Δημήτρης Μαλισιώβας: «Απανταχού Καρδιτσιώτες, κάντε την πιο ωραία πάσα στον ΣΠΑΚ!» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Δημήτρης Μαλισιώβας
- Εκτύπωση
Την Παρασκευή το βράδυ στην Αθήνα, και στην όμορφη γειτονιά του Μέτς στο Παγκράτι, χτυπά η καρδιά μια ομάδας που αναζητά την υπέρβαση. Ο Σ.Π.Α.Κ ξεκινά την προσπάθεια να κάνει το όνειρο πραγματικότητα και όσοι αγαπούν την Καρδίτσα και τον αθλητισμό πρέπει να βρεθούν στο κλειστό του Παγκρατίου.
Όταν πρωτοδιάβασα πριν χρόνια πως η πόλη έχει ομάδα βόλλευ γέλασα. «Βόλλευ η Καρδίτσα, Βόλλευ η Θεσσαλία», σαν ανέκδοτο μου φαίνεται, είπα από μέσα μου. Δεν έχουν βόλλευ υψηλού επιπέδου Βόλος, Λάρισα, Τρίκαλα και έχουμε εμείς. Απίστευτο μου φάνηκε, αλλά ψάχνοντας το θέμα ανακάλυψα πως όντως στην ταλαιπωρημένη Καρδίτσα, κάποιοι τρελοί έφτιαξαν ομάδα το 89, η οποία πλέον έχει στόχο να φθάσει στα σαλόνια.
Τα πράγματα ξεκαθάρισαν στο μυαλό μου, όταν πριν τρία χρόνια ήλθα στην πόλη και παρουσίασα με μεγάλη χαρά τη φιλική αναμέτρηση του ΣΠΑΚ με τους παλαίμαχους της Εθνικής Ελλάδας σε μια όμορφη εκδήλωση. «Μπαΐλντισα» βέβαια από τη ζέστη και την έλλειψη κλιματιστικού στο απαρχαιωμένο κλειστό, βλέποντας όμως προσωπικότητες που έγραψαν ιστορία στο ελληνικό βόλλευ να βρίσκονται στην πόλη μου, ξέχασα τις άθλιες συνθήκες. Συζητώντας δε αργότερα, με τον τότε Πρόεδρο Στέλλιο Προσαλίκα, τον Ανδρέα θεοδωρίδη, το Σωτήρη Αμαργιαννάκη, το Σοφοκλή Θεοδωρίδη να μιλούν με τα καλύτερα λόγια για την προσπάθεια του ΣΠΑΚ χάρηκα περισσότερο. Θυμάμαι τότε την προσπάθεια των ανθρώπων του ΣΠΑΚ να πείσουν την ΕΟΠΕ, να κάνει κάνει το "colpo grosso" στο Νομό Καρδίτσας φέρνοντας ένα τουρνουά μπητς στη Λίμνη Πλαστήρα. Αυτό δεν έγινε για διάφορους λόγους .όμως ποτέ δεν είναι αργά. Η ΕΟΠΕ βλέπει με καλό μάτι την ανάπτυξη του βόλλευ στην Καρδίτσα, γιατί ωφελεί τα σχέδια της για το άθλημα, που δεν έχει βρει ανταπόκριση στη Θεσσαλία. Ο ΣΠΑΚ εκπροσωπεί το Θεσσαλικό βόλλευ στις επαγγελματικές κατηγορίες, και αυτό πρέπει να το εκμεταλλευτούν οι άνθρωποι του ΣΠΑΚ..
Την Παρασκευή το βράδυ (21.30) όμως, αν ο ΣΠΑΚ κερδίσει τη ΜΕΝΤ κάνει το ίδιο και το Σάββατο, με τα Χανιά, περνά στη δεύτερη φάση που οδηγεί στα σαλόνια. Οι απανταχού Καρδιτσιώτες καλό είναι να μη συγκεντρώνονται μόνο, όταν τους καλούς οι βουλευτές του Νομού, αλλά να εμφανιστούν στο Παγκράτι βοηθώντας μια υγιή προσπάθεια. Μια προσπάθεια που στηρίζεται στο μεράκι κάποιων ανθρώπων, που θέλουν να βάλουν την Καρδίτσα στο χάρτη του επαγγελματικού βόλευ. Παράλληλα ένα -δυο πούλμαν από την πόλη ας εκδράμουν ένα διήμερο στη Αθήνα συνδυάζοντας το τερπνόν μετά του ωφελίμου..
Δεν ξέρετε πόση χαρά, πόση δύναμη, πόση αυτοπεποίθηση θα πάρουν ο Νεδιλάκης, ο Θάνος, ο Παπαγεωργίου, ο Κολτσιάκης, ο Βλαχόπουλος, ο Χήρας, ο Ντάκουρης, ο Καραθάνος, τα αδέλφια Αλεξίου γενικά όλη η αποστολή. Δεν υπάρχει πιο όμορφο συναίσθημα στον αθλητισμό να έχεις το δικό σου κόσμο μακριά από την έδρα σου.
Ο Ηλίας Αντωνίου το παλεύει τα τελευταία χρόνια μαζί με τους Σαλιαράκη, Βογιατζή, Τρίγκα να κάνουν το όνειρο πραγματικότητα. Όσοι αγαπούν τον αθλητισμό, όσοι αγαπούν το βόλλευ το σαββατοκύριακο πρέπει να βρεθούν στο Παγκράτι. Η Καρδίτσα έχει τη μεγάλη ευκαιρία να διαφημιστεί σε όλη την Ελλάδα. Καλή και άγια η Αναγέννηση, όμως τώρα πρέπει όλοι μας να στηρίξουμε τον αγώνα των πετοσφαιριστών
Ναι ρε, βόλλευ στην Καρδίτσα.
Δημήτρης Μαλισιώβας