Δημήτρης Μαλισιώβας: «Για τα ..μάτια της ΕΠΟ» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Δημήτρης Μαλισιώβας
- Εκτύπωση
Μετά τον Κούγια, τον Βελλή, τον Αλαφούζο, τον Κωστούλα,τον Μελισσανίδη, ο Σαββίδης έκλεισε τον κύκλο των διαμαρτυρόμενων Ελλήνων παραγόντων.
Η ευθεία επίθεση του Σαββίδη στον Μαρινάκη στον οποίο χρεώνει την αναξιοκρατία του ελληνικού ποδοσφαίρου και οι υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί για τους Σαρρή και Μώραλη δημιουργούν ένα μεγάλο πεδίο αντιπαράθεσης δυο μήνες πριν ολοκληρωθεί η σαιζόν.
Προσωπικά δεν με εκπλήσσει η επίθεση Σαββίδη, γιατί όπως έχω γράψει, δεν με εκπλήσσει τίποτα στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Το ελληνικό ποδόσφαιρο είναι μια μπίζνα αξίας 35 -40 εκ ευρώ, και επειδή αυτά τα καρπώνεται μια ομάδα, οι ανταγωνιστές της ξέθαψαν τα τόμαχοουκ του πολέμου. Οι κακές διαιτησίες, όπως αυτή του Κομίνη στο ντέρμπυ ΑΡΗ - ΠΑΟΚ, απλά είναι μία ακόμη αφορμή.
Το θέμα είναι τι κάνει η Πολιτεία, σε αυτόν τον πόλεμο, και όπως είναι αντιληπτό στοις πάσι απλά δεν κάνει τίποτα, γιατί είναι ανήμπορη. Το ποδόσφαιρο μέσω των φορέων του καλυμμένο πίσω από το νόμο του 2006 περί αυτοδιοίκητου, κάνει" πράγματα και θαύματα" με αποτέλεσμα να είναι αναξιόπιστο για το σύνολο των Ελλήνων φιλάθλων. Το χειρότερο με την Πολιτεία είναι πως για μικροκομματικούς σκοπούς συμμετέχει στα «ποδοσφαιρικά εγκλήματα», όπως συνέβη πέρισυ με τη παράνομη συμμετοχή Καβάλας, Ολυμπιακού Βόλου και Ηρακλή στη Β' Εθνική.
Πλέον μετά τη σφοδρή επίθεση Σαββίδη, το θέμα είναι η αντίδραση του Ολυμπιακού, ο οποίος ασχολείται με τη Μάντσεστερ, και προφανώς θα αντιδράσει οσονούπω. Το σημείο μηδέν της σύγκρουσης είναι οι δυο ημιτελικοί του Κυπέλλου μεταξύ των δυο ομάδων, οι οποίοι θα διεξαχθούν σε ψυχροπολεμικό κλίμα.
Όποιος αδαής ρωτήσει γιατί παρακολουθούμε το ίδιο έργο επι πολλά χρόνια, θα πω, πως το τοπίο είναι γκρίζο εδώ και είκοσι χρόνια, αφού για το σύνολο των Ελλήνων ΕΠΟ και διαιτησία είναι αιχμάλωτες. Είκοσι χρόνια η ΕΠΟ δεν είναι ανεξάρτητη, αλλά υπόδουλη. Αλλάζει απλά αφεντικά. Πράσινα, κίτρινα, κόκκινα. Κάποιοι λένε πως στον Βορρά επιθυμούν να αποκτήσει και ασπρόμαυρο χρώμα. Στο Βορρά ανταπαντούν πως θέλουν ισότητα, αξιοπιστία και διαιτησία 50-50. Το επόμενο ερώτημα είναι αν οι Έλληνες παράγοντες αντέχουν το 50-50? Δύσκολη η απάντηση, δύσκολη και η λύση. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι μια συνάντηση παραγόντων οι οποίοι πρέπει να καθίσουν επιτέλους στο ίδιο τραπέζι και να αποφασίσουν τελεσίδικα για το προιόν στο οποίο έχουν επενδύσει. Αν δεν αλλάξουν ρότα οι φίλαθλοι, δηλαδή οι πελάτες του προιόντος, θα εξαφανιστούν. Όλα τα υπόλοιπα είναι για κατανάλωση.
ΥΓ. Κρίμα για την αγαπημένη μας ΑΣΑ. Η ήττα στην Πιερία από τον άσημο Βατανιακό προκάλεσε σοκ, αφού πιθανότατα αφήνει την ομάδα εκτός πλει οφ, και εκτός ταμείου, αφού χάνονται πολλές χιλιάδες ευρώ από το ταμείο της ΠΑΕ. Όσοι είδαν από κοντά το παιχνίδι μιλούν για αποτέλεσμα «μαγική εικόνα». Βλέποντας το φύλο αγώνα πως παίζαμε με παίκτη παραπάνω, γίνεται πιο δυσκολοχώνευτη ή ήττα. Η ουσία είναι πως η Αναγέννηση έχασε πολύτιμο έδαφος για την τετράδα, αυτό όμως δεν σημαίνει πως πρέπει να σταματήσει η προσπάθεια. Με τη λήξη του πρωταθλήματος θα γίνει ο απολογισμός.
Δημήτρης Μαλισιώβας