Περί μαθημάτων δημοσιογραφίας από την ΕΠΣ Καρδίτσας...
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Μαθήματα ...δημοσιογραφίας πέραν των άλλων έδωσε στην ανακοίνωσή της σήμερα η ΕΠΣ Καρδίτσας σχετικά με το χώρο που της έχει παραχωρηθεί από το Δήμο Καρδίτσας το 2003 για την δημιουργία αθλητικών εγκαταστάσεων.
Ας δούμε όμως τι λέει για τα μαθήματα δημοσιογραφίας:
"Το μέσον που εκπέμπει μία είδηση ή πληροφορία ονομάζεται πομπός και εκείνος που τη λαμβάνει δέκτης. Εννοείται δε ότι αυτή μεταδίδεται ή αναμεταδίδεται σωστά και αυθεντικά χωρίς παρεμβολές και παράσιτα, χωρίς αλλοίωση των πραγματικών γεγονότων, χωρίς σάλτσες και μπαχαρικά και προ πάντων χωρίς πηχυαίους και βαρύγδουπους τίτλους, που στόχο είχαν να αποσπάσουν την προσοχή των δεκτών, να περάσουν το υποκειμενικό και όχι το αντικειμενικό, την σκοπιμότητα και πολλές φορές την εμπάθεια και τέλος την διαφήμιση που είναι απαραίτητη, αλλά και την παραπληροφόρηση ή προπαγάνδα.
Η παραπάνω αναφορά δεν αποτελεί μάθημα για κανένα. Απολύτως κανένα. Είναι όμως προειδοποίηση προς κάθε κατεύθυνση ότι οι φύλακες έχουν γνώση…"
Για να δούμε όμως πως τα πάει και η ΕΠΣ Καρδίτσας (το Δ.Σ. άραγε υπογράφει ομόφωνα την ανακοίνωση;) στα μαθήματα δημοσιογραφίας καθ' ότι δεν φαίνεται να είναι και τόσο καλοί δάσκαλοι ως φαίνεται.... Για να δούμε ας πούμε πως γνωστοποίησε η επίσημη ιστοσελίδα της ΕΠΣ Καρδίτσας την ανακοίνωση της εκλογής των 11 Συμβούλων που επικράτησαν στο κοινό ψηφοδέλτιο των εκλογών της 28ης Φεβρουαρίου 2015.
Χμμμ πολύ ωραία. Η επίσημη ανακοίνωση λοιπόν την ΕΠΣΚ λέει για θρίαμβο της παράταξης Παλάσκα. Υπήρχαν παρατάξεις δηλαδή; Κοινό δεν ήταν το ψηφοδέλτιο όλων των υποψηφίων;
Για να δούμε και παρακάτω μήπως είμαστε υπερβολικοί.... Ο Παλάσκας εξέλεξε και τους 11 συμβούλους... Τι λέτε; Προσωπική του επιτυχία ήταν δηλαδή ή βγήκαν οι άνθρωποι με την αξία τους; Οι εκλεγμένοι σύμβουλοι από τα σωματεία άραγε έχουν την ίδια άποψη;;; Ακόμα;;;
Μάλλον θα πήρε τους περισσότερους σταυρούς τότε ...έτσι θα δικαιολογείται (!) το δημοσίευμα... Ωχχχ!!! Μα δεν είναι πρώτος ο Κος Παλάσκας αλλά έβδομος σε ψήφους! Ο Κος Καραβίδας έχει 70 και ο Κος Παλάσκας με τρεις ακόμα συνυποψηφίους του έχουν από 40 σταυρούς έκαστος! Τελικά μήπως ήταν "περίπατος" του Κου Καραβίδα η εκλογική αναμέτρηση;;;
Δεν πιστεύω να διακρίνατε πουθενά στα παραπάνω σάλτσες και μπαχαρικά;;;