Μενέλαος Παπαδημητρίου: Φόροι στις καλύβες, στα μαντριά, στα κουμάσια, στα κοτέτσια... Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
(Φόροι στα μαντριά, στα κουμάσια, στα κοτέτσια αλλέως πως στους κούρνιους…στα σκέπαστρα ζώων, στα γαλάρια και στις στρούγκες…)
ΤΕΡΜΑ Η ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΓΙΘΕΑ!!!
ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ!!!
Να αναστενάξω μάνα μ’ δε μ’ ακούς, να κλάψω δε με βλέπεις
να στείλω γράμμα για να ρθείς τα έξοδα δεν έχω….
Ή
Νάχε καεί ο πλάτανος, να του ’πεφταν τα φύλα....
Κλάψε με μάνα μ’ κλάψε με ….για αποθαμένον κλάψε με…
Ακούσατε, ακούσατε ή αλλέως
Ακουρμαστείτε συμπατριώτες, ακουρμαστείτε Συνέλληνες.
Φόρο στα μαντριά, στα γουρνοκούμασα, στα κοτέτσια αλλέως πως στους κούρνιους…στα σκυλόσπιτα, στα σκέπαστρα ζώων, στα γαλάρια και στις στρούγκες…πάνε να επιβάλλουν πέρα από τα αγροτεμάχια.
Λύκια και Αλπές και ασβούδια και καπλάνια της Αργιθέας και των Αγράφων και σεις πετρίτες και ξεφτέρια και σταυραητοί τοιμαστείτε… και σεις μερμήγκια πούχετε πολυκατοικίες κάτω από τη Γή και όσα ζούμπελα έχετε σπίτια ορατά – ακόμα κι οι αράχνες- τοιμαστείτε να πληρώσετε…και θα πληρώσετε νάσθε βέβαια αφού οι Κυβερνήτες, ντόπιοι και ξένοι χρήμα μόνο θέλουν κι όχι Ζωή και Ζωές!!!
Οι λεβέντες καταδικάζουν έως θανάτου τον άνθρωπο – Ελληνίδα και Έλληνα με αυτή τους την πολιτική, και εσάς αφού διαταράσσουν την ισορροπία της Ελληνικής Φύσης και τις σχέσεις μας με εσάς.
Φορολογώντας και τα παραπάνω στα Χωριά μας, στα Χωριά της Ελλάδας καταργούν την Παραδοσιακή Φιλοξενία που για μας είναι υπέρτατος φυσικός και αξιακός νόμος.
Με παραδοσιακά προϊόντα γίνονταν και γίνεται η φιλοξενία στην Αργιθέα. Με τον κόκκοτα και την πίττα, με τον πλαστό και το ξυνόγαλο, με το τσαλαφούτι, με τα λουκάνικα ή με τηγανιά κρέας φιλεύουμε τους ξένους μας. Θα μας στερήσουν ακόμα και σε εμάς τον Τηγανιστό με τυρί και αυγά ή με αρτιμή;
Πού το πάτε ρε λεβέντες; Ως που θα το φτάσετε;
Α ρε μπάρμπα ΓΙΑΝΝΗ ΜΕΡΕΝΤΙΤΗ αν ζούσες σήμερα τι θάλεγες...
Δικηγόρος Αθηνών - Συγγραφέας Λαογράφος