"Πιο δυσμενείς οι συνθήκες για τους εκπαιδευτικούς" άρθρο του Απ. Καραγιάννη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
«Ο εξορθολογισμός του χάρτη μεταθέσεων και η ομαδοποίηση των περιοχών μεταθέσεων, έχουν το πλεονέκτημα της καλύτερης και αποτελεσματικότερης διαχείρισης του εκπαιδευτικού προσωπικού» δήλωση υφυπουργού Παιδείας κ. Θ.Π. Παπαθεοδώρου.
Υλοποιώντας πειθήνια την πολιτική του 3ου μνημονίου το Υπουργείο Παιδείας προχωρά σε νέα επίθεση στα εργασιακά δικαιώματα των εκπαιδευτικών.
Ο ορισμός κάθε νομού ως μια περιοχή μετάθεσης διευκολύνει τα σχέδια για τις μετακινήσεις του «πλεονάζοντος» εκπαιδευτικού προσωπικού.
Η εφαρμογή αυτού του μέτρου θα δημιουργήσει καθεστώς άνισης και άδικης μεταχείρισης μεταξύ των εκπαιδευτικών.
Το μέτρο εντάσσεται στη λογική της μείωσης του εκπαιδευτικού δυναμικού, υπηρετεί την αντιπαιδαγωγική πολιτική των συγχωνεύσεων των σχολικών μονάδων και ελαστικοποιεί ακόμη περισσότερο τις εργασιακές μας σχέσεις.
Θα προκύψει φέτος η εξής απαράδεκτη κατάσταση.
Εκπαιδευτικοί που βρίσκονται στη διάθεση της μέχρι τώρα Α περιοχής ( πόλη Καρδίτσας ) και είναι στη διάθεση να κινδυνεύουν άμεσα να εξοβελιστούν σε σχολεία της επαρχίας Καρδίτσας ή και σε άλλους νομούς, αφού κατά πολύ νεότεροι υπηρεσιακά συνάδελφοι τους, που υπηρετούν σε σχολεία της Β, περιοχής, ενδέχεται να έχουν μεγαλύτερο αριθμό μορίων.
Η λογική του μέτρου εξυπηρετεί τη βασική στόχευση για την πλήρη κατάργηση της οργανικής θέσης .
Έρχεται να προστεθεί στην αυθαίρετη ρύθμιση που δίνει τη δυνατότητα στον Υπουργό Παιδείας να μετακινεί με απόφαση του εκπαιδευτικούς σε οποιαδήποτε μέρος της χώρας και σε οποιαδήποτε βαθμίδα εκπαίδευσης.
Το αμέσως επόμενο διάστημα, η κυβέρνηση θα προχωρήσει το Προεδρικό Διάταγμα για την αξιολόγηση, αλλά και το νομοσχέδιο για το «Νέο Λύκειο και το νέο «Τεχνολογικό Λύκειο» (δήλωση του Υφυπουργού Παιδείας στην συνάντηση με την ΟΛΜΕ, 14/1/2013). Ενός σχολείου που θα υπηρετεί την ανταγωνιστικότητα και την κερδοφορία των επιχειρηματικών ομίλων άμεσα και μακροπρόθεσμα. Ενός σχολείου που θα διαμορφώνει τον αυριανό φθηνό και ευέλικτο εργαζόμενο και θα υποτάσσεται στις κάθε φορά ανάγκες των επιχειρηματικών ομίλων.
Η αντίσταση του κλάδου δεν μπορεί να σταθεί μόνον σ` αυτό το αίτημα για την κατάργηση αυτού του μέτρου.
Η ΟΛΜΕ ολιγωρεί επικίνδυνα και περιορίζεται στη διατύπωση άχρωμων και απολίτικων αποφάσεων για το θεαθήναι.
Η αμφισβήτηση αυτών των αντεργατικών ρυθμίσεων πρέπει να θέτει το ζήτημα της ανατροπής της πολιτικής της ΕΕ ,του ΔΝΤ και του πολιτικού τους προσωπικού για να διασφαλίσει και για τους εκπαιδευτικούς τη δυνατότητα κατοχύρωσης και διασφάλισης εργασιακών δικαιωμάτων.
Καραγιάννης Αποστόλης
Μέλος του Δ.Σ της ΕΛΜΕ Καρδίτσας