Mηνυτήρια αναφορά από τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας στον Εισαγγελέα Τρικάλων για ποινικές ευθύνες μετά την παράνομη καταγγελία για παράνομη θανάτωση και υγειονομική ταφή ζώων που νοσούσαν από πανώλη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
![Mηνυτήρια αναφορά από τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας στον Εισαγγελέα Τρικάλων για ποινικές ευθύνες μετά την παράνομη καταγγελία για παράνομη θανάτωση και υγειονομική ταφή ζώων που νοσούσαν από πανώλη](/media/k2/items/cache/1c031dc7d6249316d3e1da4b59b180ad_L.jpg?t=20240724_182133)
Με απόφαση του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας Δημήτρη Κουρέτα αντικαθίσταται ο προϊστάμενος Κτηνιατρικής Τρικάλων και στη θέση τοποθετείται άλλη κτηνίατρος της Π.Ε. Τρικάλων.
Στην απόφαση αυτή προχώρησε ο Περιφερειάρχης μετά από καταγγελία που έγινε και μιλά «για ταφή ζώων που νοσούσαν από πανώλη και θάφτηκαν στην ουσία ζωντανά, δίχως να τηρηθούν τα όσα προβλέπονται από τη σχετική νομοθεσία με αποτέλεσμα στην περιοχή να αναδύεται στη συνέχεια έντονη δυσοσμία και να υπάρχει κίνδυνος για τη δημόσια Υγεία».
Προηγήθηκε σύσκεψη με την Αντιπεριφερειάρχη της Π.Ε. Τρικάλων και τους υπηρεσιακούς της Κτηνιατρικής Υπηρεσίας, όπου τονίστηκε πως «η διαχείριση της θανάτωσης και υγειονομικής ταφής των ζώων είναι ευθύνη της Περιφέρειας Θεσσαλίας».
Το πρωί της Πέμπτης (25/7) ξεκινά πειθαρχική και διοικητική διερεύνηση του θέματος από την Περιφέρεια Θεσσαλίας. Επίσης το πρωί ο κ. Κουρέτας θα καταθέσει μηνυτήρια αναφορά στον Εισαγγελέα Τρικάλων για τη διερεύνηση τυχόν ποινικών ευθυνών. «Η ατομική ευθύνη είναι προτεραιότητα της διοίκησης μας» δηλώνει ο Περιφερειάρχης.
Με πληροφορίες από γραφείο τύπου Περιφέρειας Θεσσαλίας