Δημήτρης Μαλισιώβας: Το πρωτάθλημα των «δανεικών», και η ευθύνη όλων για την Αναγέννηση Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Δημήτρης Μαλισιώβας
- Εκτύπωση
Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα της σουπερλίγκας με αναμενόμενα αποτελέσματα. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 41ο πρωτάθλημα, η τετράδα για τα πλέι οφ ήταν γνωστή σχεδόν ..απο την αρχή της σαιζόν, ενώ στην ουρά η Βέροια σώθηκε, ενώ Απόλλων και Αρης έπεσαν στη Β Εθνική.
Για τον Ολυμπιακό το ποτήρι είναι μισοάδειο εξαιτίας του αποκλεισμού από τη Μάντσεστερ και της κατιούσας που πήρε από τότε, με αποτέλεσμα τυχόν αποκλεισμός από τον ΠΑΟΚ, να είναι ικανή συνθήκη, ώστε να τελειώσει και τον Μίτσελ! Ναι, αυτόν που οι κόκκινοι λάτρευαν εως τον Φεβρουάριο και πλέον δείχνουν έτοιμοι να τον αποκαθηλώσουν. Οι ερυθρόλευκοι πάντως δίκαια πήραν το πρωτάθλημα, όμως έμειναν ανεξεταστέοι στα ντέρμπυ.
Για την τετράδα των πλει οφ δεν θα γράψω κάτι, αφού όλα θα κριθούν σε έναν μήνα. Απλά ο Παναθηναικός έκανε σπουδαία πορεία, ο ΠΑΟΚ πολλά υποσχέθηκε λίγα όμως πραγματοποίησε, ο Ατρόμητος έκανε ρεκόρ βαθμών στην ιστορία του, ενώ ο Αστέρας μπήκε στη τετράδα ελλείψει αντιπάλων. Πιστεύω εν τέλει, πως ΠΑΟΚ και Παναθηναικός θα παλέψουν για τη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λίγκ.
Στην ουρά η Βέροια ως μια μικρή Μπαρτσελόνα-ελέω χρωμάτων- έκανε φοβερό ντεμαράζ και σώθηκε. Μια ομάδα που πριν μερικά χρόνια «έρριξε» η Αναγέννηση στη Γ Εθνική. Με ατού τον χρηματοδότης της και τις καλές δημόσιες σχέσεις έσωσε την παρτίδα.
Αυτός που έπεσε αλλά κέρδισε τη συμπάθεια όλων, ήταν ο Απόλλων που όχι μόνο έχασε την κατηγορία, αλλά και το χρηματοδότη του με αποτέλεσμα κανείς να μη γνωρίζει το μέλλον της ελαφράς ταξιαρχίας. Ο Βελλής συντάχθηκε με τη γραμμή Κούγια, σφυροκόπησε την ΕΠΟ και το σύστημα, με αποτέλεσμα να το πληρώσει. Για τον ΑΡΗ θα πω μόνο τούτο. Η επιλογή τη διοίκησης Ηλιάδη να κλειδώσει το καλοκαίρι την τετράδα παικτών άνω των 24χρ που είχε δικαίωμα, με τους Τάτο, Αγκάνθο. Έλσνερ, Ουντότζι ήταν τεράστιο λάθος και την πλήρωσε πολύ ακριβά. Πολύ φοβάμαι δε, πως θα χει την τύχη του Ηρακλή ο οποίος έχει μπλέξει.
Τελείωσε λοιπόν ένα ακόμη πρωτάθλημα το οποίο μπορεί να έδωσε την ευκαιρία λόγω κρίσης να δούμε περισσότερα ελληνόπουλα, είδαμε όμως και περισσότερους δανεικούς. Εργοτέλης, Πανιώνιος, Αρης, Πλατανιάς γέμισαν με δανεικούς από τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα η καχυποψία να μεγαλώνει γύρω από αυτό το θέμα. Η δημιουργία των Β ομάδων στα πρότυπα ισπανικών ομάδων αποτελεί μονόδρομο.
ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑ
Μέχρι το Σεπτέμβριο που θα αρχίσει το πρωτάθλημα της Β Εθνικής απομένουν πέντε μήνες. Μεγάλο διάστημα να ληφθούν οι κατάλληλες αποφάσεις, ώστε η Αναγέννηση να χτυπήσει με αξιώσεις την πόρτα της μεγάλης κατηγορίας. Η ώρα της ευθύνης για τους φορείς της πόλης έφθασε, αφού χωρίς τη βοήθεια των τοπικών αρχών η ομάδα δύσκολα θα καταφέρει τον μεγάλο στόχο. Οι επερχόμενες εκλογές μπορούν να αποτελέσουν βήμα διαλόγου για τη συμπεριφορά των υποψηφίων απέναντι στη μεγάλη δύναμη του Νομού που είναι η Αναγέννηση. Σε αυτά τα πράγματα βέβαια σημασία έχει η συμπεριφορά, το ύφος, και τα επιχειρήματα της πλευράς που ζητά υποστήριξη. Οι βασικοί χρηματοδότες της ομάδας κκ Μπούρμπος -Πέτρου οφείλουν επιτέλους να βγουν μπροστά και να διεκδικήσουν την έμπρακτη στήριξη. Ταυτόχρονα για το μεγάλο βήμα είναι σημαντικό η αλλαγή νοοτροπίας. Αυτό σημαίνει πως πρέπει, να ξεφύγουν άπαντες από την ασθένεια της πόλης την εσωστρέφεια και το περίφημο κουτσομπολιό.
Δημήτρης Μαλισιώβας