Δημ. Παπακώστας: "Επανίδρυση Κράτους μόνο μέσω ισχυρής αποκέντρωσης και Τ.Α. με αυτονομία και αναλογικό σύστημα εκλογής αιρετών"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Δημ. Παπακώστας: "Επανίδρυση Κράτους μόνο μέσω ισχυρής αποκέντρωσης και Τ.Α. με αυτονομία και αναλογικό σύστημα εκλογής αιρετών"](/media/k2/items/cache/37b343e4a84837635b5f153e7539c73e_L.jpg)
Έχουμε ασχοληθεί επανειλημμένα με το ζήτημα των αντι-αυτοδιοικητικών νόμων που ψήφισε η παρούσα πλειοψηφία στη Βουλή , που μερικοί απ αυτούς κρίθηκαν αντισυνταγματικοί από το Ανώτατο Ακυρωτικό Δικαστήριο ( ΣτΕ).
• Εκκρεμούν επι …4 χρόνια και άλλες προσφυγές στο ΣτΕ για την ανάδειξη κοινοταρχών σε κοινότητες άνω 300 δημοτών- κατοίκων .
• Το ΥΠΕΣ δια του καλπονοθευτικού νόμου 4804/21 ψήφισε νέο εκλογικό σύστημα ανάδειξης αιρετών στην ΤΑ , ανατρέποντας βασικά σημεία αυτονομίας των κοινοτήτων - αποκέντρωσης και συμμετοχικότητας .
•• Θεμελειώδεις αρχές δημοκρατίας !
^Κατήργησε ξεχωριστή κάλπη για ανάδειξη κοινοτικών οργάνων και υποβίβασε τις κοινότητες σε … υποτελείς του εκάστοτε αρχηγού παράταξης . Απαξιώνοντας κοινοτισμό και συμμετοχικότητα .
^Με εξωφρενική και προφανώς αντισυνταγματική διάταξη όρισε ότι κοινοτάρχης σε κοινότητες άνω των 300 δημοτών (δυναται να ) εκλέγεται και ο μειοψηφών συνδυασμός στην κοινότητα εφόσον ανήκει στο ψηφοδέλτιο του Δημάρχου που τελικά επικρατήσει …!
^Με πρόσφατο νόμο 5027/23 άρθρο 59 διόρθωσε όρους για κατάρτιση έγκυρου συνδυασμού (από 80% κοινοτήτων στο 60%), διατήρησε όμως άθικτες άλλες αντιδημοκρατικές διατάξεις .
*Βρισκόμαστε ενόψει Εθνικών Εκλογών στην μετά τραγωδία Τεμπών εποχή και το αίτημα για αληθινή Επανίδρυση του Κράτους αναδεικνύεται σε πρώτη προτεραιότητα .
^Νέο σύγχρονο ευρωπαϊκό δημοκρατικό κράτος δεν μπορεί να επαναθεμελιωθεί χωρίς τοπική αυτονομία - αποκέντρωση και αυτοδιοίκηση με συμμετοχή του πολίτη !
• «Η Δημοκρατία κτίζεται από κάτω προς τα επάνω» δίδασκε ο αείμνηστος Δ Τσάτσος .
Το ίδιο ισχύει και για το Φιλελεύθερο Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Κράτος !
• Η νέα κυβέρνηση που θα αναδειχτεί από τον κυρίαρχο λαό - προφανώς Προγραμματικής Συνεργασίας - , τα κόμματα που ζητούν την ψήφο των Ελλήνων πολιτών οφείλουν εντάξουν στα εκλογικά τους προγράμματα τις νέες θέσεις τους για την Αυτοδιοίκηση - το εκλογικό αναλογικό σύστημα - την ενίσχυση του κοινοτισμού και της συμμετοχικότητας ενεργών δημοτών.
————-Βασικά Σημεία—————
1. Διαχωρισμός δημοτικών και κοινοτικών υποψηφίων .
2. Εκλογικό σύστημα ‘δίκαιο αναλογικό‘ με ισοδυναμία ψήφων ( ούτε «απλή δυο γύρων» Κλεισθένη - ούτε ‘οιονεί πλειοψηφικό’ 4800/21).
3. Όριο εισόδου 3% και ανάλογο Bonus εδρών υπέρ νικητή δημάρχου .
4. Κοινοτάρχης απευθείας από τους δημότες κάθε κοινότητας από πλειοψηφία ανα χωριό και όχι μειοψηφήσας.
5. Κοινοτική κάλπη ή ταυτόχρονα με δημοτική ή στο πρώτο έτος θητείας .
* Κοινότητες: μονάδες ενδοδημοτικής αποκέντρωσης (όχι τρίτος βαθμός ΤΑ) και κρατικής πολιτικής προστασίας (ιδίως για ορεινές απόμακρες περιοχές -μικρά νησιά ).
6. Σταυροδοσία ανα εκλογική περιφέρεια εκάστου δήμου (όχι του ν 4894/21).
7. Τοπικός Αντιπεριφερειάρχης μέσω ψήφου πολιτών νομού και όχι με διορισμό άνωθεν.
8. Εως Δυο θητείες για περιφερειάρχη και έως τρεις για Δημάρχους ( να αποκλειστούν φαινόμενα καθεστωτισμού και διαπλοκής ).
9. Ποσόστωση γυναικών ουσιαστική - μια έδρα υποχρεωτικά σε γυναίκα για παρατάξεις που θα κερδίσουν τουλάχιστον τρεις έδρες και άνω .
Μια αντιδημαρχία - θέση αντιπεριφερειάρχη σε γυναίκα σύμβουλο .
10. Ανώτατο όριο υποψηφίων έως το 100% και όχι 150% , του αριθμού εδρών .
————
*Δημοκρατικό εκλογικό σύστημα και για εθνικές εκλογές με ανώτατο Bonus υπέρ πρώτου κόμματος το διπλάσιο του 3% (όριο εισόδου στη Βουλή ) : ήτοι 300χ3χ2= 18 έδρες ( όχι 40-50 εδρες ) .
*Ώρα για νέα κουλτούρα συνεννόησης και συνεργασιών βάσει αρχών και προγραμμάτων .
*Διάλογος για επανεξέταση του χαοτικού υπερσυγκεντρωτικού Καλλικράτη με κατεύθυνση τους 400-450 Δήμους με εδαφική συνοχή - εσωτερική επικοινωνία και ενισχυμένη συμμετοχή πολιτών .
Σε οργανικό σχέση και συνδυασμό με πρόγραμμα στήριξης - τύπου ΕΛ.Α.Δ.Δ.Α- που ποτέ δεν υλοποιήθηκε από το 2010 …
« Στη Δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα»! είχε πει ο αείμνηστος Παύλος Μπακογιάννης
Δημήτρης Παπακώστας 24-3-23
Αιρετός ΤΑ Αχελώου Θεσσαλίας 25 έτη-
Νομικός .