Σωκράτης Γιαννούλης: Ξεκίνημα από την Τούμπα
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Την τελευταία του ''ζαριά'' ρίχνει ο ΠΑΟΚ στο κυριακάτικο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό, προκειμένου να ανασάνει και να μπει υπό προυποθέσεις ξανά στο παιχνίδι του τίτλου.
Σύμφωνα με την πλειοψηφία των φιλάθλων, ο τίτλος έχει κριθεί. Δεν είναι μόνο ο φίλαθλος κόσμος που το πιστεύει αυτό, άλλα και ο Ιβάν Σαββίδης που φημολογείται από εφημερίδες της Θεσσαλονίκης, ότι δήλωσε στους συνεργάτες του, πως η ομάδα του έκανε δώρο το νταμπλ στον Ολυμπιακό.
Κάτι περίεργο συμβαίνει όντως στον ΠΑΟΚ. Μετά την νίκη του δικεφάλου στο Φάληρο ‘’έσβησαν’’ οι μηχανές. Είναι ώρα ο μεγαλομέτοχος της ομάδας να καθαρίσει το τοπίο. Έχει την ικανότητα να το κάνει για να φτάσει η ομάδα εκεί που της αξίζει. Στην κορυφή. Θεωρώ, πως ο μόνος που δεν ευθύνεται για την άσχημη αγωνιστική κατάσταση της ομάδας είναι ο Άγγελος Αναστασιάδης. Ενδεχομένως να έκανε μερικά λάθη που κατά τη γνώμη μου όμως, δεν έπαιξαν ουσιαστικό ρόλο. Ο ‘’εποικοδομητικός εγωισμός’’ που δεν έβγαζαν οι παίχτες του ΠΑΟΚ στα παιχνίδια που έπρεπε, έχει άλλες αιτίες που δεν είναι της παρούσης.
Όσον αφορά τον τίτλο, πιστεύω πως ακόμα δεν κρίθηκε τίποτα. Το +8 είναι αναστρέψιμο και η αρχή πρέπει να γίνει την Κυριακή στην Τούμπα. Δεν είναι τίποτα εύκολο φυσικά. Απαιτείται άμεση συσπείρωση, ομόνοια μεταξύ των παιχτών και αγωνιστικός τσαμπουκάς. Στην περίπτωση που υπάρξουν αυτά, όλα είναι πιθανά. Ακόμα και να υπάρξουν χρειάζεται βέβαια και πόλεμος με τα συνεχόμενα περίεργα διαιτητικά σφυρίγματα. Σαφώς και ο δικέφαλος ευθύνεται που βρίσκεται 8 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό. Ακόμα όμως και με τη δεδομένη κρίση στις τάξεις της ομάδας, θα μπορούσε η διαφορά να είναι αρκετά μικρότερη. Γιατί κάποτε οφείλουμε να τα λέμε ΟΛΑ….!!!
Το φετινό ράστερ του δικεφάλου, σε αντίθεση με τη γκρίνια που υπήρχε συνεχώς από διάφορους κύκλους, είναι ποιοτικό. Όταν διαθέτεις ποδοσφαιριστές όπως ο Μακ, ο Κλάους, ο Σάλπι, ο Περέιρα, ο Κάτσε, ο Βίτορ, ο Τζιόλης, ο Ράτς, ο Μαντούρο, ο Παπαδόπουλος και άλλους τότε βγάζοντας ψυχή μέσα στο γήπεδο και παίζοντας σύμφωνα με τις δυνατότητές σου, θεωρείσαι άξιος διεκδικητής του πρωταθλήματος. Παρά το γεγονός ότι οι απαραίτητες προσθήκες άργησαν να γίνουν, θεωρώ ότι η ομάδα μπορούσε να είναι στην κορυφή και να αποφύγει τα στραβοπατήματα εφόσον υπήρχε ‘’υγεία’’στις τάξεις της. Συνεπώς, από την Κυριακή και έπειτα θα βγουν πολλά συμπεράσματα για το μέλλον….!
Σωκράτης Γιαννούλης
Δημοσιογράφος