Λειτουργικότητα παρά τα προβλήματα για τα αρδευτικά δίκτυα των ΤΟΕΒ Θεσσαλιώτιδος και Σελλάνων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
Σε εξέλιξη βρίσκεται η αρδευτική περίοδος στο νομό μας, που είχε τεθεί εν αμφιβόλω μετά τις τεράστιες ζημιές που προκάλεσε η θεομηνία Daniel τον περασμένο Σεπτέμβριο.
Ήδη από τον ΤΟΕΒ Ταυρωπού έχει υπάρξει ενημέρωση περί αρδευτικής ομαλότητας στο δίκτυό του, ενώ το ρεπορτάζ του KarditsaLive.Net καταγράφει την ύπαρξη προβλημάτων στα δίκτυα των ΤΟΕΒ Σελλάνων και Θεσσαλιώτιδος αλλά όχι τέτοιων που να στερήσουν το νερό από καλλιέργειες, Με την προσπάθεια για αποκαταστάσεις και περαιτέρω βελτίωσης να βρίσκονται σε εξέλιξη. Με την υποσημείωση ότι απαιτούνται κονδύλια που ακόμα δεν έχουν χορηγηθεί.
Πιο αναλυτικά ο πρόεδρος του ΤΟΕΒ Θεσσαλιώτιδος κ. Γιωτάκος, μιλώντας στην ηλεκτρονική μας εφημερίδα εντόπισε τα μεγαλύτερα προβλήματα στα υπέργεια δίκτυα. Η άρδευση, τόνισε, ξεκίνησε, θεωρούμε ότι η αρδευτική περίοδος θα προχωρήσει και, με τις όποιες δυσκολίες υπάρχουν, όλες οι καλλιέργειες θα έχουν το απαιτούμενο νερό.
Έγινε, συνέχισε, πολλή δουλειά, για να φθάσουμε σε αυτό το επίπεδο και οι αποκαταστάσεις βρίσκονται σε εξέλιξη αλλά απαιτούνται και κονδύλια που ακόμα τα περιμένουμε για να βελτιωθούν και τα επιφανειακά δίκτυα και άλλες επί μέρους ζημιές.
Σε κάθε περίπτωση, καταλήγει, ο κόσμος ποτίζει και θα συνεχίσει να ποτίζει. Ίσως μάλιστα να μην είναι το κυρίαρχο πρόβλημα το νερό, αλλά οι ανάγκες για επανασπορά που προκύπτουν καθημερινά και υπάρχουν παραγωγοί που θα σπείρουν και Τρίτη φορά.
Από την πλευρά του ΤΟΕΒ Σελλάνων μιλήσαμε με μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και η εικόνα που μας μετέφερα ήταν ανάλογη. Συγκεκριμένα μας είπαν ότι υπάρχει σχεδόν πλήρης αποκατάσταση των γεωτρήσεων και του ηλεκτρομηχονολογικού τους εξοπλισμού κι αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό καθώς όλο το δίκτυο βασίζεται στις γεωτρήσεις.
Η άρδευση έχει ξεκινήσει κανονικά και τα όποια προβλήματα εντοπίζονται στα στραγγιστικά κανάλια και την αγροτική οδοποιία. Ο καθαρισμός των στραγγιστικών έχει προχωρήσει και ολοκληρωθεί σε ποσοστό πάνω από 60% αλλά πλέον έχει επιβραδυνθεί γιατί απαιτούνται χρήματα που δεν υπάρχουν ενώ χρηματοδότηση απαιτείται και πρέπει να βρεθεί για την αγροτική οδοποιία, που η αποκατάστασή της είναι προς το παρόν σε χαμηλό ποσοστό.
Και εδώ πάντως τονίσθηκε ότι τα χωράφια θα αρδευτούν κανονικά και δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα με νερό οι καλλιέργειες.
Π.Κ.