Κων. Ξυλομένος: Πρωτοβουλία συμμετοχής στις αυτοδιοικητικές εκλογές Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Η οικοδόμηση μιας πολιτικής συμμαχίας από τον ευρύτερο πολιτικό χώρο που θα λειτουργεί μέσα σ’ ένα αυστηρό πλαίσιο απόλυτης διαφάνειας και αξιοκρατίας χωρίς ηγεμονισμούς και μικροκομματικές σκοπιμότητες, αποτελεί κινητήρια δύναμη συμμετοχής στις επικείμενες αυτοδιοικητικές εκλογές.
Η συγκρότηση ενός τέτοιου συνδυασμού που δεν έχει κομματικές εξαρτήσεις και αγκυλώσεις από το πολιτικό κατεστημένο, αλλά θέτει ως στόχους την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των πολιτών, την ενίσχυση της τοπικής ανάπτυξης, τον εθελοντισμό και την βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών προς τον πολίτη αποτελεί μια εναλλακτική πρόταση διοίκησης του Δήμου.
Η σύνθεση και η αξιολόγηση από τον επικεφαλής του συνδυασμού προσωπικοτήτων που έχουν τη γνώση και την εμπειρία για την αντιμετώπιση των προβλημάτων του Δήμου, αλλά και νέων ανθρώπων με διάθεση για προσφορά οδήγησε στη συγκρότηση ενός σχήματος με τα παραπάνω χαρακτηριστικά στα πλαίσια του οποίου κάθε μέλος λειτουργεί ισότιμα και συνεργατικά. Η συν-διαμόρφωση εξάλλου του προγράμματος του συνδυασμού μέσα από συλλογικές και δημοκρατικές διαδικασίες με τη συμμετοχή ενεργών πολιτών, συνέβαλλε καθοριστικά στην κατάθεση μιας ολοκληρωμένης ρεαλιστικής πρότασης με προοδευτικό προσανατολισμό για τη διοίκηση του Δήμου.
Η Τοπική Αυτοδιοίκηση θα πρέπει να είναι χώρος πολιτικών προτάσεων και παρουσίασης πρωτοπόρων αντιλήψεων και ιδεών για τη μεταρρύθμιση και την ενίσχυση της αυτοτέλειας του θεσμού. Ο συνδυασμός εργάζεται σ’ αυτή τη βάση ώστε να παρουσιάσει ένα συντεταγμένο και ολοκληρωμένο πλαίσιο στόχων για τις αναγκαίες αλλαγές που πρέπει να συντελεστούν σε ολόκληρο το Δήμο, η υλοποίηση των οποίων μπορεί να προκύψει από τη συστηματική αναζήτηση και αξιοποίηση κάθε χρηματοδοτικού μέσου.
Η ανάπτυξη μιας διαφορετικής στρατηγικής με κύριους άξονες δράσης την οικονομική αυτοτέλεια του Δήμου αλλά και τη διεκδίκηση οικονομικών πόρων, με την κατάθεση ολοκληρωμένου σχεδίου μετά από διαβούλευση με την κοινωνία αλλά και τους εμπλεκόμενους φορείς, αποτελεί πάγια δέσμευση του συνδυασμού. Η πρωτοβουλία συμμετοχής της συμμαχίας στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Μαΐου δεν φιλοδοξεί να είναι μια ακόμη παράταξη που θα διεκδικήσει τη διοίκηση του Δήμου, αλλά μια πολιτική κίνηση στην οποία έχουν θέση όλες οι δημιουργικές και αναγεννητικές δυνάμεις και θα εκφράζει τις προσδοκίες στο σύνολο της κοινωνίας χωρίς αποκλεισμούς και διακρίσεις.
Ξυλομένος Κωνσταντίνος
Πολιτικός Μηχανικός Α.Π.Θ.