Σύλλογος Καθηγητών Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Καρδίτσας: Η άλλη όψη του ίδιου προβλήματος Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Με μεγάλη μας έκπληξη διαβάσαμε στην εφημερίδα την επιστολή του αντιπεριφεριάρχη Καρδίτσας κ. Βασίλη Τσιάκου προς τον υπουργό Παιδείας κ. Κων/νο Αρβανιτόπουλο, σχετικά με το θέμα που έχει προκύψει για αρκετούς εκπαιδευτικούς στην Καρδίτσα, 47 τον αριθμό,
που ενώ έκαναν αιτήσεις μετάταξης από τη δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, τελικά τα κενά που είχε ανακοινώσει το υπουργείο παιδείας δεν υπήρχαν.
Το πρόβλημα αυτό όμως δεν είναι μονοδιάστατο όπως παρουσιάζεται στην επιστολή αυτή και η λύση που προτείνεται έχει αλυσιδωτές καταστροφικές επιδράσεις σε πολλούς άλλους εκπαιδευτικούς της πόλης μας και αυτό ο κύριος αντιπεριφεριάρχης όφειλε να το γνωρίζει πριν βάλει την υπογραφή του στην συγκεκριμένη επιστολή.
Επιτρέψτε μας να παραθέσουμε αυτούσιο δελτίο τύπου της Ομοσπονδίας Καθηγητών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, που φωτίζει μια ακόμα πτυχή του ίδιου προβλήματος και βρίσκεται αναρτημένο στην ιστοσελίδα της ομοσπονδίας www.okpe.gr.
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
Ηδη δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ, με το οποίο ανακοινώθηκαν οι υποχρεωτικές μετατάξεις εκπαιδευτικών Β/θμιας Εκπαίδευσης σε θέσεις εκπαιδευτικών στην Α/Θμια Εκπαίδευση.
Το Υπουργείο ΠΑΙΔΕΙΑΣ, διαπνεόμενο από πρωτοφανή βιασύνη, παρέβλεψε, όλως αναιτιολόγητα, τις έγγραφες επισημάνσεις και υπομνήματα της ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (Ο.Κ.Π.Ε.). Με τις επισημάνσεις αυτές η Ομοσπονδία Καθηγητών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης επισήμανε ότι με τις διατάξεις που το Υπουργείο σκόπευε να θέσει σε ισχύ, πλήττονται, όλως αδικαιολόγητα, καίρια δικαιώματα των Καθηγητών που ήδη απασχολούνται στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και κατείχαν ήδη οργανικές θέσεις στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.
Εισάγεται με τις ρυθμίσεις αυτές καταφανώς άνιση μεταχείριση των καθηγητών που ήδη απασχολούνται στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση σε σύγκριση με αυτούς που για πρώτη φορά υπέβαλαν αίτηση μετάταξής τους στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Διότι οι καθηγητές της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης – οι οποίοι ήδη κατείχαν οργανικές θέσεις- και των οποίων οι αιτήσεις μετάθεσης ή απόσπασης δεν έγιναν δεκτές, στερήθηκαν του δικαιώματος να υποβάλουν αίτηση, προκειμένου να καλύψουν τις νέες ανάγκες των σχολείων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Ενώ λοιπόν οι ίδιοι δεν μπόρεσαν να “μετακινηθούν” σε περιοχή της επιλογής τους, με την αιτιολογία ότι δεν υπήρχαν κενά, αίφνης στις θέσεις αυτές μετατάχθηκαν καθηγητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, χωρίς ωστόσο να χορηγηθεί στους ήδη υπηρετούντες στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση η δυνατότητα να υποβάλουν αίτηση προς μετάταξη και κάλυψη των κενών. Οι νέες νεφελώδεις διατάξεις δεν προσδιορίζουν καν αν στους μεταταχθέντες καθηγητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης προσδίδονται με τον τρόπο αυτό νέες οργανικές θέσεις.
Για τους λόγους, που όλως ενδεικτικά προαναφέρθηκαν, η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ανέλαβε την πρωτοβουλία να καταφύγει δικαστικά, προκειμένου να εξαφανίσει την ανισότητα που μεθοδεύεται σε βάρος των Καθηγητών που απασχολούνται στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση – είτε είναι μέλη μας είτε όχι.
Αφού ζητήσαμε τη συνδρομή της νομικού συμβούλου της Ομοσπονδίας, Ολγας Βλόντζου, οι επιβαλλόμενες ενέργειες που προτείνονται ως επιβεβλημένες είναι αφενός η Αίτηση ακύρωσης και αφετέρου η Αίτηση Αναστολής Εκτέλεσης των αντισυνταγματικών Διατάξεων που τέθηκαν ήδη σε ισχύ.
Το Υπουργείο λοιπόν δημιούργησε από το πουθενά 42 κενά και μετέφερε με μετάταξη 47, και ο χορός του παραλόγου συνεχίζεται. Ο κ. αντιπεριφεριάρχης αντί να στηλιτέψει την άδικη και παράλογη κίνηση του Υπουργείου να δημιουργήσει θέσεις εκεί που δεν υπάρχουν και τελικά να φέρει και περισσότερους από αυτές, σε θέσεις που πολύ θα χαρακτήριζαν φωτογραφικές, την χρησιμοποιεί μιλώντας για υπηρεσιακή ασυνεννοησία και ανάγκη προστασίας της νομιμότητας.
Σίγουρα και ο κ. αντιπεριφεριάρχης είναι πολίτης της Καρδίτσας όπως όλοι, με τις στενές φιλίες και σχέσεις που μια μικρή πόλη δημιουργεί. Είναι όμως και ένα θεσμικό πρόσωπο και σαν τέτοιο έχει υποχρέωση να κρατά ίσες αποστάσεις προς τους εμπλεκομένους στα διάφορα προβλήματα.
Για αυτό λοιπόν τον καλούμε να επανορθώσει με μια νέα επιστολή όπου θα φωτίζει το πρόβλημα από όλες του τις πλευρές και θα ζητά από τον κ. Υπουργό το αυτονόητο, την ανάκληση των 42 ανύπαρκτων κενών και την επανεξέταση των αιτήσεων μετάταξης των συναδέλφων που προέρχονται από την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση από νέα βάση. Με αυτόν τον τρόπο θα διαφυλάξει το κύρος και την αξιοπιστία που φέρει ο θεσμικός του ρόλος, και που από ελλιπή θέλουμε να πιστεύουμε ενημέρωση, έθεσε με αυτήν την επιστολή σε αμφισβήτηση.
Με τιμή,
Σύλλογος Καθηγητών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας