Θ. Λαμπρόπουλος από Βραζιλία: Όπου σηκώσεις πέτρα ανά τον κόσμο, κρύβεται κι ένας Έλληνας αν όχι περισσότεροι…
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Το οδοιπορικό μας ξεκινά από το ερωτικό και μαγευτικό Ρίο, την πόλη των αισθήσεων και αντιθέσεων, με τα πολυτελή κτίσματα στην παραλιακή ζώνη, τα πανάκριβα ξενοδοχεία στην Κόπα Καμπάνα και τα σύγχρονα εμπορικά κέντρα.
Και λίγες εκατοντάδες μέτρα πιο πάνω τις φαβέλες να δεσπόζουν στους γειτονικούς λοφίσκους, εκεί που επικρατούν διαφορετικοί κανόνες ζωής, να θυμίζουν στον επισκέπτη μια σκληρή κοινωνική πραγματικότητα.
Είναι το μέρος που στεγάζεται ο Ναός του ποδοσφαίρου, το θρυλικό Μαρακανά εκεί που χτυπάει η ποδοσφαιρική καρδιά της χώρας, ανακαινισμένο πλέον θα φιλοξενήσει τον Ιούλιο το μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Όπου σηκώσεις πέτρα ανά τον κόσμο, κρύβεται κι ένας Έλληνας αν όχι περισσότεροι…
Ο Παύλος Τσακιρίδης το νεότερο από τα αδέρφια της οικογένειας έφθασε στη Βραζιλία στις αρχές Φλεβάρη του 1961 ακολουθώντας τον πατέρα του Ιωάννη. Ήρθε μαζί με την μητέρα και τα τρία αδέρφια του από τη Θεσσαλονίκη…
Μικρασιατικές οι ρίζες της οικογένειας χτυπημένης από τη μοίρα της προσφυγιάς, ρίζωσαν όλοι τους τελικά στη μακρινή αλλά φιλόξενη Βραζιλία, όπου σήμερα ζουν και εργάζονται σαν επιτυχημένοι επιχειρηματίες στο χώρο της πώλησης διατροφικών συμπληρωμάτων και προϊόντων υγιεινής διατροφής.
Πρωτοπόροι στο χώρο έφεραν τα προϊόντα τους στο Ρίο το 1971 από τις ΗΠΑ, εκμεταλλευόμενοι την τότε εργασία του Παύλου (ιπτάμενος συνοδός αέρος στην εταιρεία VASP την μετέπειτα VARIG) και συνάμα το εμπορικό του δαιμόνιο και τα καθιέρωσαν στη συνείδηση πολυάριθμων κατοίκων της πόλης…
Σήμερα η επιχείρηση με το όνομα MACEDONIA αριθμεί 8 καταστήματα σε διαφορετικές συνοικίες της μητρόπολης των Καριόκας από το Φλαμέγκο και το Λάργκο Ντο Μασάντο μέχρι το Λέμε το Κατέτε και την Κόπα Καμπάνα!
Η αγάπη και η φλόγα για την Ελλάδα παραμένει άσβεστη… Ενδεικτικά είναι τα λόγια του γεμάτα ειλικρίνεια και νοσταλγία: «Όλοι οι Έλληνες θα ακολουθήσουμε την Εθνική αρχικά στο Μπέλο Οριζόντε και κάποιοι από εμάς και στις άλλες πόλεις των Βορειοανατολικών ακτών παρά τις μακρινές αποστάσεις, για να συμπαρασταθούμε στα παιδιά μας και με οδηγό το Ελληνικό πνεύμα μαχητικότητας ελπίζουμε τ’ αποτελέσματα να μας γεμίσουν χαρά και περηφάνια για την καταγωγή μας».
Εμείς με την σειρά μας θα ενώσουμε τις ευχές μας μ’ αυτή του Παύλου για κάθε επιτυχία στην Εθνική στο δύσκολο δρόμο αυτού του Μουντιάλ της γιορτής του Παγκόσμιου Ποδοσφαίρου…
BOA SORTE GRECIA (ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΕΛΛΑΔΑ!)
Από το Ρίο Ντε Τζανέιρο για το KarditsaLive.Net
Τελευταία άρθρα από τον/την KarditsaLive.Net
- Super League: Το πρόγραμμα της πρεμιέρας 17-19 Αυγούστου
- ΔΕΔΔΗΕ: Ολιγόλεπτες διακοπές για να αποφευχθούν μεγαλύτερες βλάβες στο δίκτυο του νομού
- Ορκίστηκαν 3 πτυχιούχοι του Π.Σ. του Τμήματος Δασοπονίας και Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος (+Φωτο +Βίντεο)
- Πήραν πτυχίο 7 απόφοιτοι του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Διατροφής και Διαιτολογίας (+Φωτο +Βίντεο)
- 25 συμβασιούχους για τον καθαρισμό σχολικών μονάδων (σχ. έτους 2024-2025) θα προσλάβει ο Δήμος Παλαμά
- Δύσκολο πρόγραμμα για τον ΑΣΚ στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Basket League - Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα
- Ορκωμοσία 22 πτυχιούχων του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Σχεδιασμού και Τεχνολογίας Ξύλου και Επίπλου (+Φωτο +Βίντεο)
- Δήμος Καρδίτσας: Άρχισε το πολιτιστικό καλοκαίρι - Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων
- Ορκίστηκαν 22 πτυχιούχοι του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Τεχνολογίας Τροφίμων (+Φωτο +Βίντεο)
- Εμπορικός Σύλλογος Καρδίτσας: Επίκειται συνάντηση με το Δήμαρχο για τα προβλήματα από τις πεζοδρομήσεις στη Δημοτική Αγορά