Κινητοποίηση αγροτών στα Τρίκαλα για τις αποζημιώσεις Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
![Κινητοποίηση αγροτών στα Τρίκαλα για τις αποζημιώσεις](/media/k2/items/cache/88e7c61b91515f6bc360f504c5b67d73_L.jpg)
Κινητοποίηση αγροτών διοργάνωσε η Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων νομού Τρικάλων "Η 'Ανοιξη", σήμερα (Δευτέρα 6/11) μπροστά στο κτίριο της νομαρχίας.
"Δύο μήνες μετά τις καταστροφικές πλημμύρες, τονίστηκε, που έπληξαν την Θεσσαλία και η κατάσταση παραμένει απελπιστική. Υπάρχει στασιμότητα και μεγάλη καθυστέρηση να δοθεί οικονομική ενίσχυση και λύσεις από την κυβέρνηση για τη στήριξη των πλημμυροπαθών χωριών, αγροτών, κτηνοτρόφων, μελισσοκόμων".
Μεταξύ άλλων οι αγρότες ζήτησαν να αποζημιωθούν στο 100%, χωρίς όρους και προϋποθέσεις, για τις ζημιές σε φυτική παραγωγή, σε αγροτικό κεφάλαιο (φυτικό, ζωικό, πάγιο), καταστήματα, μηχανήματα, αποθήκες και αποθηκευμένη παραγωγή το σύνολο των πληγέντων αγροτών (κατά κύριο επάγγελμα και μη). Ειδικά για τους κτηνοτρόφους και μελισσοκόμους να γίνουν δεκτές όλες οι δηλώσεις των πληγέντων για τις απώλειες σε ζώα και μελισσοσμήνη.
Κεντρικός ομιλητής στη συγκέντρωση ήταν ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας ,Λάμπρος Τσέκας. Στη συνέχεια οι συγκεντρωμένοι, μετά το τέλος των ομιλιών, πραγματοποίησαν πορεία σε κεντρικούς δρόμους της πόλης των Τρικάλων.
Αποστόλης Ζώης - ΑΠΕ-ΜΠΕ
φωτο αρχείου