Παράσταση διαμαρτυρίας κατά την επίσκεψη του κυβερνητικού κλιμακίου ετοιμάζουν οι αγρότες (+Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
![Παράσταση διαμαρτυρίας κατά την επίσκεψη του κυβερνητικού κλιμακίου ετοιμάζουν οι αγρότες (+Βίντεο)](/media/k2/items/cache/948c135f2a5b0e4cbfe1d4296ba978ed_L.jpg)
Συνάντηση με το κυβερνητικό κλιμάκιο που θα επισκεφτεί την Πέμπτη 11 Ιανουαρίου στην Καρδίτσα έχει ζητήσει – χωρίς θετική απάντηση μέχρι στιγμής - η ΕΟΑΣΚ, η οποία καλεί τους παραγωγούς σε παράσταση διαμαρτυρίας στις 12 το μεσημέρι έξω από το Δημαρχείο Καρδίτσας
προκειμένου να πιεστούν οι κυβερνητικοί παράγοντες για να δώσουν απαντήσεις στα αναπάντητα μέχρι στιγμής ερωτήματα του αγροτικού κόσμου σχετικά με το τελικό ύψος των αποζημιώσεων και το χρονοδιάγραμμα καταβολής τους σε όσους έλαβαν προκαταβολές, αλλά και το πότε επιτέλους θα πάρουν χρήματα και όσοι δεν έχουν καν λάβει τα 6.600 ευρώ που υποσχέθηκε η κυβέρνηση, όπως και τα 2000 — 4000 ευρώ για τις ζημιές σε πάγιο κεφάλαιο. Επίσης τι θα γίνει με τις αποκαταστάσεις, τα αναχώματα και τον αντιπλημμυρικό σχεδιασμό και τι θα γίνει με το υψηλό κόστος παραγωγής.
Ο Πρόεδρος της ΕΟΑΣΚ κ. Κων. Τζέλλας σε συνέντευξη τύπου που παραχώρησε το Δ.Σ. της ομοσπονδίας για να γνωστοποιήσει τις αποφάσεις της σύσκεψης που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή στον Παλαμά κάλεσε τους αγρότες να συμμετάσχουν στην παράσταση διαμαρτυρίας της Πέμπτης, αλλά και στο νέο κύκλο κινητοποιήσεων που αποφασίστηκαν στη σύσκεψη αρχής γενομένης από την 15η Ιανουαρίου όπου προγραμματίζεται να βγουν τα τρακτέρ στις πλατείες των χωριών.
Θα ακολουθήσει Πανθεσσαλική σύσκεψη αγροτικών ομοσπονδιών και συλλόγων και ο στόχος είναι οι κινητοποιήσεις να κλιμακωθούν μετά τις 20 Ιανουαρίου στους δρόμους.
Όπως ανέφερε ο κ. Τζέλλας ο αγροτικός κόσμος διαπιστώνει ότι τα προβλήματά του παραμένουν και οι όποιες αποζημιώσεις είναι πολύ πίσω από τις πραγματικές ζημιές που έχουμε υποστεί. «Γιατί πέρασαν 4 μήνες και αρκετοί πλημμυροπαθείς δεν έχουμε πάρει ακόμα, το αρδευτικό δίκτυο να είναι στη πλειοψηφία του καταστραμμένο, έχουμε ζητήματα υγιεινής, ακατάλληλο πόσιμο νερό, ενώ το Κέντρο Υγείας Παλαμά ουσιαστικά εξακολουθεί να μην λειτουργεί και πολλά ζητήματα που αφορούν την επιβίωση μας έχουν εναποτεθεί στην ατομική ευθύνη.
Ταυτόχρονα, το σχέδιο «ανασυγκρότησης» της περιοχής, που προωθεί η κυβέρνηση, κινείται στη γνωστή λογική του κόστους -οφέλους, ενώ την ίδια ώρα προωθούνται αλλαγές στη χρήση γης και την αγροτική καλλιέργεια, με στόχο τη συγκέντρωση της γης σε λιγότερα χέρια, την περαιτέρω εμπορευματοποίηση του νερού, την υποχρεωτική ιδιωτική ασφάλιση, κλπ.
Με τους αγώνες μας το προηγούμενο διάστημα, αναγκάσαμε την Κυβέρνηση να καταργήσει τους διάφορους "κόφτες" που βάζει ο αναχρονιστικός κανονισμός του ΕΛΓΑ για να μειώσει τις αντιδράσεις. 'Οπως και με την παράταση ενός χρόνου και το 2χρονο πρόγραμμα απονιτροποίησης προσπαθεί να «χρυσώσει» το χάπι των πληρωμών της ΚΑΠ. Ακόμα και αυτά ήταν ξεκάθαρα αποτελέσματα των κινητοποιήσεων μας και της πίεσης που ασκήσαμε!
'Ομως η πρόθεση του Υπουργείου και της κυβέρνησης είναι να αποζημιώσει με βάση όχι την πραγματική ζημιά στο 100% αλλά με βάση την ασφαλιστική αξία του προϊόντος.»
Π.χ για το βαμβάκι που είναι η μεγαλύτερη καλλιέργεια στο Νομό η ασφαλιστική αξία του προϊόντος στον ΕΛΓΑ είναι 340 κιλά/στρ.Χ 0,53 ευρώ=180,2 ευρώ/στρ.
Η ΕΟΑΣΚ μαζί με τους Α.Σ. διεκδικεί ως ελάχιστο ποσό που πρέπει να καταβληθεί στους αγρότες π.χ. για το βαμβάκι και το καλαμπόκι να είναι στα 300 ευρώ/στρ. Για τους κτηνοτρόφους τα 350 ευρώ ανά ζώο. Αντίστοιχα και στις υπόλοιπες καλλιέργειες και μελισσοσμήνη οι αποζημιώσεις να υπολογιστούν με βάση το κόστος παραγωγής, την αναμενόμενη παραγωγή και ζημιά ανά παραγωγό που είναι πολύ πάνω από την ασφαλιζόμενη αξία του κανονισμού του ΕΛΓΑ .» τόνισε ο κ. Τζέλλας
Η ανακοίνωση της ΕΟΑΣΚ θέτει επίσης και τα υπόλοιπα αιτήματα του αγροτικού κόσμου
«Διεκδικούμε επίσης :
-Να αποζημιωθούν στο 100%, χωρίς όρους και προϋποθέσεις, για τις ζημιές σε φυτική παραγωγή, σε αγροτικό κεφάλαιο (φυτικό, ζωικό, πάγιο), καταστήματα, μηχανήματα, αποθήκες και αποθηκευμένη παραγωγή το σύνολο των πληγέντων αγροτών (κατά κύριο επάγγελμα και μη).
- Να παρθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα οικονομικής ανακούφισης των πληγέντων στο 100% με την άμεση χορήγηση του έκτακτου βοηθήματος σε κάθε οικογένεια και αγροτική επιχείρηση. Να δοθεί μηνιαίο επίδομα τουλάχιστον 1.500 ευρώ με προσαύξηση 300 ευρώ για κάθε παιδί, μέχρις ότου αποκατασταθούν οι ζημιές σε όλους τους πληγέντες.
-Να δοθούν οι συνδεδεμένες ενισχύσεις χωρίς καμιά προϋπόθεση, όριο ή πλαφόν στην παράδοση της παραγωγής, αντίστοιχα και στους κτηνοτρόφους, με μόνο κριτήριο τη δήλωση ΟΣΔΕ.
-Ειδικά για τους κτηνοτρόφους και μελισσοκόμους, να γίνουν δεκτές όλες οι δηλώσεις των πληγέντων για τις απώλειες σε ζώα και μελισσοσμήνη. Να εξασφαλιστεί με ευθύνη του κράτους ο εφοδιασμός των πληγέντων κτηνοτρόφων με ζωοτροφές και άλλα αναγκαία μέσα για να επιβιώσουν τα κοπάδια. Να επιτρέπεται σταθερό αρμεκτήριο σε πρόχειρα καταλύματα με τσιμέντο και να τους δίνεται άδεια.
- Να απαλλαγούν οι πληγέντες από δημοτικά τέλη, ενοίκια, ΕΝΦΙΑ, ΦΠΑ, ΟΑΕΕ - ΟΓΑ, ΤΟΕΒ, ΓΟΕΒ, να υπάρξει πάγωμα των χρεών σε κράτος – τράπεζες –εκκαθαριστές χωρίς προσαυξήσεις. Αναστολή λογαριασμών οικιακής και επαγγελματικής χρήσης σε ενέργεια, νερό, τηλεπικοινωνίες για ένα εξάμηνο. Να επιδοτηθεί η κάλυψη της θέρμανσης σε όλους τους πληγέντες. Να σταματήσουν άμεσα οι όποιες διαδικασίες κατασχέσεων και πλειστηριασμών. Να παγώσουν όλα τα χρέη χωρίς προσαυξήσεις για όσο διάστημα αδυνατούν οι πληγέντες να τα πληρώσουν. Να γίνει διαγραφή τόκων και γενναίο κούρεμα κεφαλαίου στα τραπεζικά δάνεια.
-Να εξασφαλιστεί η πρόσβαση σε όλες τις γεωργικές εκτάσεις και να επιδιορθωθούν
άμεσα τα αναχώματα και το αρδευτικό δίκτυο του Ταυρωπού και των άλλων ΤΟΕΒ.
-Να γίνει με κρατική ευθύνη (χωρίς ΣΔΙΤ), μελέτη και υλοποίηση ολοκληρωμένου σχεδίου έργων υποδομής που θα λύνουν οριστικά το πρόβλημα σε όλες τις επίμαχες περιοχές που εκδηλώνονται πλημμύρες και τα απαραίτητα έργα αντιπλημμυρικής προστασίας και θωράκισης.
-Μείωση του κόστους παραγωγής. Αφορολόγητο πετρέλαιο, πλαφόν στην τιμή του
αγροτικού ρεύματος στα 7 λεπτά/Kwh και κατάργηση του Χρηματιστηρίου Ενέργειας, επιδότηση και κατάργηση του ΦΠΑ στα μέσα και εφόδια.
-Κατώτερες εγγυημένες τιμές που να καλύπτουν το κόστος παραγωγής και να αφήνουν βιώσιμο εισόδημα για να καλύψουμε τις βιοποριστικές ανάγκες και τα έξοδα καλλιέργειας.
Κωστής Κριτσιάνης