Άρθρο του Γ. Καραβίδα για τις εκλογές της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων ν. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή, 24 Νοεμβρίου οι καθιερωμένες εκλογές για την ανάδειξη νέου ΔΣ και Εξελεγκτικής Επιτροπής στην Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων Νομού Καρδίτσας, στις οποίες είχα την τιμή και να συμμετέχω, ως υποψήφιος για το νέο Διοικητικό Συμβούλιο, το οποίο, απ’ ότι πληροφορήθηκα, έχει ήδη συγκροτηθεί σε Σώμα.
Ασχολούμαι ήδη επί δέκα, σχεδόν, χρόνια με τον πολιτιστικό Σύλλογο του χωριού μου, και συγκεκριμένα το Λαογραφικό, Αρχαιολογικό και Πολιτιστικό Σύλλογο της Οξυάς και θέλω να πιστεύω πως, με τη συνεργασία όλων των μελών των εκάστοτε ΔΣ του Συλλόγου αλλά και τη συμπαράσταση των συγχωριανών μου, όλο αυτό το διάστημα έχουμε επιτελέσει και εξακολουθούμε να επιτελούμε ένα αξιόλογο έργο, τόσο για το χωριό όσο και το Σύλλογό μας, στα πλαίσια, πάντα, της πολιτιστικής δράσης που αναπτύσσουμε. Στα πλαίσια της ίδιας δράσης δε δίστασα να υποβάλω και την υποψηφιότητά μου για το νέο Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης πολιτιστικών Συλλόγων του νομού μας, με την επιθυμία να προσφέρω και από ένα διαφορετικό πόστο στο χώρο που για αρκετά, πλέον, χρόνια δραστηριοποιούμαι. Η επιθυμία μου, μάλιστα, αυτή έγινε πιο έντονη όταν με παρότρυναν προς τούτο και άνθρωποι από το νομό, που ασχολούνται για χρόνια με τον πολιτισμό, έχουν προσφέρει και εξακολουθούν να προσφέρουν σ’ αυτόν.
Προσωπικά θεωρώ πως η έννοια «πολιτισμός» είναι πολυδιάστατη και, ως εκ τούτου, μπορούμε να εντάξουμε σ’ αυτή πολλές, αντίστοιχα, δράσεις, πρακτικές, κ.λ.π.. Δράσεις, όμως, και πρακτικές σχετικές με τα υλικά και πνευματικά έργα του ανθρώπου, τα ήθη και έθιμα ενός τόπου, τις αξίες, τις παραδόσεις, τη μόρφωση, την εκλέπτυνση της ανθρώπινης συμπεριφοράς αλλά και πολλά άλλα παρόμοια, που συμβάλουν καθοριστικά στη δημιουργία ενός υγιούς περιβάλλοντος για την ανάπτυξη και την πρόοδο της κοινωνίας μας. Δε μπορεί, λοιπόν, να θεωρηθεί πολιτισμός οποιαδήποτε δράση ή πρακτική μη συνυφασμένη με τα παραπάνω. Δε μπορούν να χωρέσουν στο χώρο αυτό δράσεις και πρακτικές, που αντιστρατεύονται τις έννοιες αυτές, εξυπηρετούν φιλοδοξίες προσωπικές και φτάνουν μέχρι και του σημείου να δηλητηριάζουν, χάριν οποιασδήποτε σκοπιμότητας, ακόμα και ανθρώπινες σχέσεις.
Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη για τον όποιο αγώνα αυτού που επιθυμεί να φτάσει στο στόχο του. Είναι, άλλωστε, επιβεβλημένος. Αντιλαμβάνομαι ακόμα και την επιθυμία ορισμένων να βοηθήσουν «δικούς τους» ανθρώπους στην προσπάθειά τους για επίτευξη των στόχων τους. Όμως, αφενός για τους ίδιους τους στόχους πρέπει να υπάρχει η ανάλογη διάκριση αφετέρου για όλα υπάρχουν όρια και κανόνες, η τήρηση, μάλιστα, των οποίων, πολλές φορές επαφίεται, κυρίως, στην ίδια την αξιοπρέπεια του καθενός μας. Και με τη μικρή εμπειρία που έχω, εκτιμώ πως κατά τη διάρκεια της όλης γύρω από τις παραπάνω εκλογές διαδικασίας, κάποιοι πιθανό και να θυσίασαν – μερικώς ή ολικώς - την αξιοπρέπειά τους στο βωμό των όποιων στόχων τους ή και διάφορων άλλων σκοπιμοτήτων. Σήμερα, λοιπόν, που όλα τα παραπάνω αποτελούν παρελθόν, θεωρώ καλό και χρήσιμο να κάνει ο καθένας μας την αυτοκριτική του, με γνώμονα, πάντα, τη διάθεση για προσφορά στα πολιτιστικά δρώμενα του τόπου μας και τίποτα περισσότερο.
Εύχομαι κάθε επιτυχία στο νέο ΔΣ της Ένωσης, το έργο και την αποστολή της οποίας θεωρώ πολύτιμο για το νομό μας, αρκεί να τηρούνται οι καταστατικοί για την ίδρυσή της στόχοι. Εκτιμώ πως πρέπει άμεσα να αναθεωρηθεί το Καταστατικό της, που, κατά τη γνώμη μου, περιλαμβάνει αρκετά κενά και ασάφειες. Πρέπει, επίσης, να ληφθεί μέριμνα για «ξεκαθάρισμα» όλων των μη ενεργών Συλλόγων, που αποτελούν μέλη της Ένωσης. Να τεθούν συγκεκριμένα κριτήρια - αξιοκρατικά, πάντα - για το ποιοι από τους υπάρχοντες Συλλόγους πληρούν τις προϋποθέσεις να γίνονται μέλη της και να συμμετέχουν στις διαδικασίες της, ώστε Σύλλογοι μη ενεργοί να μην έχουν τη δυνατότητα να επηρεάζουν αποτελέσματα, κάτι που εκτιμώ πως, δυστυχώς, αποτέλεσε γεγονός στις τελευταίες εκλογές. Είναι, ακόμα, ανάγκη η ίδια η Ένωση να επεκτείνει περισσότερο τη δράση της στην περιφέρεια, καθώς, με τη συνεργασία πάντα των Συλλόγων και λοιπών φορέων της κάθε περιοχής, εκτιμώ πως ανοίγονται πολλές αντίστοιχες δυνατότητες.
Και τέλος, εύχομαι να μη ζήσουμε ποτέ ξανά την πόλωση, την οποία όλοι όσοι συμμετείχαμε στην όλη παραπάνω διαδικασία, νιώσαμε, ιδιαίτερα τις τελευταίες προεκλογικά μέρες και η οποία αμφιβάλω αν υπήρξε και άλλη φορά στον ίδιο βαθμό σε ανάλογες διαδικασίες της Ένωσης. Μια πόλωση που καμία σχέση δεν είχε και ούτε πρέπει να έχει με αυτό που συνηθίζουμε να αποκαλούμε «πολιτισμό» και τον οποίο όλοι όσοι συμμετείχαμε στη διαδικασία των παραπάνω εκλογών υποτίθεται ότι υπηρετούμε. Μια πόλωση την οποία, βέβαια, καλώς ή κακώς, δε μπόρεσα ως άτομο να ακολουθήσω, μια και, ακόμα και αν το ήθελα, τούτο ήταν πέρα από τις όποιες δυνατότητες του χαρακτήρα μου.
Ευχαριστώ όλους όσους με εμπιστεύθηκαν με την ψήφο τους. Όντας «πρωτάρης» στο εγχείρημα, τηρουμένων των όποιων αναλογιών αλλά και λαμβανομένων υπόψη και όσων παραπάνω εκτίθενται, δε θεωρώ διόλου ευκαταφρόνητο αριθμό τις 112 ψήφους που έλαβα, παρά τη μη εκλογή μου ως τακτικό μέλος του νέου Διοικητικού Συμβουλίου.
Σας ευχαριστώ πολύ
Γιώργος Δ. Καραβίδας,
Προέδρος του Λαογραφικού, Αρχαιολογικού και Πολιτιστικού Συλλόγου Οξυάς Καρδίτσας