Επιστολή για το Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Επιστολή για το Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον» απέστειλε στους Καρδιτσιώτες βουλευτές και τον Αντιπεριφερειάρχη Περιφερειακής ενότητας Καρδίτσας ο κ. Βασίλης Π. Αλεξίου, εκφράζοντας ανησυχία για την επιδότηση και επισημάνσεις για τις δύο τελευταίες αποφάσεις-εγκρίσεις του Ε.Τ.Ε.ΑΝ. Α.Ε.
«Κύριοι,
Όπως σας είναι ήδη γνωστό, εδώ και μερικά χρόνια λειτουργεί το συγχρηματοδοτούμενο Πρόγραμμα «Εξοικονομώ κατ’ οίκον», που παρέχει κίνητρα στους πολίτες, προκειμένου να βελτιώσουν την ενεργειακή απόδοση του σπιτιού τους, εξοικονομώντας χρήματα και ενέργεια και αυξάνοντας την αξία του.
Λίγες μέρες πριν τον τελευταίο ανασχηματισμό οι Υπουργοί Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, κ. Γιάννης Μανιάτης, και Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, κ. Κωστής Χατζηδάκης, υπέγραψαν απόφαση για χρηματοδότηση του Προγράμματος «Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον» μέσω του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων 2014, με στόχο να καλυφθούν όλες οι υφιστάμενες ανάγκες και να καταστεί δυνατή μέσα στις επόμενες μέρες η πληρωμή από τις συνεργαζόμενες Τράπεζες των αιτήσεων που έχουν υπαχθεί στο πρόγραμμα.
Για το πρόγραμμα υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον δημοτών της περιοχής μας – και όχι μόνο – αλλά και επαγγελματιών που εκτελούν σχετικές με το πρόγραμμα εργασίες.
Η παρούσα επιστολή εστιάζεται στις μεγάλες καθυστερήσεις των αιτήσεων που έχουν υποβληθεί μέσω των τραπεζών, στις μεγάλες καθυστερήσεις των προεγκρίσεων και των τελικών εγκρίσεων των εν λόγω δανείων.
Προσωπικά και με βάση την υπ’ αριθμ. 28-2013102948786 αίτησή μου στις 28/02/2014 (Κατάστημα: 368 ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, Εθνική Τράπεζα Α.Ε.), παρέλαβα από το παραπάνω υποκατάστημα την προέγκριση του στεγαστικού δανείου στις 26/09/2014 (αριθμός σύμβασης δανείου: 4235493833) και περιμένω την οριστική ένταξη στο πρόγραμμα, όπως και πολλοί άλλοι με σκοπό την έναρξη εργασιών. Σήμερα παρά τις προσωπικές μου προσπάθειες δε γνωρίζω που βρίσκεται η όλη υπόθεση και φυσικά αδυνατώ να προχωρήσω στον προγραμματισμό των εργασιών-επισκευών, ενόψει του χειμώνα.
Πέραν του προσωπικού, όμως, υπάρχουν ανησυχίες για το θέμα της επιδότησης του επιτοκίου στο 100% μέχρι τις 31/12/2015. Και τούτο γιατί άλλο είναι να εξοφλείς δόσεις δανείου που αρχίζει το Φεβρουάριο του 2014 και άλλο, εάν αρχίσει το Γενάρη του 2015.
Παρατήρησα, επίσης, ότι στις δύο τελευταίες αποφάσεις-εγκρίσεις του Ε.Τ.Ε.ΑΝ. Α.Ε. (Α.Π.: 203345/14-05-214 και Α.Π.: 205288/15/07/2014) δεν περιλαμβάνονται άτομα από την περιοχή της περιφέρειας Θεσσαλίας και οι περισσότερες εγκρίσεις αφορούν τις περιφέρειες Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας.
Με βάση τα παραπάνω παρακαλώ, όπως ενεργήσετε ο καθένας από τη θέση του και με τον δικό του τρόπο, έτσι ώστε να προχωρήσει άμεσα η όλη διαδικασία».