"Περί κερδοφορίας ...εντυπωσιασμού ...& Μανωλάδας (άσχετο;)" άρθρο του Απ. Ξυδιά Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Γ. Σ. της ΠΑΥΣΙΛΥΠΟ Α. Ε. ΟΤΑ σε γραφείο με την συμμετοχή των καθ' ημών.. Δεν λέω, καθ' όλα εξαίρετοι.. Άραγε όμως κάποιος ή κάποιοι προσπάθησαν να υποτιμήσουν την νοημοσύνη των δημοτών & σκόπιμα επέλεξαν τους κλειστούς χώρους για μια τόσο σημαντική Γ. Σ..???
Ελπίζω & εύχομαι πως όχι. Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί αυτήν την μεγάλη τους χαρά &συνάμα ικανοποίηση για το κερδοφόρο αποτέλεσμα, να μην θέλουν να το μοιραστούν με τους δημότες, σε μια ανοιχτή εκδήλωση, στην οποίαν όλοι μας θα απολαύσουμε & θα ''απολαύσουμε'' με όλη την σημασία, τα κατορθώματά τους & τα ''κατορθώματα'' τους, μιας & θα μας δοθεί η δυνατότητα να νιώσουμε & να συνδράμουμε μαζί τους στην ικανοποίηση που τόσο εύκολα διακατέχει τους ίδιους.
Μεταξύ άλλων, παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον η επίσημη ενημέρωση από τους υπεύθυνους του Δήμου μας, σχετικά με τον αριθμό των εργαζομένων & τις προϋποθέσεις εργασίες αυτών, όπως η επιλογή τους μέσω ΑΣΕΠ η οποία & επιβάλλεται, οι εγκρίσεις από την Περιφέρεια οι οποίες επίσης επιβάλλονται, κλπ... Θεωρώ ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα. Από την εμπειρία των προηγούμενων ετών, για την εύρυθμη λειτουργία του δημοτικού αναψυκτηρίου, η κάθε βάρδια απαιτεί την ενασχόληση τουλάχιστον 4 εργαζομένων (σερβιτόρων - μπαρ), για την χειμερινή περίοδο & επιπλέον προσθήκης ενός & σε πολλές περιπτώσεις & δύο εργαζομένων για την περίοδο της άνοιξης & του καλοκαιριού, πέραν αυτής του λογιστή & των υπευθύνων για την καθαριότητα, δηλαδή σύνολο εργαζομένων 10 - 12 άτομα τουλάχιστον.
Εννοείται πως οι εργαζόμενοι θα πρέπει να τυγχάνουν &να απολαμβάνουν τις νόμιμες & προβλεπόμενες προϋποθέσεις εργασίας(μισθοδοσία, ασφαλιστικές εισφορές κλπ).
Με δεδομένο λοιπόν αυτές τις απαράβατες εργασιακές προϋποθέσεις & για να αρχίσουμε όλοι μας να επιβραβεύουμε & να χαιρόμαστε μαζί με τους υπεύθυνους, κάτι το οποίο & θέλουμε, θα πρέπει να μας ενημερώσουν οι ίδιοι.. αν δεν μπορούν & άραγε γιατί να μην μπορούν(!?) ... υπάρχουν &υπηρεσίες αρμόδιες για αυτό το θέμα.
Ερώτηση... η κατάσταση εργαζομένων, η οποία αποτελεί απ' ότι γνωρίζω μηνιαία υποχρέωση & πρέπει να αποστέλλεται στον επόπτη εργασίας, τι αριθμό εργαζομένων αναφέρει για την ΠΑΥΣΙΛΥΠΟ Α. Ε. ΟΤΑ...??? Όντως, είναι ενδιαφέρον να ενημερωθούμε & για το συγκεκριμένο θέμα όπως & για άλλα... & θα ενημερωθούμε (!!!) .. ώστε να διαπιστώσουμε & να απολαύσουμε τις ικανότητες & τα επιτεύγματα των υπευθύνων οι οποίοι μας εξέφρασαν πλουσιοπάροχα την ικανοποίησή τους για το αποτέλεσμα.
Τα συγχαρητήρια ή ... οτιδήποτε άλλο, μετά την επίσημη πληροφόρηση - ενημέρωση της δημοσιοποίησης του ισολογισμού, στην οποίαν & οφείλουν δημοσίως να προβούν..!!!!!!!!!!!
Αποστόλης Ξυδιάς