΕΟΑΣΚ έγινε επίσης κάλεσμα συμμετοχής Σάββατο 16 Δεκεμβρίου και ώρα 12.00’ στο Πανθεσσαλικό συλλαλητήριο στην κεντρική πλατεία της Λάρισας, που οργανώνουν οι φορείς των εργαζομένων, των αγροτών, των επαγγελματιών, οι επιτροπές πληγέντων απ’ όλη τη Θεσσαλία, για την πλήρη – άμεση αποκατάσταση και την προστασία της ζωής μας, χωρίς εκπτώσεις, για να μείνουμε στον τόπο μας.
Κωστής Κριτσιάνης