Δημήτρης Μαλισιώβας: «Η τόλμη της Αναγέννησης και το "κλείδωμα" της αξιοπιστίας της Superleague» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Δημήτρης Μαλισιώβας
- Εκτύπωση
Μπήκαμε στις τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος και η αγωνιστική που ολοκληρώθηκε, δεν μας έκανε σοφότερους για τη μάχη των πλει οφ και την ουρά της βαθμολογίας.
Ο Ολυμπιακός μετά τον αποκλεισμό του αντέδρασε άμεσα περνώντας «αέρα», από την έδρα του Εργοτέλη, ενός Εργοτέλη που αλλιώς μας είχε συνηθίσει τον τελευταίο μήνα. Η εμφάνιση των παικτών του Ουζουνίδη έδωσε τροφή για σχόλια ,με δεδομένες τις καλές σχέσεις των δυο ομάδων. Εντύπωση προκάλεσε επίσης το λάθος του διαιτητή να δώσει ανύπαρκτο πέναλτυ στους πρωταθλητές, οι οποίο είχαν σε εκπληκτική μέρα τον Βαλντέζ.
Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ πρέπει να προσλάβει έναν ψυχολόγο για τα νεύρα του Τζαβέλα, ένα ψυχοθεραπευτή για την απαράδεκτη ενέργεια του αποβληθέντα Βίτορ και έναν ψυχαναλυτή για την ενέργεια του Λούκας να σφιχταγκαλιάσει με τη λήξη το διαιτητή Βοσκάκη που εναντίον του έπνεε μένος το πλήθος της Τούμπας. Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν με ανατροπή ,είναι φενερό όμως ,πως δεν πείθουν ,και οι ημιτελικοί με τον Ολυμπιακό θα κρίνουν τη φετινή χρονιά.
Ο Παναθηναικός καθοδηγούμενος από τον Μπέργκ δείχνει έτοιμος να δώσει τη μάχη στα πλει- οφ με φόντο τη δεύτερη θέση. Η ομάδα έχει βρει την ηρεμία της και πλέον η διοίκηση καλείται να βρει λύση για τη μάχη της αδειοδότησης, που αρχίζει την ερχόμενη εβδομάδα. Στο ίδιο αγωνιστικό μήκος κύματος και ο Ατρόμητος που μπορεί ο πρόεδρός του να βρίσκεται προφυλακισμένος στον Κορυδαλλό, οι ποδοσφαιριστές δείχνουν αξιοθαύμαστη σταθερότητα και απέναντι σε ΠΑΟΚ, Παναθηναικό παρουσιάζονται «ατρόμητοι». Η πεντάδα των πλει- οφ κλείνει δίκαια με τον Αστέρα ,αφού με το διπλό στο Αγρίνιο φίξαρε το γκρούπ των ομάδων για τα πλει- οφ .
Στην ουρά Βέροια, Πλατανιάς και Απόλλων μάχονται για μια θέση στον ήλιο της σούπερ λίγκα και μία στα μπαράζ ,αφού ο ΑΡΗΣ παρέδωσε «πνεύμα» μετά την ήττα στην Κομοτηνή. Πρόβλεψή μου είναι πως ο Πλατανιάς θα παραμείνει, η Βέροια θα πάει στα μπαράζ, ενώ ο Απόλλων θα υποβιβαστεί. Η πρόβλεψή μου προέρχεται από τα ..άστρα συνεπικουρούμενη από τη νεα ανακοίνωση της Σκόντα Ξάνθης η οποία ..προσκάλεσε δέκα διαιτητές για να τους βραβεύσει!
Είναι φανερό πως και σε αυτή τη σαιζόν έχουμε «ομορφιές». Την Παρασκευή η ΟΠΑΠ αναγκάστηκε να «κλειδώσει» τον αγώνα Καλλονή -ΟΦΗ σχεδόν με τη δημοσιοποίηση του κουπονιού, βυθίζοντας σε λύπη τους απανταχού παίκτες του στοιχήματος, αφού ο άσσος πλήρωνε 1.80. Η ένεργεια της ΟΠΑΠ μοιάζει σαν ...κεφαλοκλείδωμα της αξιοπιστίας.
Ένα πρωτάθλημα που ξέρουν όλοι από τον Αύγουστο τον πρωταθλητή, ψυλλιάζονται τι θα γίνει στην ουρά, και τη δευτέρα το πρωί όλα τα αθλητικά sites ασχολούνται με το ισπανικό clasico χρειάζεται αναδόμηση. Το ενδιαφέρον πλέον πέφτει στο Κύπελλο. Έναν θεσμό της ΕΠΟ η οποία «λιθοβολείται» για μια σειρά πραγμάτων και αναμένεται να είναι το πεδίο αντιπαράθεσης το επόμενο διάστημα. Πάντως μόλις αποκλείστηκε και η τελευταία ομάδα μας από την Ευρώπη δυστυχώς επιστρέφουμε άπαντες στην εσωστρέφεια του ελληνικού ποδοσφαίρου.
ΥΓ Μαγκιά του τεχνικού τημ, των παικτών και της διοίκησης η νίκη της ΑΣΑ επι του Ηρακλή-ΑΕ Ποντίων. Οι Θεσσαλονικείς μπορεί να έχουν το προβάδισμα ,όμως έχουν και μεγάλες τελεσίδικες οφειλές στους φορείς του ποδοσφαίρου. Η ΠΑΕ το ξέρει ή μένει στη δόξα της νίκης και των διθυράμβων που ακολουθούν? Μήπως πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες, ώστε να μην πάει χαμένη η χρονιά? Ως γνωστόν το ποδόσφαιρο έχει κανονισμούς, και για την μη τήρηση τους, πρόσφατα κάποιοι το λιγότερο αφελείς με τις ενέργειες τους ανάγκασαν την ομάδα να βρεθεί από τη Β, στα χωριά της Δ Εθνικής. Οι τωρινοί που με μεγάλο κόστος πήραν την ευθύνη να αναμορφώσουν την ομάδα ας τολμήσουν, κάνοντας το αυτονόητο. Να ζητήσουν απλά την εφαρμογή των νόμων και των κανονισμών..
Δημήτρης Μαλισιώβας