Μ. Παππάς: Ψευδαίσθηση η καλή επίδοση του εργασιακού ισοζυγίου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![](/images/thumbnails/images/stories/topika_prosopa/pappas_makis-stretch-129x136.png)
Τι να πιστέψει και σε τι να ελπίσει ο Νέος που είναι άνεργος αυτή τη στιγμή; Η αλήθεια είναι πως η συγκυβέρνηση του μνημονίου μας θρέφει φρούδες ελπίδες και πως πανηγυρίζουν για καλή επίδοση του εργασιακού ισοζυγίου, τη στιγμή που έρχονται νέα μέτρα για να ολοκληρώσουν τον εργασιακό μεσαίωνα στη χώρα μας, κατόπιν εντολής της τρόικας, δίχως για μια ακόμη φορά να ορθώσουν το πολιτικό τους ανάστημα και πυγμή για να προστατέψουν τους εργαζόμενους.
Προ των πυλών φαίνεται να είναι και η συμφωνία για την απελευθέρωση των απολύσεων στον ιδιωτικό τομέα. Μια συμφωνία που θα έρθει να εξυπηρετήσει μονό και μόνο τα συμφέροντα των τραπεζιτών, των βιομηχάνων και των πολυεθνικών της ΕΕ. Τα 586 ευρώ του νέου βασικού μισθού και η κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων προοιωνίζουν τεράστια κέρδη για τα θησαυροφυλάκια των λίγων και πάλι. Τα 490 και 425 ευρώ στα νέα πεντάμηνα αντίστοιχα δείχνουν τη πορεία των μισθών, που θέλουν οι πολιτικές της λιτότητας, να οδηγήσουν τη νέα γενιά της χώρας μας.
Η «απελευθέρωση» της αγοράς εργασίας έρχεται. Το κοινωνικό κράτος χάθηκε.
Καθημερινά η υγεία, η παιδεία, η εργασία τείνουν να γίνουν είδος πολυτέλειας.
Η αντίσταση και η αντεπίθεση των Νέων δεν μπορεί να υποστηριχτεί από την συνδικαλιστική και κρατικοδίαιτη γραφειοκρατία που αυτοί δημιούργησαν. Δυστυχώς δεν υφίσταται δημοκρατία εν έτει 2013 όταν ισχύει ο κανόνας της ελεύθερης αγοράς. Άλλωστε αυτό φαίνεται από τα καθημερινά και βάρβαρα μέτρα που επιβάλλουν οι δανειστές μας.
Δικαιούμαστε όλοι μας μόνιμη εργασία και αξιοπρεπή διαβίωση. Δε μας αφορά «η κρίση» τους, δε θα υποκύψουμε στη μιζέρια που μας επιφυλάσσουν για τα επόμενα χρόνια. Η σιωπή μας πρέπει να σπάσει, αν θέλουμε η επόμενη γενιά να περάσει καλύτερα από εμάς. Το οφείλουμε, με διεκδίκηση όχι από το facebook, το καναπέ και τα καφε, αλλά στο δρόμο με όλη τους πολίτες μαζί, κάθε κοινωνικού στρώματος, κάθε ηλικίας.
Μάκης Παππάς
Δίκυτο Νέων Εργαζομένων-Ανέργων Ν.Καρδίτσας