Δημήτρης Μαλισιώβας: "Άγχος οι «αιώνιοι», άγχος και οι πέριξ της Αναγέννησης" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Δημήτρης Μαλισιώβας
- Εκτύπωση
Τα αποτελέσματα της προτελευταίας αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα δημιούργησαν το καλύτερο φινάλε των τελευταίων ετών στη μεγάλη κατηγορία, αφού πολλές ομάδες θα πολεμήσουν για τη σωτηρία τους.
Δυο αποτελέσματα με εντυπωσίασαν. Η νίκη του υπέρ του δέοντος παθιασμένου ΟΦΗ επι της Σκόντα, η οποία καιγόταν για βαθμούς και η νίκη του Απόλλωνα στις καθυστερήσεις επι του Εργοτέλη. Οι κίτρινοι της Κρήτης έπαιξαν το μάτς στα ίσια- χωρίς να πείσουν κανένα για το λόγο-, υποκύπτοντας κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Στο Γεντί Κουλε ο ΟΦΗ δεν πτοήθηκε παρότι οι ακρίτες προηγήθηκαν δυο φορές και με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη στέλνοντας στα τάρταρα της αβεβαιότητας τη Ξάνθη.
Επειδή στη ζωή έτσι και στην μπάλα «όπως στρώσεις κοιμάσαι», την Κυριακή θα μάθουμε αν θα δουλέψουν οι μάγειρες.. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Όσοι πιστεύουν πως το πρωτάθλημα είναι καθαρό περιμένουν τους δυο αιώνιους να παίξουν στα ίσια τα μάτς με Απόλλωνα και Ξάνθη. Δηλαδή ο πρωταθλητής να νικήσει την ελαφρά ταξιαρχία στο γήπεδό του και οι πράσινοι να πάρουν τους τρείς βαθμούς στα Πηγάδια. Αν γίνει λοιπόν το φυσιολογικό, τότε θα σωθεί ο Απόλλων, ενώ παράλληλα θα αποδειχθεί πως υπάρχει δείγμα αξιοπιστίας, αφού ο Απόλλων και ξεγραμμένος ήταν και καλύτερη εικόνα παρουσιάζει στο γήπεδο. Αν από την άλλη, ο Παναθηναικός που είναι σε φούλ φόρμα αφήσει βαθμούς στη Ξάνθη και παράλληλα ηττηθεί ο Απόλλων, τότε σώζονται οι ακρίτες και εξαφανίζεται το δείγμα αξιοπιστίας. Το αξιοπερίεργο είναι, πως Παναθηναικός και Απόλλων συντασσόμενοι με τους ΠΑΟΚ και Παναιτωλικό θεωρούνται ομάδες του πόλου κατά της ΕΠΟ, και η θέση των πράσινων είναι άβολη. Ο Απόλλων δε έχει πληρώσει κυριολεκτικά τη φωνή του για τα κακώς κείμενα, αφού τα πρόστιμα προς τον κ Βελλή έχουν φθάσει σε πολλές χιλιάδες ευρώ.
Αντί λοιπόν να έχουν άγχος οι ομάδες που κινδυνεύουν με υποβιβασμό που συνάμα σημαίνει και οικονομική καταστροφή, το άγχος το έχουν οι δυο αιώνιοι. Απο την συμπεριφορά τους θα κριθεί καθώς φαίνεται η αξιοπιστία του πρωταθλήματος. Μια κατάσταση που μόνο μυθιστοριματογράφος θα μπορούσε να το δημιουργήσει. Η ζωή όμως δημιουργεί, ως γνωστόν, τα καλύτερα σενάρια και σε φέρνει προ των ευθυνών σου, καλή ωρα όπως τους δυο αιώνιους.. Ήλθε η ώρα λοιπόν, να αποδείξουν τι πρεσβεύουν και επι του αγωνιστικού χώρου. Τι θέλουν και τι ζητούν επιτέλους για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Περιμένουμε με αγωνία.
Την περασμένη Πέμπτη πάντως οι δυο αιώνιοι δεν τα πήγαν καλά εντός της αιθούσης επι της οδού Αστροναυτών, αφού οι διάλογοι που διέρρευσαν ήταν απαράδεκτοι.«Έλα έξω να τα πούμε χωρίς μπράβους» του Βασίλη Κωνσταντίνου προς τον Μαρινάκη, και η απάντηση του τελευταίου «Ωραία τα λες, άξιος ο μισθός σου» καταδεικνύουν με τον πιο ωμό τρόπο τη σχέση των δυο πλευρών. Την Κυριακή όμως δεν θα υπάρχουν λόγια ,αλλά πράξεις..
Το άγχος των πέριξ της ΑΣΑ..
Κατανοητό το άγχος των δυο αιώνιων και αναμενόμενο. Έμαθα όμως, πως άγχος και μάλιστα μεγάλο είχαν κάποιοι πέριξ της Αναγέννησης, μετά τη δημοσίευση του μεγάλου έργου, που παράγει ο προπονητής της Αναγέννησης στην Κ20 απο μεγάλη ιστοσελίδα των Αθηνών. Μου έλεγαν δε, άνθρωποι που ζουν τον αθλητισμό της πόλης, πως χάρηκαν ιδιαίτερα, αφού για πρώτη φορά στα χρονικά δημοσιογραφικά έντυπα καταπιάστηκαν με πρόσωπο του Νομού Καρδίτσας αναδεικνύοντας την αξία ενός ανθρώπου (Τάκης Δρόσος} που αξίζει πιο πολλά απ ότι του δίνει τα τελευταία χρόνια ο τόπος του. Αντί λοιπόν να χαρούν, και να το προωθήσουν αυτοί, οι πέριξ που λέγαμε, αγχώθηκαν. Δεν προχωρώ περισσότερο, γιατί όπως λέει και ένας φίλος απ τα παλιά, η πόλη δεν είναι τυχαίο πως «κοιμάται» βαθιά επι πολλές δεκαετίες. Δεν είναι τυχαίο ο τρόπος που την αντιμετωπίζουν πολιτικά, κοινωνικά και αθλητικά. Δεν χρειάζεται να πας μακριά. Δίπλα στη Θεσσαλία να ταξιδεύσεις στους άλλους τρείς Νομούς θα καταλάβεις τη διαφορά..
Μια συμβουλή θα δώσω, με το φτωχό μου μυαλό. Η πρόοδος έρχεται από τη γνώση και τα ανοιχτά μυαλά. Δεν μας ανήκει τίποτα σε τούτο τον κόσμο πέραν του εαυτού μας. Καθημερινά με τις πράξεις μας υπηρετούμε τις ιδέες, τις αξίες, και τα ιδανικά της ζωής. Αν έχουμε δηλαδή, και φυσικά αν μας τα δίδαξαν. Τον τόπο μας δε, ποτέ δεν τον υποθηκεύουμε με τις πράξεις μας. Καλή σας εβδομάδα.
Δημήτρης Μαλισιώβας