Νέα κινητοποίηση της ΕΟΑΣΚ για την αποκατάσταση των ζημιών του δικτύου του ΔΕΔΔΗΕ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
![Νέα κινητοποίηση της ΕΟΑΣΚ για την αποκατάσταση των ζημιών του δικτύου του ΔΕΔΔΗΕ](/media/k2/items/cache/ee214f7794cf9a9bdcdb1408f080f12a_L.jpg?t=20230420_085453)
Νέα παράσταση διαμαρτυρίας, -την δεύτερη μέσα σε διάστημα ενός μήνα – πραγματοποίησε το πρωί στα γραφεία της ΔΕΔΔΗΕ-ΔΕΗ η ΕΟΑΣΚ ζητώντας την άμεση αποκατάσταση των βλαβών στο δίκτυο λόγω των συνεχιζόμενων κλοπών και καταστροφών μετασχηματιστών.
Η διαβεβαίωση που είχαν λάβει στην προηγούμενη κινητοποίησή τους οι αγρότες της περιοχής ήταν ότι θα ξεκινούσε άμεσα η αποκατάσταση των βλαβών και των δολιοφθορών στο δίκτυο της ΔΕΔΔΗΕ προκειμένου να μπορέσουν να κάνουν χρήση των παρόχθιων αντλιοστασίων για τις ανάγκες της άρδευσης, κάτι που όμως δεν έγινε, ενώ στο μεσοδιάστημα προστέθηκαν και νέες καταστροφές.
Όπως τόνισε σε δηλώσεις του ο Πρόεδρος της ΕΟΑΣΚ κ.Κων. Τζέλλας η κινητοποίηση αποφασίστηκε από το ΔΣ της Ομοσπονδίας διαπιστώνοντας ότι δεν έχει γίνει καμία επισκευή ή αντικατάσταση των μετασχηματιστών που έχουν υποστεί καταστροφές ή έχουν κλαπεί σε μια περίοδο που η μεγάλη πλειοψηφία των αγροτών ετοιμάζεται να ξεκινήσει τις εργασίες στα χωράφια τους, ενώ ήδη έχουν σπαρθεί κάποιες καλλιέργειες και η ανάγκη πλήρους λειτουργίας του δικτύου είναι μεγάλη.
Ο κ. Τζέλλας επισήμανε ότι είναι ευθύνη της κυβέρνησης να στελεχώσει με προσωπικό το ΔΕΔΔΗΕ για να μπορέσει να αποκαταστήσει άμεσα τις ζημιές , καθώς αν μείνουν απότιστες οι καλλιέργειες για 15-20 μέρες σίγουρα θα υπάρξει απώλεια εισοδήματος, το οποίο ο αγροτικός κόσμος θα απαιτήσει να αναπληρωθεί από τη στιγμή που θα οφείλεται σε ζημιές για τις οποίες δεν θα έχει ο ίδιος ευθύνη
Υπογράμμισε επίσης ότι ο αγροτικός κόσμος δεν θα ανεχθεί να μην υπάρχει νερό για πότισμα και προειδοποίησε όλους τους εμπλεκόμενους στην άρδευση φορείς ότι αν οι αγρότες δεν μπορέσουν να ποτίσουν τις καλλιέργειές τους θα διεκδικήσουν επίσης αναπλήρωση χαμένου εισοδήματος.
Ανέφερε επίσης ότι αύριο στις 10.00 το πρωί αντιπροσωπεία της ΕΟΑΣΚ θα μεταβεί στη Λάρισα, προκειμένου να πραγματοποιήσει παράσταση διαμαρτυρίας στα γραφεία του ΟΠΕΚΕΠΕ για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν πολλοί αγρότες με την καταβολή της συνδεδεμένης, καθώς έχουν μείνει απλήρωτοι ή εισέπραξαν λιγότερα από όσα δικαιούνταν, χωρίς δική τους υπαιτιότητα, ενώ υπάρχουν παραγωγοί που αν και έχουν δικαιωθεί για χρήματα που δεν τους καταβλήθηκαν από το 2021 δεν έχουν ακόμη λάβει τα ποσά που δικαιούνται και από ενημέρωση που είχε η ΕΟΑΣΚ από τον ΟΠΕΚΕΠΕ δεν έχει καν δρομολογηθεί η εξόφλησή τους.
Τέλος ο κ. Τζέλλας κάλεσε τον αγροτικό κόσμο να συμμετάσχει μαζικά στην κινητοποίηση της Εργατικής Πρωτομαγιάς.
Κωστής Κριτσιάνης