Ορκίστηκαν 22 πτυχιούχοι του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Τεχνολογίας Τροφίμων (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Ορκίστηκαν 22 πτυχιούχοι του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Τεχνολογίας Τροφίμων (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/e5c2c1b0fc21ddea4e1d348a2265da39_L.jpg?t=20240723_100904)
Τον όρκο της επιστήμης τους έδωσαν σήμερα (Τρίτη 23/7) 22 απόφοιτοι του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Τεχνολογίας Τροφίμων (ΠΠΣ) (π. ΤΕΙ Θεσσαλίας) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας παραλαμβάνοντας τα πτυχία τους κατά τη διάρκεια τελετής που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο Κτιρίου Γ, Τμήμα Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού στην Καρδίτσα.
Χαιρετισμό στην τελετή απηύθυνε εκ μέρους του Σεβασμιοτάτου ο π. Ιεζεκιήλ Κωνσταντάς ενώ διαβάστηκε και μήνυμα του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Κων. Τσιάρα.
Το μέλος του Συμβουλίου Ένταξης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, καθηγητής κ. Μιχ. Βραχνάκης χαιρετίζοντας την τελετή αναφέρθηκε στο ρόλο του Συμβουλίου Ένταξης που ολοκληρώνεται στις 31/8/24 και συνεχάρη τους νέους πτυχιούχους για την επιτυχία τους τονίζοντας οτι χρειάστηκε να αντιμετωπίσουν δύσκολες καταστάσεις κατά τη διάρκεια των σπουδών τους που όμως δεν τους πτόησαν και τους κάλεσε να αξιοποιήσουν το πτυχίο και τις γνώσεις που έλαβαν.
Τη χαρά και τη συγκίνησή του εξέφρασε και ο Εισηγητής του Τμήματος καθηγητής κ. Αθ. Μανούρας για την αποφοίτηση των πτυχιούχων του Προγράμματος Προπτυχιακών Σπουδών Τεχνολογίας Τροφίμων, δίνοντας παράλληλα συμβουλές προς τους νέους πτυχιούχους τόσο για την αξιοποίηση του πτυχίου τους, όσο και γενικότερα για τη ζωή τους ώστε να μπορεί να τους συγχαρεί, όπως είπε, και στο μέλλον για την σταδιοδρομία και κυρίως για τη στάση ζωής τους.
Ακολούθως οι πτυχιούχοι έδωσαν τον όρκο αποφοίτησης του Τμήματος διαβεβαιώνοντας ότι: «εξερχόμενοι από το χώρο του σεβαστού αυτού ακαδημαϊκού Ιδρύματος και θα ζήσουμε με το πνεύμα της επιστήμης και θα την θεραπεύσουμε με ευσυνειδησία ήθος και ειλικρίνεια…»
Κωστής Κριτσιάνης